Am pierdut finalurile de set

luni, 08 decembrie 2003, 00:00

Penicilina nu a facut deloc un meci rau in Capitala, pe terenul liderei din seria I a Diviziei A la volei feminin, dar a pierdut cu 0-3. In fata singurei echipe neinvinse din serie, iesencele au jucat curajos si cu aplomb, reusind – spre surprinderea gazdelor – sa conduca in fiecare din cele trei seturi. Din pacate pentru jucatoarele antrenate de Gabriela Copcea si Aurelia Ichim, lipsa de experienta a unor din jucatoarele noastre a privat Penicilina de cistigarea macar a setului de onoare in fieful echipei cotate cu cele mai mari sanse la cistigarea campionatului. Cea mai buna oportunitate in acest sens a fost cea din setul secund, cind oaspetele au condus chiar cu 21-19, dar Rapid a revenit eficient si a cistigat setul la 22. Bazindu-se in special pe Mella, Androhovici si Formagiu, Penicilina a jucat de la egal la egal in multe momente cu echipa gazda, insa a fost depasita la blocaj si preluare. In aceste conditii, giulestencele, cu multe „nume mari” in sextet s-au impus cu 3-0, dar dupa un meci pe care si tehnicienii echipei gazda l-au apreciat ca mult mai dificil decit se anticipa. Penicilina va disputa ultimul meci din acest sezon simbata, urmind sa intilneasca pe teren propriu pe Gaz Tg. Mures. Rezultatul acestui meci va avea doar o importanta de palmares, din moment ce ambele echipe sint deja calificate pentru faza play-off a campionatului, care va reuni cele mai bune opt echipe din Divizia A si va debuta anul viitor. (ICT)