Arcasii ieseni au dominat Cupa Federatiei

marți, 06 iunie 2000, 23:00

La sfirsitul saptaminii trecute a avut loc la Radauti Cupa Federatiei la tir cu arcul, competitie care a reunit la start sportivi de la 5 cluburi din tara: CSM Iasi, CSS Tirgu Neamt, CSS Radauti, MCM International Radauti si Minerul Aninoasa. Iesenii au dominat cu autoritate competitia, reusind sa cistige la toate categoriile. Neculai Custura a fost cel mai bun arcas din concurs, cistigind atit la seniori cit si la juniori. In ambele probe el a fost secondat de catre Doru Schipor (CSS Radauti). Pe locul 3 la seniori s-a clasat Cezar Alexandrescu, iar la juniori Cezar Paulet (ambii de la CSM). La senioare a cistigat Ana Maria Postolache, urmata in clasament de Ramona Poclitar si Andreea Ursache. A treia in concursul senioarelor, Ursache a cistigat la junioare, unde a depasit doua sportive de la CSS Radauti: Mihaela Schipor si Marioara Moloceniuc. In fine, intrecerea cadetelor a fost de asemenea cistigata de o ieseanca, si anume de Liliana Mihai.
A fost definitivat si lotul pentru Campionatele Europene de saptamina viitoare, din Turcia, Romania urmind sa fie reprezentata de Neculai Custura si Viorel Habian (Minerul Aninoasa). Ambii au sansa de a se califica la Jocurile Olimpice, aceasta competitie fiind ultima in care se poate obtine viza pentru Sydney. "Au mai ramas 14 locuri libere pentru Olimpiada, care vor fi ocupate in urma Europenelor de catre primii 14 clasati, in afara celor deja calificati. Astfel, e posibil sa te califici si de pe locul 33, de exemplu. Custura trage la antrenamente peste 320 de puncte si, daca va reusi aceasta cifra si in Turcia, se va califica probabil pe tabloul de 64. O victorie in primul tur ar putea coincide cu obtinerea calificarii la Olimpiada", ne-a spus antrenorul Mihai Alexandrescu. (Daniel SIMION)