duminică, 11 octombrie 1998, 23:00

Craiova: Cirloganescu, Rusu – Sandru (8), Soanca (5), Dumitrescu (4), Burcea (3), Dinu (3), Marinescu (2), Radu (2), Matara (2).
Iasi: Pralea, Buga – Masari (4), Pascutoi (4), Chirila (4), Leuciuc (3), Halauca (2), Bocan, Ruginosu, Adam, Timofte.
Au arbitrat Nicolae Popa (Pitesti) si Constantin Chitu (Rm-Vilcea).
Handbalistii ieseni au mai dovedit o data, la Craiova, cit de mare este distanta de la dorinta pina la putinta. Avind ca obiectiv promovarea, Poli MECON a pierdut fara drept de apel pe terenul unei asa-zise contracandidate. Ca o curiozitate, meciul a fost parca copia identica a intilnirii din sezonul trecut. Iesenii au fost cazati in acelasi loc, nu s-au putut odihni noaptea din cauza muzicii (la parter a fost program de discoteca), iar diferenta finala a fost tot de 12 goluri. Iluziile oaspetilor intr-un rezultat favorabil au durat doar 15 minute, dupa primul sfert de ora scorul fiind egal, 6-6. A inceput insa ploaia si, pina la pauza, studentii nu au mai reusit sa inscrie niciodata, primind in schimb noua goluri consecutive. "A fost o ploaie mocaneasca, deasa, in foarte scurt timp mingea devenind greoaie si alunecoasa. Oltenii s-au adaptat rapid, ei fiind invatati sa joace in aer liber, dar elevii mei de-abia reuseau sa mai controleze mingea", ne-a declarat profesorul Tiberiu Daian. Avind un avans de 9 goluri la pauza, craiovenii au lasat-o mai moale in repriza secunda, oaspetii au jucat ceva mai bine, mentinindu-se astfel un oarecare echilibru: 18-9 (min.40), 23-13 (min.50) si 29-17 in final. Pe linga absentele lui Ciocoiu, Zepciuc si Varvaruc, echipa ieseana a ramas si fara Cristian Adam, eliminat pentru trei eliminari in minutul 38. Tinerii jucatori ieseni au incercat sa tina pasul, insa conditiile de desfasurare a intilnirii au decis, in cele din urma, rezultatul final. Universitatea Craiova se anunta ca una dintre principalele pretendente la Liga Nationala, in timp ce iesenii se zbat in a doua jumatate a clasamentului. Pina cind nu vor exista si la Iasi conditii propice marii performante, e o gluma sa mai discutam despre promovare. (Daniel SIMION)