Am invins Portugalia la rugby

marți, 07 martie 2000, 00:00

Echipa nationala de rugbi a Romaniei a invins, duminica, pe stadionul "Steaua II", cu scorul de 33-3 (20-0), reprezentativa Portugaliei, intr-un meci din etapa a III-a a Cupei Europene a Natiunilor. Au marcat: Mersoiu, Tonita, Petrache, Vioreanu si Sirbu – eseuri, Mitu – o lovitura de pedeapsa. si trei transformari. Meciul a fost la discretia rugbistilor tricolori, si numai terenul greu a facut ca lusitanii sa scape asa ieftin. In celalalt meci al grupei, Spania a invins pe teren propriu cu 36-32 reprezentativa Georgiei. Echipa noastra nationala va sustine urmatorul meci pe 19 martie, la Bucuresti, in compania formatiei Spaniei. In meciul cu Portugalia, antrenorul Eduard Suciu a aliniat urmatoarea formatie: Vioreanu, M.Dumitru, Brezoianu, Ezaru, Sirbu (’78 Balmos), Vusec, Mitu, Draguceanu, Petrache, Mersoiu, T.Constantin, Tonita, Dima (‘5 Vlasceanu), Balan, Mavrodin (’77 Mocanu).
Dupa cum se observa, jucatorii Politehnicii Nena, Ezaru si Brezoianu, au fost titulari. Duminica a mai avut loc un meci intre echipa de tineret a Romaniei si Iugoslavia, cistigat de romani cu 100-3. La gazde au evoluat Todirasc si Chiriac, ambii componenti de baza ai Politehnicii Nena. Primul a jucat titular, fiind schimbat in minutul 70, iar Chiriac a intrat dupa pauza. Cei patru jucatori au revenit in Iasi, intrind in programul de pregatire al echipei, care cuprinde doua antrenamente in zilele de marti si miercuri. Joi va avea loc un singur antrenament, iar vineri jucatorii vor avea liber. (Daniel SIMION)