Toamna ciinilor

duminică, 09 noiembrie 2008, 23:35
7 MIN

Gaz Metan Medias – Poli Iasi 1-0 (0-0). Boaru (’48). O partida care cu greu s-ar putea inscrie la nivelul ligii secunde. Dominanta in prima parte, formatia gazda a marcat in startul reprizei secunde. Iasul s-a trezit tirziu din letargie si n-a mai putut face nici o brinza.

Pandurii Tirgu-Jiu – Gloria Bistrita 1-1 (1-1). Raskovic (‘5) / Silvasan (‘2). Cinci minute de fotbal, incluzind doua goluri si in rest, orice in afara de sportul cu basica. Incluzind si mereu actualul capitol "gioale".

FC Arges – Farul Constanta 3-0 (1-0). M. Stan (‘8), Nastasie (’66), Balasa (’79). Desi n-are un lot rau, formatia de pe Litoral sufera cumplit si la modul in care a evoluat la Pitesti, are nesanse mari la retrogradare.

FC Timisoara – Dinamo 0-3 (0-1). Brezinsky (’12 – autogol), Danciulescu (’53), And. Cristea (’69). Este cea mai crunta dezamagire pe care o poate suferi un suporter timisorean, iar Dinamo – care cunostea perfect incarcatura acestui meci – a evoluat cum am dori s-o vedem in Cupele Europene. Antrenorul timisorean Dusan Uhrin a fost tradat tocmai de cehii si slovacii sai, centralii Brezinky si Cisovsky, mijlocasul Borbely si atacantul Magera fiind adevarate catastrofe. Dinamo a reusit sa impace clasamentul de pe hirtie cu cel de pe teren si este acum lider pe bune. Doua eliminari stranii in tabara "ciinilor": Bostina (’86) si Ropotan (‘90^1), ambii cersind, parca, o etapa de pauza de la arbitrul Hateganu.

FC Brasov – CFR Cluj 1-1 (1-1). Hadnagy (’19) / Dani (’40). Un meci, in linii mari, spectaculos. In prima repriza gazdele au dominat autoritar si clujenii pot fi multumiti cu rezultatul de la pauza. Finalul a apartinut oaspetilor, tentativele de "asasinare" avind succes doar in primele 15 minute. Doua parade ale lui Stelea si doua "bare" semnate de Y. Koné si Pereira puteau aduce victoria campionilor, insa tot atit de adevarat este ca Zaharia si Roman au fost in masura de a da lovitura de gratie, pe contraatac.

CS Otopeni – FC Vaslui 0-2 (0-1). Ljubinkovic (’53), Burdujan (’89). Dupa o repriza dominata de cifra zero, in partea secunda formatia mai experimentata s-a impus fara probleme.

Rezultatele de vineri: Gloria Buzau – Universitatea Craiova 0-2; Unirea Urziceni – Otelul Galati 3-1.

Etapa viitoare (15-17 noiembrie): Farul – Pandurii, Craiova – Rapid, Steaua – Timisoara, Otelul – Brasov, Vaslui – Buzau, CFR Cluj – FC Arges, Dinamo – Urziceni, Bistrita – Medias, Iasi – Otopeni.

Remiza dinamovista

Rapid – Steaua 0-0. Un meci crincen, care s-ar fi putut intrerupe in primele minute datorita unor fumigene aruncate de galeria Stelei in mijlocul suporterilor rapidisti si a unei sticle aruncate in teren. In prima repriza, ocaziile de poarta au fost extrem de putine, o lovitura libera executata de Ogararu in bara si un sut al lui Nicolita greu respins de E. Andrade fiind singurele sanse de gol – ambele apartinind Stelei, in ciuda faptului ca Rapid a combinat mai mult. Fotbal s-a jucat si mai putin in repriza secunda, in care echipele s-au temut una de alta. Modificarea ofensiva a Rapidului (Pinto in locul lui Lazar) n-a avut efect, Steaua ratind doua mari ocazii in minutele 78 si 79: lob peste poarta al lui Stancu si lovitura de cap ratata de Kapetanos. Ultimele minute s-au jucat, intr-un fel, pe contre, daca se pot numi contre mingile lansate in lung de linie sau bubuite spre careu. Zapata a mai oferit un moment de show, cind a respins o minge exact la Julio Cesar iar Goian a salvat de pe linia portii si cam atit de putin pentru un derby anuntat cu o sumedenie de alamuri. Rezultatul favorizeaza mai degraba pe Dinamo, decit pe vreuna dintre combatante.

Clasament

1. Dinamo              14        10        2          2          23-10 32 (^11)

2. Urziceni             14        10        0          4          26-12 30 (^9)

3. Craiova              14        7          4          3          22-15 25 (^4)

4. Steaua               14        6          6          2          21-11 24 (^6)

5. Timisoara           14        9          3          2          25-17 24 (^9) *

6. Arges                  14        7          3          4          21-15 24 (^3)

7. CFR                    14        6          5          3          19-10 23 (^2)

8. Rapid                 14        7          2          5          18-14 23 (-1)

9. Brasov                14        4          8          2          11-7   20 (-1)

10. Vaslui               14        6          2          6          13-13 20 (-1)

11. Otelul               14        5          4          5          18-16 19 (-2)

12. Pandurii           14        4          4          6          14-20 16 (-5)

13. Medias             14        4          4          7          17-27 15 (-6)

14. Bistrita              14        3          3          8          13-17 12 (-9)

15. Farul                 14        3          3          8          11-23 12 (-9)

16. Iasi                    14        3          3          8          9-22   12 (-9)

17. Otopeni            14        2          3          9          14-27 9 (-12)

18. Buzau               14        0          2          12        5-24   2 (-19)