Rednic l-a batut pe Lucescu

duminică, 02 septembrie 2001, 23:00

FCM Bacau a obtinut vineri seara, chiar daca in partida neoficiala, poate cel mai pretios rezultat al sau, 2-1 (0-0) cu Galatasaray, fosta detinatoare a Cupei UEFA si a Supercupei Europei, participanta in editia 2001-2002 a Ligii Campionilor. Faptul ca turcii nu au venit la Bacau cu echipa standard, citiva dintre componentii lotului fiind chemati la "nationalele" de seniori si tineret, nu minimalizeaza performanta bacauanilor care au demonstrat ca au potential, mai ales ca in formatia Galatei au evoluat parte dintre vedetele sale. Golurile Bacaului au fost inscrise de virfurile Badoi si Cursaru, primul dupa ce a driblat si portarul, al doilea printr-un sut de exceptie de la circa 25 de metri.
Prima repriza a fost in totalitate una de tatonare insa spectacolul sportiv a fost prezent in repriza secunda. Bacauanii si-au creat numeroase ocazii, linia de mijloc formata din Iftodi, Pitu si Nivaldo dovedindu-se extrem de activa. Singura faza notabila din prima repriza a fost aceea in care Ciocoiu a "intors" doi fundasi la marginea careului si apoi a sutat pe jos la colt iar Mondragon s-a intins serios pentru a prinde mingea. Imediat dupa pauza Pitu a centrat perfect si Badoi a reluat din vole la o palma peste transversala. Acelasi Pitu a pasat in careu pentru Cursaru, mai tirziu, iar atacantul bacauan a "tras" pe centru usurind misiunea portarului. A urmat golul lui Badoi, din pasa lui Cursaru (min. 56), apoi ratarea lui Cursaru la o minge ridicata in careu de Pitu. Executia superba a lui Cursaru din minutul 68 a ridicat scorul la 2-0 dupa care turcii au devenit mai periculosi si in minutul 75 au fost foarte aproape de a marca prin trei suturi succesive ale jucatorilor Serdar, Serkan si Sergen. Otomanii au reusit sa reduca din handicap in minutul urmator prin Serdar gratie unui sut sec de la marginea careului. Acelasi Serdar a ratat egalarea in minutul 81, dupa ce a trecut de Nivaldo, dar cea mai mare ocazie a finalului de meci avea sa fie cea a lui Florin Croitoru care, singur la 10 metri de poarta, a sutat slab. (Marius AMBROZIE)