Iesenii au acum prima sansa la locul 5

luni, 12 aprilie 1999, 23:00

Herlitz: Ilic 27, Zindovic 16 (1×3), Pintea 15, Palii 13, Nagy 7 (2×3) si Cristescu 6 (2×3)
Poli Moldrom: Moscalu 27 (4×3), Burlacu 20, Scutelnic 13, Anghel 13, Mirisevschi 10 (2×3) si Murgoci 2.
Simbata s-a disputat la Tirgu-Mures cel de-al doilea meci din finala pentru locurile 5-6, Politehnica Moldrom reusind sa egaleze scorul intilnirilor directe: 1-1. Dupa ce au pierdut pe final primul joc, iesenii au intrat in teren constienti ca o noua infringere le-ar compromite in mare masura sansele la locul 5. Astfel, in minutul 10 oaspetii conduceau cu 25-20, pentru ca in minutul 15 sa consemnam cea mai mare diferenta de scor: 36-24 in favoarea iesenilor. Gazdele revin in joc, reducind diferenta si preluind chiar conducerea in minutul 24: 52-51. Elevii lui Karoly Takacs si Petre Magurean rateaza citeva atacuri, fortind prea mult cu aruncarile de trei puncte. Oaspetii speculeaza foarte bine momentul si revin in avantaj: 55-61, 64-70 (min.32). Meciul se incinge pe final, gazdele revenind in forta: 75-77 (min.38), 78-79 (min.39). Iesenii isi pastreaza luciditatea si reusesc sa invinga intr-un final incins. Jucatorii de la Poli Moldrom au parut mai proaspeti, antrenorul Petre Magurean fiind impresioant de randamentul lui Moscalu si Anghel. "Vom veni la Iasi pentru a cistiga", avertizeaza Karoly Takacs, "principalul" lui Herlitz. Meciurile 3 si 4 se vor disputa la sfirsitul acestei saptamini, la Sala Polivalenta din orasul nostru. Daca vor invinge in ambele partide, baschetbalistii pregatiti de Dragan Petricevic vor ocupa locul 5 in clasamentul final.
In lupta pentru titlul de campioana, CSU Astral Sibiu a luat o serioasa optiune, cistigind ambele intilniri cu Dinamo defasurate in orasul de pe Cibin. Tot cu 2-0 conduce si Carbochim Cluj pe Soced Bucuresti, in timp ce disputa pentru locul 7 s-a incheiat deja, Steaua invingind cu 3-0 pe Elba Timisoara. (Daniel SIMION)