Handbalistele romane, puse la pamint de Croatia, la un gol diferenta

luni, 12 decembrie 2011, 21:01

Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a ratat calificarea in sferturile de finala ale Campionatului Mondial din Brazilia, dupa ce a fost invinsa, luni, de reprezentativa Croatiei, scor 28-27 (15-18), in optimile de finala ale competitiei.

Croatia a fost echipa care a dominat primele minute ale disputei cu Romania (scor 2-5, min. 6), tricolorele revenind pe tabela in minutul 13, 8-8 si preluand conducerea un minut mai tarziu, dupa o actiune personala a lui Bradeanu, 9-8. "Secretul" a fost tinerea om la om a interului Penezici, dar si apararea mult mai agresiva decat in meciurile precedente, in timp ce in atac, Romania a marcat rapid, din cateva pase, fara a lungi jocul. La pauza, Romania a intrat cu un avantaj de trei goluri, scor 18-15.

La reluare, handbalistele romane au marcat pentru 19-15, dar apoi a venit o "seceta" in faza ofensiva, de 10 minute, timp in care Croatia a preluat conducerea, 20-19 (min. 41). Meciul s-a intrerupt apoi minute bune, din cauza unor defectiuni la tabela electronica, cele doua echipe trecand la miscari de antrenament, pentru ca jucatoarele sa ramana incalzite.

"Noi castigam azi!", au strigat tricolorele inaintea reluarii partidei, care a fost intrerupta aproximativ 20 de minute. Amariei a marcat trei goluri consecutive (23-22, min. 48), dupa care meciul a continuat "cap la cap" (25-25). Bradeanu a readus Romania in avantaj, 26-25 (min. 53), obligand Croatia sa intre la time-out. Scorul a devenit 27-25 (min. 54), dar au urmat doua atacuri pierdute, de Varzaru si Amariei, Manea a fost eliminata doua minute. Croatele au intors scorul, 28-27.

Tricolorele nu au stiut sa gestioneze finalul si nu au mai marcat din minutul 54, cand aveau avantaj, 27-25. Finalul le-a gasit pe jucatoarele tricolore plangand la mijlocul terenului. Astfel, Croatia invinge Romania pentru prima data.

Desi s-au "dezmortit" mai greu la CM din Brazilia, tricolorele au evoluat luni mai aproape de valoarea lor reala, insa au primit cea mai mare lovitura, ratand sferturile si urmand a incheia competitia in locurile 9-16. Contraperformante similare au avut loc in 1997 (locul 12), 2001 (locul 17) si 2003 (10). In functie de tabloul complet al sferturilor, Romania va sti daca mai are vreo sansa la calificarea la JO de la Londra, din postura de medaliata cu bronz a CE din 2010.

Marcatoare:

Romania – Chirila 6 goluri, Fiera 5, Nechita 4, Bradeanu 4, Manea 3, Amariei 3, Ardean Elisei 2;

Croatia – Penezici 6 goluri, Franici 5, Zebici 4, Tatari 3, Milanovici 3, Horvat 2, Gace 2, Jezici 2, Pusici 1.

Luni, mai sunt programate trei meciuri in faza optimilor de finala, Suedia – Franta, Danemarca – Japonia si Brazilia – Coasta de Fildes. In faza sferturilor s-au calificat duminica echipele Angolei, Rusiei, Norvegiei si Spaniei. Formatiile eliminate in optimi incheie participarea la CM, urmand a fi clasate pe pozitiile 9-16, in functie de punctajul obtinut in grupe, in disputele cu adversarele calificate si ele mai departe.

Echipa Romaniei s-a calificat in optimi de pe locul trei al grupei C, inregistrand urmatoarele rezultate: 30-28 cu Tunisia, 33-27 cu Cuba, 28-28 cu Japonia, 28-33 cu Brazilia si 20-39 cu Franta.

Meciurile din sferturile de finala vor avea loc miercuri, cele din semifinale vineri, iar finalele duminica.

Campioana mondiala se va califica direct la Jocurile Olimpice de la Londra, competitie la care au obtinut deja "biletele" Marea Britanie, Norvegia (din Europa), Coreea de Sud (Asia) si Brazilia (Pan-America). Cele mai bune sase echipe de la CM din Brazilia, care nu si-au asigurat calificarea la JO din turneele continentale, vor participa ulterior la turneele preolimpice, in intervalul 25-27 mai 2012, cu primele trei avand drept de organizare.

De asemenea, campioana mondiala din 2011 se va califica direct la editia din 2013 a competitiei, care va fi gazduita de Serbia.

Detinatoarea titlului mondial este Rusia, care a mai cucerit medaliile de aur in 2001, 2005, dupa finala cu Romania, si 2007.(Mediafax)