S-au trezit la pauză

vineri, 29 septembrie 2017, 01:43

FC Lugano – FCS Bucureşti 1-2 (1-0) în etapa a II-a a grupei G din Liga Europa, după o repriză foarte slabă şi una bună a jucătorilor români

Lugano: Da Costa – Mihajlovic,  Sulmoni, Golemic, Daprela –Sabbatini, Ledesma, Mariani (’74 – Culina) – Crnigoj (’75 – Bnou),  Gerndt, Bottani (’71 – Milosavljevic). Antrenor: Pierluigi Tami.

FCSB: Niţă – Benzar, Planic, Bălaşa, Morais – Popescu (’46 – Man), Pintilii   –  Teixeira,  Budescu (’81 – Filip), Tănase – Gnohéré (’66 – Coman). Antrenor: Nicolae Dică.

Arbitru: Serghei Boiko (Ucraina); Cartonaşe galbene: Daprela,Mihajlovic, Bnou / Pintilii

1-0, min. 14: Bottani primeşte o pasă foarte bună la 16 metri, trece de Pintilii şi Planic şi înscrie plasat; 1-1, min. 58: Budescu înscrie peste portar cu o execuţie rafinată, după o minge urmărită şi centrată de Man; 1-2, min. 64: deviere Man pentru Benzar, fundaşul dreapta român centrează perfect pentru voleul imparabil din apropiere al lui Junior Morais

Dacă ar fi să credem informaţiile de vestiar apărute în presa bucureşteană, boss-ul din Pipera i-ar fi dictat lui Nicolae Dică formaţia pentru meciul de la Lucerna. Iar dacă informaţia este corectă, înseamnă că Dică n-a respectat ordinele de la stăpânire. Becali a decis să-i lase pe Alibec, Momcilovic şi Nedelcu acasă şi i-ar fi transmis lui Dică să-l menajeze pe Budescu, eventual să-l folosească doar dacă “arde”. Probabil că artizanul meciului cu Plzen s-a gândit că dacă patronul a zis “fără Budescu” atunci fără Budescu trebuie să fie, fiindcă  fostul astrist nu s-a prea văzut în prima repriză decât prin două centrări bune şi mai multe gafe. Prima repriză a fost dominată autoritar de penultima echipă din superliga elveţiană, care, în afară de golul marcat de Bottani, la care fundaşii centrali fecesebişti au fost depăşiţi iar închizătorii se uitau unul la altul, au mai avut două ocazii de gol, cu acelaşi Bottani şi Ledesma în rolurile principale. La pauză, Dică are ceva mai multă inspiraţie şi schimbarea a fost benefică. Denis Man a fost mutarea câştigătoare, Budescu a simţit şi el că “arde”, iar execuţia sa fulgerătoare de la golul egalizator a arătat de ce antrenorii îi iartă momentele de odihnă pe teren. Un şut din întoarcere al lui Bottani la 1-1 (min. 60) care putea întorcea soarta meciului a fost parat magistral de Niţă, iar în min. 87, Bnou a ratat de la 3 metri. Şi cam asta a fost totul…

Celălalt meci în grupa G: Viktoria Plzen – Hapoel Beersheva 3-1. Petrzela (’29), Kopic (’76), Bakos (’89) / Nwakaeme (’69). Clasament: 1. FCSB – 6 p; 2. Plzen – 3 p; 3. Beersheva – 3 p; 4. Lugano – 0 p.Etapa viitoare (19 octombrie): Hapoel – FCSB, Lugano – Plzen.