Melania Alexe a luat setul 4 pe cont propriu

miercuri, 07 octombrie 1998, 23:00

Primul set al meciului a fost la discretia gazdelor care au condus de la un capat la celalalt si s-au impus cu 15-6. Urmatorul a fost ceva mai echilibrat, insa doar in prima sa jumatate dupa care Busu, Eperjesi, Capatina si Cososchi au punctat decisiv. A urmat un start slab de set, 0-4, apoi o revenire a studentelor care au egalat la 6. De aici, iesencele au preluat initiativa si au profitat de greselile tehnice ale adversarelor, fapt ce a dus la reducerea diferentei la seturi. Tot voleibalistele din dulcele tirg, din rindul carora s-a remarcat Formagiu, au inceput mai bine urmatorul set si au ajuns in avantaj cu 7-3. De aici, Melania Alexe (Rusei), a luat jocul pe cont propriu si a realizat nu mai putin de sapte puncte consecutiv, din atacuri, blocaje si chiar din serviciu. In final, studentele s-au impus cu 15-11 si, implicit 3-1, dupa 85 de minute de joc efectiv, un rol important avind si constanta in executii a Alexandrinei Tancau.
U Amici : Eperjesi (Ichim, Dan) – RUSEI, Cososchi, Busu, CAPATINA (Toma), TANCAU
Penicilina : Androhovici – A. POPA, Androhovici, FORMAGIU, Giurgea (Cotoranu, Dochia), Dulcianu.
Au arbitrat Jan Bratu si Mihai Rusinoiu (Braila). (Marius AMBROZIE)