Finalul, in aceeasi nota

duminică, 18 martie 2007, 23:03

National: Suetina, Causan (6, 1×3), Bordeianu (15, 2×3), Cazac (23, 5×3), Gavrilescu (10). Au mai jucat: Borcila, I. Straciuc, L. Straciuc (2) si Cilibiu (2).
CSU: Nicolaescu (14), Moiseev (12), Ordean, Tamasdan (7, 1×3), Djordjevic (16, 1×3). Au mai jucat Gavra (18), Mirkov (8) si Singur.
Ultima ocazie de a salva macar imaginea unui sezon incheiat mult sub posibilitati a fost ratata de echipa ieseana de baschet feminin, care s-a inclinat simbata seara in fata unui adversar care "si-a dorit mai mult victoria". Paradoxal, National a amintit in aceasta ultima etapa de multe dintre partidele din tur, in care alterna momentele foarte bune cu perioade lungi in care isi pierdea luciditatea. Si nici nu-i greu de explicat cum de iesencele au prestat bine doar un sfert de meci, cita vreme s-au antrenat o singura data in doua saptamini. Asa se face ca, in fata unui adversar care a ratat enorm de la distanta si de la linia aruncarilor libere dar s-a aparat foarte bine, gazdele au jucat haotic, fara nici o idee clara si au suferit intens pentru ca, desi a fost cea mai buna marcatoare a jocului, Cazac a gresit enorm de mult. Cu un ritm nebun a debutat jocul de parca era vorba de prima etapa a sezonului si nu ultima. Bordeianu a tinut trena, Cazac a secondat-o si National a terminat cu avantaj primul sfert. Apoi au inceput problemele. Desi prin aparare Causan stringea mingi cu nemiluita, ele erau irosite in atac pentru ca Suetina facea fata greu apararii avansate a oradencelor, ofensiva era haotica, Cazac arunca in van de la distanta, astfel ca doar o perioada de inspiratie a Soranei Gavrilescu a impiedicat-o pe CSU sa plece cu avantaj la vestiare. Reluarea e catastrofala si din doua pase gresite se face 35-38 pe mina oradencei Nicolaescu, asa ca dupa nici 40 de secunde se cere time-out. Efectul este zero pentru ca iesencele joaca la fel de prost: Causan dar mai ales Cazac exagereaza cu aruncarile de trei puncte si in plus paseaza aiurea de citeva ori, atacul condus de Suetina este la fel de haotic si dupa sapte minute de ineficacitate desprinderea oaspetelor este normala. Iar ultimul sfert n-avea sa schimbe situatia pentru ca, rind pe rind, gazdele ies cu cinci greseli personale (Suetina, Causan si Gavrilescu) iar noile intrate n-au forta sa impiedice echipa oaspete sa cistige relaxat.
Celelalte rezultate ale ultimei etape: ICIM Arad – Magic Sibiu 111-28, CST Alexandria – "U" Cluj 70-75, Sportul Studentesc Bucuresti – Rapid Bucuresti 76-82, Municipal Tirgoviste – CET Govora 81-37 si Somes Dej – Olimpia Bucuresti 43-77.