Prima infringere

duminică, 18 ianuarie 2009, 21:59

Dupa un parcurs impecabil in toamna cind a cistigat toate cele noua etape desfasurate, echipa ieseana de baschet masculin a pasit cu stingul in acest an, fiind invinsa la Bucuresti de Steaua, una dintre contracandidatele la promovare. Fara a beneficia de serviciile noilor achizitii de peste ocean, Bishop si Cooper (care nu au carte verde), studentii au intilnit in Capitala un adversar care s-a intarit dar pe care a reusit sa-l domine in cea mai mare parte a timpului. "Am condus aproape tot meciul. La pauza mare era egalitate la 36 apoi am avut avans de opt puncte cind mai era un minut si jumatate de jucat. Din pacate am ratat prea multe aruncari libere si n-am reusit sa tinem avantajul, ajungind in prelungiri. Nu mai spun ce arbitraj am avut, ca nu ne-a lasat sa ne desprindem iar in finalul timpului regulamentar si in prelungiri au tras pe fata cu gazdele.", spune Costel Moscalu, antrenorul echipei care a fost invinsa la zece puncte distanta, scor 77-87. Daca la capitolul aprecieri tehnicianul Politehnicii a vorbit de prestatia in atac a lui Murgoci si de jocul bun la recuperare a lui Nicolae, dezamagirile s-au conturat pe imprecizia lui Fl. Moscalu si pe prestatia din unele momente a lui Hurjui, cel care nici n-a mai apucat prelungirile, fiind eliminat pentru cinci greseli personale. Urmatorul meci al iesenilor este programat vineri, de la ora 18.00, atunci cind vor primi vizita bucurestenilor de la Rapid, partida care ar putea sa consemneze debutul la Politehnica a celor doi americani transferati in pauza competitionala.