Cu Satu Mare in sferturi

joi, 04 septembrie 2003, 23:00
1 MIN

Cu patru victorii si o infringere, CSS Unirea Iasi s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului National de baschet pentru junioare II si va intilni astazi (de la ora 10.30, la Sala Polivalenta) pe CSS Satu Mare. Dupa ce joi seara a trecut lejer de CSS 6 Bucuresti (scor 66-31, cu Straciuc – 17 puncte si Cojocariu – 28 p, cele mai bune marcatoare), iesencele antrenate de Emilia Magurean si Costel Pintilie au inclinat ieri steagul in fata sibiencelor, o echipa care a dominat grupa A prin talie si omogenitate. Reusind sa tina echilibrul pe tabela doar in sfertul secund (9-9), CSS Unirea a inregistrat astfel primul insucces (scor 28-45), cele mai bune marcatoare fiind Straciuc (6p), Cilibiu (6p) si Cojocariu (5). Clasamentul final al grupei a gasit astfel pe CSS Sibiu pe prima pozitie, urmata de gazde, CSS Cet Govora si CSS Ploiesti, toate calificate in „sferturi”. In grupa B, Olimpia Progresul Bucuresti a terminat prima faza a turneului fara infringere, urmata fiind de Probaschet Cluj (care ieri a invins pe LPS Galati cu 104-18!!) si de CSS Satu Mare, care a cistigat lupta cu LAPI Dej pentru locul trei. Sferturile de finala se desfasoara astazi, de la ora 9.00, dupa urmatorul program: Olimpia Progresul Bucuresti – CSS Ploiesti, CSS Unirea Iasi – CSS Satu Mare, Probaschet Cluj – CSS CET Govora si CSS Sibiu – LAPI Dej. (L.M.)