Romania: Stelea – Contra, Filipescu, Gh. Popescu (’31 Belodedici), Chivu – Petrescu, Gilca (’68 Rosu), Munteanu – Mutu, Moldovan, Ad. Ilie (’74 Ganea).
Anglia: Martin – G. Neville, Keown, Campbell, Ph. Neville – Beckham, Ince, Scholes (’81 Southgate) , Wise (’76 Barmby) – Shearer, Owen (’66 Heskey).
Cartonase galbene: Chivu, Contra, Ilie, Dan Petrescu, Filipescu, Shearer.
A arbitrat: Urs Meier (Elvetia).
1-0, min.22: Cristian Chivu incearca sa centreze spre Moldovan, dar, spre surpriza portarului Martin, mingea loveste bara si intra in poarta.
1-1, min.41: Shearer transforma o lovitura de la 11 metri, trimitind-ul "dupa tigari" pe Stelea.
1-2, min.45: Owen pleaca de la limita ofsaidului, trece mingea elegant pe linga "Arnold" al nostru si inscrie practic in ultima secunda a reprizei.
2-2, min.48: Martin respinge pina la Dorinel Munteanu si neamtul nostru inscrie cu un sut plasat, din marginea careului.
3-2, min.88: Viorel Moldovan cade in careu dupa un duel cu Phill Neville. Toata lumea se uita la Urs Meier, iar elvetianul arata punctul cu var. Executa cu singe rece Ganea si…gooooooooooool!
"Vom ataca", spuneau inainte de meci fotbalistii romani. Era singura noastra sansa, deoarece orice alt rezultat in afara victoriei ne-ar fi trimis acasa. Si ei vor demonstra ca nu mai accepta jumatatile de masura inca din startul partidei, in minutul 2 Adrian Mutu fiind oprit prin fault la marginea careului. A executat lovitura libera Adrian Ilie, destul de bine, dar inlocuitorul mustaciosului Seaman a respins in corner. Ilie a luftat in careu trei minute mai tirziu, insa tricolorii par a juca cu totul altceva fata de meciul cu Portugalia. In minutul 15 isi incearca si Viorel Moldovan sutul, insa Martin retine fara probleme. Mutu isi ia rolul in serios, alearga mult, nefiind complexat de faptul ca a preluat rolul lui Hagi, acela de servant al virfurilor Ilie si Moldovan. Englezii inteleg ca doar aparindu-se nu pot spera la calificare si isi arata coltii pentru prima data in minutul 16, prin Michael Owen. Tinarul atacant englez "l-a facut" pe Gica Popescu, dar a sutat peste poarta. Si tocmai cind britanicii reusisera sa echilibreze jocul, Chivu (cine s-ar fi gindit?) reuseste sa deschida scorul. Totul mergea bine, trupa lui Ienei juca cu totul altceva fara Hagi, arata ca un mecanism bine pus la punct. Prima lovitura avea sa cada in minutul 31, cind Gica Popescu s-a accidentat si a fost nevoit sa paraseasca terenul. Nu-i chiar asa grav, e bun si Ciobotariu, ne gindeam in acele momente. Numai ca sentimentalul Ienei il arunca in arena pe Belodedici. In minutul 34 Romania a fost la un pas de 2-0, centrarea lui Dan Petrescu gasindu-l complet liber in careu pe Adi Ilie. Desi nestingherit de nimeni, acesta a trimis slab, cu capul, fara probleme pentru Martin. O ocazie uriasa si probabil ca ne vom gindi multa vreme de aici incolo ce ar fi facut englezii la 0-2. In minutul 36, Chivu a patruns in stil de mare atacant si a sutat puternic, peste poarta. A venit fatidicul minut 40, cind elvetianul Meier a dictat penalty la interventia lui Chivu asupra lui Ince. Romanii par a acuza socul, iar Contra este nevoit sa-l faulteze din spate pe Owen, primind cartonas galben. Si cind s-au scurs si ultimele secunde de prelungire, Owen ne-a dat lovitura de gratie. Ambele faze din care britanicii au inscris au fost construite pe centru, acolo unde, dupa iesirea lui Gh.Popescu, Romania a devenit vulnerabila. Din fericire, sansa care parea sa ne fi abandonat ne suride in minutul 3 al reprizei secunde, cind Dorinel Munteanu a adus egalarea. Ritmul de joc mai scade, romanii nefiind dispusi inca sa riste tot. In minutul 61 Mutu centreaza perfect, Moldovan ii paseaza sfera de piele lui Ilie, dar acesta mai rateaza odata. Dan Petrescu si Dorinel Munteanu suteaza destul de bine, dar Martin nu e dispus sa ne faca cadouri. Englezii nu reusesc decit rareori sa iasa din terenul lor, dar tabela se incapatineaza sa ramina nemodificata si la sutul lui Mutu, aparat de Martin. Englezii, care spusesera ca nici nu se gindesc sa faca egal cu noi, nu stiu cum sa mai traga de timp. Nu i-a ajutat cu nimic insa, pentru ca Ganea va inscrie in minutul 88 golul unei calificari in care putini mai credeau dupa primele 45 de minute. A fost o victorie exceptionala, in urma unei partide in care Romania a jucat in primul rind fotbal! A fost in primul rind victoria lui Chivu, Mutu sau Contra, jucatori tineri care au putut sa se desfasoare in teren, nemaifiind marcati de personalitatea lui Hagi. Chiar daca a venit tirziu, golul din minutul 88 a facut dreptate, pentru ca tricolorii au fost mult superiori Angliei. Am vazut o cu totul alta echipa a Romaniei, care a demonstrat ca nu se invirte chiar totul in jurul celor doi "Gicani": Hagi si Popescu. Atentie, Italia! (Daniel SIMION)