Penicilina: Catcoan (libero), Mutascu, Ionescu, Diaconita, Androhovici, Constantinescu, Rusu – Ivan, T. Popa, Ivanof, Purice.
Rapid: Abroskina (libero), Stan, Cirstoiu, Bozhilova, Martin, Marcovici, Hincu; – Iosef, Stefanescu, Bors.
Timp de joc: 21′; 18′; 23′; 19′.
Servicii gresite: 7-3. Asi: 3-3.
Penicilina a „scapat” repede de Cupa Romaniei, competitie in care nu si-a facut iluzii odata cu iesirea Rapidului in cale. Dupa 3-0 in tur pentru giulestene, utopicele sperante de calificare ale iesencelor, date de punctajul relativ bun obtinut in tur, s-au risipit in primul set, cind oaspetele au „rupt” la 12-12, cu o serie de trei puncte si la 15-20, cind au urcat la 15-22. Seria de trei puncte a gazdelor ce a urmat a fost stinsa repede de o echipa visinie care a accelerat si mai mult in actul doi cind a trecut ca… Rapidul prin halta… Penicilina. Sprinturile au aparut pe serviciile lui Hincu (ce a „deschis” cu 0-4) si Cirstoiu, cind s-a ajuns de la 6-9 la 6-14, de la 7-19 setul cazind in derizoriu. Iesirile la rampa ale Tatianei Popa, citeva atacuri inspirate ale Ralucai Constantinescu, regularitatea Mihaelei Ionescu, dar si introducerea jucatoarelor de rang secund la oaspete au facut ca actul trei sa fie dominat aproape in totalitate de gazde. Dupa 6-6, voluntare, iesencele au facut legea pe teren, atacurile de pe final ale lui Cirstoiu si Martin, ce calca apasat pe urmele repatriatei Cioroianu, nemaiputind sa salveze setul. Set care s-a dovedit a fi norma de ieri a Penicilinei, bucurestencele, desi lipsite de citeva piese de baza, dominind da capo al fine actul patru, ultimul a disputei care a inchis iarasi usile salii Penicilina. (OM)