Minunea de la Urziceni

duminică, 12 septembrie 2010, 22:07
6 MIN

* Sportul Studentesc – Victoria Branesti 2-2 (2-1). Balan (‘1), Varga (‘9 – penalty) / Olariu (’20 – penalty), Popa (’82). Semiesec pentru antrenorul Viorel Moldovan la prima prezenta pe banca studentilor, care s-au vazut deja invingatori, dupa ce au avut 2-0 in mai putin de 10 minute de joc. Tibi Balan a deschis scorul in secunda 23, dupa care Curelea a fost faultat in careu de Bar si Varga a transformat lovitura de pedeapsa. Insa tinara si fragila aparare a branestenilor nu a reusit sa reziste iuresului spre egalare a echipei ilfovene, egalare care au obtinuta dintr-un sut al lui Dorinel Popa, deviat de zid, dintr-o lovitura libera.

* Unirea Urziceni – Steaua 1-0 (0-0). Semedo (’61). Un rezultat care a bulversat din temelii toate casele de pariuri. Ilie Dumitrescu a folosit sase fosti ialomiteni in formatie, in timp ce la Urziceni au evoluat cinci fotbalisti de la Steaua II. Cu toate acestea, Unirea cea mica a reusit victoria, prin golul reusit de Semedo, care s-a jucat cu Geraldo, Galamaz si Latovlevici si a sutat imparabil de la marginea careului. Cu o aparare dirijata magistral de unul dintre ultimii mohicani, Maftei, Unirea a rezistat asaltului stelist, Ilie Dumitrescu jucind la un moment dat cu trei virfuri in fata, Bilasco, Kapetanos si Stancu. La sfirsitul meciului, Gigi Becali i-a "urecheat" pe tinerii stelisti platiti de el sa joace la Urziceni, in loc sa se bucure ca echipa are jucatori de nadejde pentru viitor.

* FCM Tirgu Mures – Gaz Metan Medias 1-0 (1-0). Fl. Dan (’26). Echipa mureseana a obtinut a doua victorie din campionat, printr-un gol marcat dintr-o lovitura libera din pozitie lateral dreapta, sutul lui Florin Dan fiind deviat decisiv de zidul oaspetilor, iar portarul mediesean Plesca doar prelungind balonul in plasa. "Gazul" a deceptionat din nou, mult-laudatul brazilian Eric avind o evolutie stearsa. Pe final, spiritele s-au incins, iar in min. 85, jucatorul oaspetilor, Pirvulescu, a fost eliminat pentru o lovitura aplicata lui Vasilache.

* Astra Ploiesti – FC Timisoara 1-1 (0-0). Fatai (’56) / Helder (’75), Dupa o repriza fara sare, piper si alte condimente, Astra a deschis scorul, cind Matel a patruns pe dreapta, a centrat si Fatai, nemarcat, a inscris. Banatenii au reusit egalarea prin noua achizitie Helder, care a marcat cu capul din centrarea lui Bourceanu. Desi nu ocupa una dintre pozitiile fruntase, Timisoara a ramas singura echipa neinvinsa in campionat, dar probabil ca se va desparti de antrenorul sirb Vladimir Petrovic, care este vizat ca selectioner in tara sa. Succesorul posibil este israelianul Roni Levi, fost la Unirea Urziceni.

* FC Brasov – Dinamo 2-2 (1-0). Un meci foarte tensionat, cu multe goluri, dar si probleme de arbitraj. Gazdele, foarte ambitioase, au echilibrat jocul inceput in forta de dinamovisti si au intrat cu avantaj la pauza. Misiunea brasovenilor s-a complict din min. 52, cind Lamine a fost eliminat, primind al doilea cartonas galben in doua minute, pentru un hent stupid. Dinamo a egalat dintr-un penalty, Ganea fiind faultat la marginea interioara a careului de Majernik. Insa, in urma unui sut senzational al lui Ionescu, Minca a respins acrobatic in corner, iar din lovitura de colt executata de Badoi, Majernik a trimis in bara, iar Dedu a reluat in plasa. Egalarea a venit de la Ousmane N’Doye, care a fructificat o pasa de exceptie a lui Torje, senegalezul fiind apoi la un pas de golul victoriei.

Aseara s-au mai disputat meciurile Astra Ploiesti – FC Timisoara si FC Brasov – Dinamo, iar astazi se joaca ultimele doua partide ale etapei: FC Vaslui – Otelul Galati (ora 18:00, GSP TV) si Pandurii Tirgu Jiu – Universitatea Craiova (20:00, DigiSport).

Etapa viitoare (17-20 septembrie): Universitatea Craiova – Rapid, FC Timisoara – Sportul Studentesc, Victoria Branesti – Pandurii Tirgu Jiu, Steaua – Astra Ploiesti, CFR Cluj – FCM Tirgu Mures, Gloria Bistrita – FC Brasov, Gaz Metan Medias – "U" Cluj, Dinamo – FC Vaslui, Otelul Galati – Unirea Urziceni.

1. Dinamo      7          4          2          1          22-15 14 (^5)

2. Rapid         7          4          2          1          9-3     14 (^2)

3. Steaua       7          4          2          1          11-6   14 (^5)

4. Otelul         6          4          1          1          6-2     13 (^4)

5. "U" Cluj      7          4          1          2          12-11 13 (^2)

6. Medias       7          3          2          2          10-6   11 (^2)

7. Timis.         7          2          5          0          12-10 11 (^2)

8. Brasov        7          2          3          2          9-8     9 (-3)

9. Urziceni     7          2          3          2          4-4     9 (-3)

10. Bistrita     7          2          2          3          12-12 8 (-1)