sâmbătă, 21 octombrie 2017, 01:43

Gaz Metan Mediaş – CSM Poli Iaşi 0-2 (0-1) în etapa a XV-a a Ligii I

Gaz Metan: Greab – Zderic, Sîrghi (’60 – Danci), Khubutia, De Vriese (’46 – Curtean) – Neagu, Bic  – Romeo, Manole, Chamed (’54 – Golubovic) – Lokaj. Antrenor: Cristian Pustai

CSM: Kelava 5 – Sin 5,5, Mihalache 6, Frăsinescu 6, Bădic 5 – Qaka 6, Cioinac 5– Platini 6 (’79 –Spătaru), Pedro 6, Panţîru 5,5 (’88 – Danale) – Jo 6,5 (’90 – Cissé). Antrenor: Flavius Stoican.

Arbitri: Andrei Antonie (Bucureşti) – Marius Nicoară (Turnu Severin), George Neacşu (Câmpulung).

Cartonaşe galbene: Neagu, Lokaj 2, Romeo / Jo, Bădic

Eliminare: Lokaj (‘90^3).

0-1, min. 37: Pedro reia în plasă o minge respinsă de Greab la şutul lui Platini.

0-2, min 81: Jo primeşte o pasă în adâncime, acţiune individuală, trece de Khubutia şi îl învinge pe Greab cu o “scăriţă.

Începutul partidei de la Mediaş crea premisele unei partide spectaculoase, cu două ocazii în primele minute: Chamed (sec.20, finalizare departe de serviciul lui Lokaj, care a trecut prin apărarea ieşeană ca prin smântână) şi Panţîru (‘2 – şut interesant din afara careului pe lângă poartă). Însă continuarea a ilustrat în teren locurile ocupate în clasament de cele două combatante. Posesia a fost de partea gazdelor, dar nu aici era interesul ieşenilor să puncteze. Însă elevii lui Stoican au ştiut să speculeze multiplele erori de construcţie ale gazdelor, încercând cu tupeu, dar fără succes, să şuteze la poartă. Nici Cioinac, nici Pedro şi nici Jo n-au reuşit să cadreze, dar, cu excepţia amintitei posesii şi a faulturilor, toate cifrele primei reprize au înclinat spre tabăra moldoveană. La poarta cealaltă, oportunităţile au fost mai degrabă la două ezitări ale portarului Kelava, în minutele 11 (Lokaj) şi 35 (Manole) şi cam atât.

Profilul reprizei secunde nu s-a modificat în sensul dorit de gazde, chiar dacă Pustai forţează prin introducerea rafinatului Curtean şi a lui Golubovic, al doilea vârf lângă Lokaj. Posesia a trecut şi ea în activul ieşenilor, care s-au apropiat mai des de careul medieşean, dar fie unele execuţii imprecise, fie floricelele exotice, fie pasele greşite pentru finalizare, au împiedicat un al doilea gol, până în min. 81, când Jo a reuşit o acţiune frumoasă pe care a finalizat-o în stil “capverdian” deşi avea colechipier demarcat în centrul careului. În fine, bine că i-a ieşit lui Joalisson dos Santos şi bine că CSM Politehnica a obţinut o victorie care o aduce la trei puncte de raiul play-off şi – mai ales – o îndepărtează de apele învolburate ale retrogradării.

Cristian Pustai: “Am avut o prestaţie foarte slabă, jucătorii nu mai dau randament, păcat de punctele câştigate în etapele precedente, care s-au risipit. De multe ori ne-am revenit în repriza a doua, acum n-am jucat nimic. Nu ascund faptul că obiectivul nostru este prinderea locului de baraj”

Flavius Stoican: “Mă bucur că am câştigat, dar mai ales pentru faptul că am făcut, spre deosebire de partidele anterioare, mai puţine greşeli, atât pe faza ofensivă, cât şi în apărare. Astăzi, cam toţi jucătorii şi-au făcut treaba şi merită felicitaţi”

Al doilea meci al etapei: Concordia Chiajna – CSU Craiova 1-2(0-1). Marc (’88) / Băluţă (’31), Martic (‘90^2).

1. CFR           14        10        3          1          25-9   33 (^12)

2. Craiova      15        9          5          1          24-12 32 (^11)

3. FCSB         14        8          5          1          22-8   29 (^8)

4. Astra           14        6          6          2          19-11 24 (^3)

5. Botoşani    14        7          3          4          20-14 24 (^3)

6. Dinamo      14        6          2          6          21-15 20 (-1)

7. Viitorul       14        6          2          6          16-13 20 (-1)

8. Iaşi              15        4          6          5          17-22 18 (-3)

9. Timiş.         14        5          3          6          12-17 18 (-3)

10. Chiajna    15        5          2          8          17-18 17 (-7)