Şapte medalii la tir

miercuri, 11 septembrie 2013, 01:50

La sfârşitul săptămânii trecute, la Bucureşti, s-a desfăşurat Cupa României la tir sportiv pentru arme cu glonţ, calibru 5,6 mm. Coordonată de antrenorii Ioan Săcăleanu (pistol), Rodica Apetroaie (puşcă, seniori) şi Mihai Axinte (puşcă, juniori), delegaţia Iaşului la competiţia amintită a fost formată din şapte sportivi. Aceştia au obţinut patru locuri I (Alexandru Saucă – pistol glonţ, 50 metri, seniori; Mihai Axinte – culcat, puşcă glonţ, 50 metri, seniori; Ionuţ Rusu – puşcă glonţ, 50 metri, juniori; Dragomir Iordache – 3 poziţiiX20, puşcă glonţ, 50 metri, juniori II), un loc II (Adi Ioviţă – 3 poziţiiX40, puşcă glonţ, 50 metri) şi două locuri III (Bogdan Gheorghiu – 3 poziţiiX40, puşcă glonţ, 50 metri, juniori; Dragomir Iordache – culcat, puşcă glonţ, 50 metri, juniori II).
Cel mai bun rezultat a fost obţinut de  Ionuţ Rusu, care a înregistrat 519,4 puncte şi a doborât recordul naţional, de 518,9 puncte, pe care-l stabilise recent, în etapa a V-a a Campionatului Naţional, derulată la Iaşi.
Ţinând cont de comportarea avută de sportivii care au concurat la probele de puşcă, Politehnica Iaşi a reuşit să se claseze pe locul II în clasamentul cluburilor, după Triumf Bucureşti şi înaintea Stelei.

Următoarea competiţie importantă pentru tiriştii ieşeni va fi Campionatul Naţional pentru arme de glonţ 5,6 mm, care se va derula în perioada 19-29 septembrie, la poligonul “Iosif Sîrbu” din Capitală. Informaţiile au fost oferite de Mihai Axinte.