Zmei prefăcuţi în miei

vineri, 23 august 2013, 01:50

În faţa unor formaţii mai puternice, toate cele trei echipe româneşti au capotat în manşa tur a play-off-ului Ligii Europa.Pandurii este singura care merită notă de trecere, iar Petrolul a ieşit în evidenţă doar printr-un superb gol de onoare înscris de Grozav

* Maccabi Haifa – Astra Giurgiu 2-0 (1-0)

Maccabi: Saranov – Meshumar, Keinan, Cocalic, Tawatha (’88 -Scheimann) – Rayos (’78 – Ndlovu), Boccoli, Katan – Ezra, Abuhazira, Turgeman (’71 – Golasa). Antrenor: Arik Benado
Astra: Lung – Măţel, Ben Youssef, Mureşan, Morais – Laban, Cristescu – Tembo (’55 – Fatai), Budescu (’77 – Seto), William (’86 – Enache) – Ivanovski. Antrenor: Daniel Isăilă.
Arbitru: Kevin Blom (Olanda)
Cartonaşe galbene: Keinan, Katan, Meshumar, Boccoli / Morais, Măţel
1-0, min.26: Rayo, din lovitură liberă de la 20 de metri, Lung a atins balonul dar n-a reuşit să salveze golul.
2-0, min.61: Turgeman, şut în diagonală de la 14 metri, uşor deviat de Cristescu.
Meciul de la Haifa a început într-o uşoară notă de dominare a gazdelor israeliene, dominare accentuată spre finalul reprizei, când elevii antrenorului Arik Benado au pus stăpânire pe posesie. Maccabi a trimis două şuturi periculoase prin Ezra şi Katan, parate excelent de Silviu Lung, care n-a mai putut face nimic la lovitura liberă executată de Rayo. În acelaşi timp, încercările de contraatac ale Astrei au fost dejucate cu uşurinţă de apărarea israeliană. Formaţia giurgiuveană a trecut printr-un moment greu în min. 41, când Morais a comis henţ în careu, însă Rayo a tras slab din punctul cu var şi Lung a parat cu uşurinţă. În repriza secundă jocul Astrei s-a ameliorat, oarecum, de prin min. 65 (Ivanovski, cap peste poartă, la centrarea lui William), dar scorul era deja 2-0. Abuhazira a ratat un gol gata făcut, singur cu portarul, iar în ultimele minute, Morais şi Măţel n-au reuşit golul care să salveze o evoluţie palidă a astralilor.

Pandurii Târgu Jiu – Sporting Braga 0-1 (0-0)
Pandurii: Stanca – Unguruşan, Erico, Christou, Momcilovic – Anton, Mamele (’56 – Sipo), Breeveld (’80 – Adrovic) – Nicoară (’55 – Buleică), Eric – Matulevicius. Antrenor: Cristian Pustai
Braga: Eduardo – Baiano, Aderlan, Nuno Coelho, Joãozinho – L.Carlos, Ruben Micael (’90^5 – Pedro), Mauro, Agra (’62 – Pardo) – Alan (’73 – Custodio), Yazalde. Antrenor: Jesualdo Ferreira.
Arbitru: Florian Meyer (Germania).
Cartonaşe galbene: Nicoară, Breeveld / Yazalde
0-1, min. 51: Ruben Micael interceptează o pasă greşită a lui Eric, şutul său nimereşte bara, Alan trimitemingea ricoşată spre colţul lung, iar Yazalde deviază decisiv.
Pustai a surprins, practic, printr-o defensivă aglomerată ca să zădărnicească acţiunile periculoase ale oaspetilor. Lusitanii au reuşit, însă, să-l anihileze pe Eric şi au dominat prima repriză în cea mai mare parte. Însă şi formaţia gazdă a avut momentele ei bune: şutul lui Nicandro (‘6) de puţin peste transversală, două ratări ale lui Matulevicius, iar golul "pandurilor" putea veni de la un adversar: la o centrare a lui Nicoară, fundaşul Coelho a deviat periculos balonul şi l-a obligat pe Eduardo la o intervenţie disperată. Golul portughez l-a ambiţionat pe Cristi Pustai, care a făcut mutări inspirate, a schimbat tactica din mers şi gorjenii s-au năpustit spre poarta lui Eduardo. Egalarea putea surveni în min. 70, dar arbitrul german i-a refuzat lui Buleică un penalty clar ca lumina zilei. Ultimele minute le-au arătat pe gazde dezlănţuite, dar golul n-a venit!

* Swansea City – Petrolul Ploieşti 5-1 (3-0)
Swansea: Vorm – Taylor, Chico, Williams (’71 – Amat), Rangel – Routledge (’60 – Pozuelo), Britton, Shelvey(’69 – De Guzman), Hernandez – Wilfried, Michu. Antrenor: Michael Laudrup.
Petrolul: Peçanha – Achim, Geraldo,Benga, Guilherme – Mustivar, Hoban (’46 – Camara) – Boudjemaa (’58 – Priso), Grozav, Teixeira – Hamza (’58 – Doré). Antrenor: Cosmin Contra.
Arbitru: Serghei Karasev (Rusia).
Cartonaş galben: Gerald

1-0, min.15: centrare de pe partea dreaptă, apărătorii ploieşteni ezită în lanţ, Routledge şutează din interiorul careului, iar Hoban deviază balonul în proprie poartă.
2-0, min. 22: centrare Shelvey, de pe stânga, şutul lui Hernandez din apropiere este respins de Peçanha, dar în piciorul lui Michu, care nu iartă.
3-0, min. 26: cursă a lui Hernandez, centrarea sa este reluată de Routledge cu capul, în poartă.
4-0, min. 58: Wilfried reia dintr-o centrare de la Michu, Peçanha prinde, dar scapă balonul în poartă.
5-0, min.64: Rezerva Pozuelo se înscrie pe lista marcatorilor, cu un şut de la 8 metri, peste Peçanha.
5-1, min. 83: Grozav, cu o foarfecă pe spate de la 10 metri.
Au avut nevoie de ceva mai mult de 25 de minute vedetele plătite cu bani grei de Swansea, să arate diferenţa dintre Premier League şi Liga lui Mitică. Galo-englezii s-au instalat de la început în jumătatea ploieşteană, au combinat inteligent şi au sprintat în draci pe lângă figuranţii de pe flancurile apărării ploieştene. Geraldo a avut câteva intervenţii salutare la începutul partidei, dar bietul brazilian nu putea fi şi Achim şi Benga şi Guilherme în acelaşi timp. Pe faza ofensivâ, Petrolul a fost nulă pentru că n-a avut voie de la mijlocaşii gazdelor să iniţieze ceva. Schimbarea ofensivă de la pauză n-a înviorat jocul ploieştenilor, iar panica s-a menţinut în careul lui Peçanha. Wilfried a nimerit bara în min. 48, Michu a tras de puţin peste poartă, iar portarul Petrolului, care dădea o brumă de siguranţă apărării, a comis-o şi el. Apoi, încet-încet, velşii s-au mai cuminţit, "galbenii" au căutat golul de onoare şi l-au reuşit, cu un bonus pentru Grozav: a fost cea mai frumoasă reuşită a partidei.