Remiza cenusie

vineri, 08 mai 2009, 21:54

Au marcat: Bicfalvi (’81) / Niculescu (’87). Asteptat cu nerabdare maxima, acest etern derby al campionatului a fost o deziluzie in cea mai mare parte datorita prudentei excesive a celor doua echipe, dar, in acelasi timp, exactitatii celor doua aparari.. Aproape nimic nu s-a intimplat in prima repriza, Dinamo asteptind greselile defensivei ale adversarei, iar Steaua a mentinut o posesie tacticoasa in jumatatea adversa, dar fara prea multa inspiratie, cum de altfel ne-a obisnuit echipa din Ghencea cam tot campionatul. Semnificativ este si faptul ca Dayro Moreno a executat toate loviturile libere ale echipei sale, desi era limpede ca nu era intr-o forma acceptabila. Astfel incit, un sut in plasa laterala a lui Danciulescu si un altul de la distanta al lui N’Doye respins de Zapata – plus un "telefon" dat lui Matache de catre Toja de partea cealalta – iata cam tot ceea ce s-a intimplat in prima repriza. Si cum pina in min. 82, in cea de-a doua s-a intimplat si mai putin, era limpede ca meciul curgea spre o remiza alba. Pina la urma s-a incheiat cu o remiza cenusie, scorul de 1-1 fiind scris de doua suturi deviate: Bicfalvi  de la 20 metri cu traiectoria schimbata de Moti, si Claudiu Niculescu, de la 30 de metri, cu contributia lui Petre Marin. O remiza care atirna greu mai mult in circa dinamovistilor, care pot fi egalati de Unirea Urziceni in clasament.

Brasov – Farul 2-1 (2-0)

Primul meci al etapei a XXIX-a parea la inceput o joaca pentru echipa brasoveana, care in min. 24 conducea deja cu scorul de 2-0. Omul inceputului de meci a fost Romeo Surdu, care a reusit sa obtina un penalty de la Teo Craciunescu, la un contact cu portarul Curca (’17). Sapte minute mai tirziu, dupa actiunea aceluiasi Surdu, Sburlea a marit avantajul brasovenilor. Pe final, Farul s-a trezit, reusind sa reduca din handicap in min.71 prin Ben Teekloh, pentru ca in minutul 84, Stelea sa intervina magistral la sutul formidabil al lui Matel, pe care scria egalare.

1. Dinamo              30        19        5          6          51-21 62 (^17)

2. Urziceni             29        18        5          6          44-17 59 (^17)

3. Timisoara           29        18        7          4          54-32 55 (^16) *

4. Steaua               30        13        13        4          40-22 52 (^7)

5. CFR                    29        14        9          6          38-22 51 (^6)

6. Craiova              29        13        10        6          38-21 49 (^4)

7. Brasov                30        12        12        6          31-22 48 (^3)

8. Rapid                 29        14        6          9          39-27 48 (^3)

9. Vaslui                 29        13        6          10        37-32 45 (0)

10. Arges                29        10        8          11        34-38 38 (-4)

11.Pandurii                       29        10        7          12        24-33 37 (-5)

12. Otelul               29        10        6          13        34-43 36 (-9)

13. Bistrita              29        9          5          15        25-36 32 (-13)

14. Iasi                    29        9          4          16        25-39 31 (-14)

15. Medias             29        8          6          15        30-44 30 (-12)

16. Farul                 30        6          5          19        23-50 23 (-22)

17. Otopeni            29        3          7          19        21-47 16 (-26)

18. Buzau               29        2          3          24        15-57 9 (-33)