Dunarea Galati – Unirea ’99 0 – 0, intr-un amical jucat miercuri

joi, 03 august 2000, 23:00

Intr-un meci de verificare desfasurat miercuri la Galati, Unirea ’99 Focsani a remizat cu divizionara C Dunarea, scor 0 – 0. Antrenorul Fanel Tira a folosit urmatorii jucatori: Barbu – Avram, Dumitriu, D. Dogaru, Pasare, Savu – Chebac, Gorga II, Petrica – Streltov, Atanasoaie. Au mai jucat in repriza secunda: Rauta, Iacob, C. Grigore, Bercaru, Botezatu, Banu si Ungureanu. Atanasoaie a avut cea mai mare ocazie din tabara focsaneana, dar a ratat dupa ce a driblat doi fundasi adversi la marginea careului de 16 metri. Gazdele au ratat un penalty in prima repriza. Urmatorul "amical" al formatiei vrincene va avea loc miine de la orele 11.00, pe stadionul "Milcovul", cind Unirea ’99 va intilni divizionara C Petrolul Moinesti.
Miercurea viitoare, Dunarea si Unirea ’99 se vor reintilni in faza a IV-a a Cupei Romaniei la fotbal, tot la Galati. Se va juca un singur meci, iar in caz de egalitate se vor juca doua reprize a cite 15 minute fiecare, pe parcursul carora se va aplica regula "golului de aur". Daca egalitatea va persista, se vor executa lovituri de la 11 metri pentru departajare. Cele doua formatii s-au mai intilnit de doua ori in ultimele trei sezoane in cadrul competitiei KO, de fiecare data victoria revenind echipei focsanene (3 – 1 si 1 – 0). Ambele partide s-au jucat la Focsani.
Tot in faza a patra a Cupei, Romantrans Adjud va intilni ex-divizionara A FC Onesti, pe teren propriu. Ambele meciuri ale formatiilor vrincene vor incepe la orele 17.00. (Cristi IRIMIA)