Grupa C, Lille

Nemţii şi-au arătat clasa

luni, 13 iunie 2016, 01:43

Germania – Ucraina 2-0 (1-0), un joc cu ratări multe în care portarii au ieşit în evidenţă

Germania: 1. Neuer – 4. Höwedes, 2. Mustafi, 17. Boateng, 3. Hector– 18. Kroos, 6. Khedira – 11. Draxler (’78 – 9. Schürrle), 8. Özil, 13. Müller – 19. Götze (’90 – 7. Schweinsteiger). Selecţioner: Joachim Löw
Ucraina: 12.Piatov – 17. Fedeţki, 3. Haceridi, 20. Rakiţki, 13. Şevciuk – 16.Sîdorciuk,  6. Stepanenko –  7. Iarmolenko, 9. Kovalenko (’73 – 21. Zincenko), 10.Konoplianka – 8. Zozulia (’66 – 11. Selezniov). Selecţioner: Mîhailo Fomenko
Arbitru: Martin Atkinson (Anglia).
Cartonaşe galbene: Konoplianka

1-0, min. 19: lovitură liberă executată de Tony Kroos, se înalţă Mustafi de lângă Sîdorciuk şi trimite balonul cu capul în plasă.
2-0, min. 90^3: Schweinsteiger, reia dintr-o bucată centrarea lui Özil

Faţă de meciurile, în general, mediocre cu care ne-am obişnuit la acest Euro 2016 (excepţii. Franţa – România sau Anglia – Rusia) partida care încheiat week-end-ul, la Lille, a fost excelentă. O primă jumătate de repriză ne-a arătat clar că echipa germană este favorită la acest turneu. O echipă ofensivă, cu stil de joc generos care, în stil nemţesc, şi-a etalat vedetele începând gospodăreşte cu numărul 1, la un şut fără preluare al lui Konoplianka (‘4), din marginea careului, opunându-se parada de zile mari a lui Neuer. Minute bune ucrainenii n-au ieşit din jumătatea proprie, fiind presaţi la sânge de trupa lui Löw şi când au ieşit, l-au pus din nou în valoare pe Neuer, la o fază fixă, când portarul german a respins în transversală lovitura de cap a lui Haceridi (’27). Între timp, tot la o fază fixă s-a făcut 1-0. Finalul reprizei a aparţinut clar echipei lui Fomenko; Tot începând cu numărul 1, fiindcă portarul Piatov a suflat mingea din faţa lui Khedira, când acesta se afla singur la un metru în faţa sa (’29). Apoi Boateng s-a arătat providenţial la şutul lui Şevciuk (’36) şi la centrarea periculoasă a aceluiaşi jucător (’45), iar golul lui Iarmolenko din min. 38 a fost anulat pentru ofsaid la Fedeţki. Partea secundă trebuia să tranşeze problema cu dominarea, fiindcă pe tabelă scria 1-0 pentru Germania. Piatov a dat uitării gafele de la Şahtar şi a respins şutul în diagonală al lui Draxler, iar Neuer a anihilat o lovitură liberă trasă impecabil de Rakiţki. Müller (de două ori) şi Götze au încercat să înscrie primul lor gol la un turneu final european, în momente în care în tabăra slavă a început să se simtă oboseala, mai ales că Germania are a doua cea mai tânără echipă de la Euro. Pesemne şi nemţii au simţit asta, pentru că pe final s-au pus pe posesie la trecerea timpului. Doar Özil l-a mai făcut odată mare pe Piatov, iar la o greşeală a lui Mustafi, Selezniov a fost împiedicat neregulamentar în careu, fără ca arbitrul să acorde penalty. Şi, în loc de o posibilă egalare, s-a făcut 2-0! (Nic. G)