Arbitrul Iancu, piaza rea a iesenilor

duminică, 13 septembrie 1998, 23:00

Desi in tabara echipei iesene totul parea a fi in regula, studentii au pierdut totusi primul meci din campionat, in fata unei formatii pe care au invins-o anul trecut in ambele meciuri. Mai mult, Cimentul a tras din greu pentru a reusi sa se salveze de la retrogradare, iar Poli si-a propus ca obiectiv, pentru acest sezon, promovarea. Handbalistii ieseni au jucat la adevarata lor valoare in primele si in ultimele 10 minute. Ce s-a intimplat in celelalte 40 de minute, a incercat sa ne explice profesorul Tiberiu Daian: "Am facut 30% greseli nefortate, 30% greseli provocate de adversari, iar restul de 40% il pun pe seama arbitrajului. Arbitrul Iancu avea o polita de platit si nu ne-a iertat. Arbitrajul a fost in batjocura: gazdelor le-au fost acordate goluri din pasi, iar noua ni se lua efectiv mingea din mina. In aceste conditii nervii baietilor mei au cedat si au aparut greselile. As dori sa precizez ca vina pentru aceasta infringere ne apartine in primul rind noua, si abia dupa aceea arbitrajului. Am tratat cu multa neseriozitate faza de aparare si am ratat debutul de sezon. In orice caz, obiectivul fixat la inceputul campionatului, de a promova in prima liga, ramine valabil." Dupa cum spunea antrenorul Daian, iesenii au inceput bine partida, conducind cu 2-1 (min.5) si 4-3 (min.8). Apoi incep sa apara greselile, arbitrii isi intra in piine si la pauza Cimentul avea avantaj de patru goluri: 15-11. Nici prima parte a reprizei secunde nu a fost de bun augur pentru jucatorii ieseni, gazdele reusind sa se desprinda la 17-12 (min.36), 20-13 (min.40), 24-17 (min.50). Studentii trec la o aparare mobila care i-a fortat sa greseasca pe adversarii lor si, in minutul 55, scorul era 24-23 iar meciul se juca inca. Adam rateaza sansa egalarii si cum la urmatoarea faza gazdele au reusit sa inscrie, soarta intilnirii a fost astfel pecetluita. Handbalistii ieseni nu au jucat cine stie ce, iar acest lucru, coroborat cu ambitia gazdelor si hachitele arbitrilor, au condus la un deznodamint nefericit. Zepciuc, avind doar citeva antrenamente in picioare, nu a facut fata ritmului de joc. Cel mai bun de la oaspeti a fost Bogdan Pralea, cu o evolutie constanta pe intreaga durata a meciului. In urmatoarea etapa, Politehnica va juca simbata pe teren propriu, cu Tehnoutilaj Odorheiu-Secuiesc.
Au arbitrat Nicolae Iancu si Nicolae Balan (ambii din Buzau).
Pentru Poli Iasi, au jucat: Pralea, Bura – Timofte (5 goluri), Ciocoiu (5 -3 din 7 metri), Pascutoi (4), Chirila (3), Adam (3), Zepciuc (2), Masari (2), Varvaruc, Onuta, Halauca. (Daniel SIMION)