Rimbu si Jimbu au facut o a doua repriza memorabila

luni, 23 noiembrie 1998, 00:00

Derbiul Diviziei A – seriei Est de handbal feminin a adus fata in fata primele doua clasate, Universitatea Bacau si CSM Iasi XXI, principalele candicate la promovare, echipe aflate pina la ora meciului direct la egalitate de puncte. Desi au controlat jocul in prima repriza, cu exceptia primelor minute cind au fost conduse, iesencele au fost nevoite sa paraseasca terenul de joc invinse. Mai mult, inca din minutul 10 echipa ieseana a avut avantajul moral datorita descalificarii timpurii a Stefanei Nedelcu, in urma unui fault dur asupra Lenutei Bors. In aceste conditii, antrenorul bacauancelor, Giani Hornea, a fost nevoit sa o introduca in teren pe singura jucatoare de cimp pe care o mai avea pe banca de rezerve, Alina Cretu. Norocul tehnicianului bacauan a constat in omogenitatea echipei pe care o conduce si in evolutia buna a portarului Mihaela Jimbu, imbatabila in repriza secunda. De fapt, Mihaela Jimbu este o handbalista care renuntase la activitatea competitionala in vara, dar care a raspuns afirmativ la solicitarea clubului de a reveni la echipa. Cu toate acestea ramine de neinteles gestul antrenorului Giani Hornea de a o exclude din lot, in urma cu o saptamina, pe Gabriela Adafinei, fostul capitan de echipa si in acelasi timp un portar deosebit de valoros. Cauza excluderiii bacauancei are la baza o serie de divergente survenite intre cei doi. Si asta in conditiile in care lotul era deja incomplet.
Alaturi de Jimbu, de la echipa gazda cea mai buna de pe teren a fost interul Cornelia Rimbu, autoare a 14 goluri, o medie cu care a obisnuit suporterii bacauani in ultima vreme. Impulsionate de Cornelia Rimbu, gazdele au facut o repriza secunda memorabila, reusind sa aduca scorul de la 15-17 (min. 35) la 26 -19 (min. 53), chiar daca uneori Universitatea s-a aflat in inferioritate numerica. Ulterior, studentele s-au rezumat la a pastra decalajul, dar in ultimul minut de joc iesencele au inscris de doua ori consecutiv.
Universitatea: Jimbu – Rimbu (14), Blejusca (5), Rujan (4), Radu (4), Matanie (2), Nedelcu (Cretu – 2)
CSM Iasi: Spatariu (Ghiuzan) – Chitoroaga (3), Abalasei (6), Grosu (6), Ana Maria Sandu (6), Lupan (3), Ionescu (3).
Au arbitrat: E. Manafu si C. Racheru, ambii din Piatra Neamt. (Marius AMBROZIE)