Victorie la limita, final tensionat

duminică, 21 octombrie 2001, 23:00

Desi echipa gazda nu a cistigat nici un joc pina acum, meciul de simbata de la Braila nu a fost nici pe departe usor, asa cum probabil se asteptau iesenii. Chiar daca echilibrata in prima jumatate a reprizei intii, partida a oferit gazdelor un avans de doua goluri intre minutele 8 si 11, intr-o perioada in care portarul brailean Toma a parat si doua aruncari de la 7 m. Echilibrul intilnirii s-a rupt dupa min. 15, cind, la 7-6 pentru LEFS, ieseanul Ovidiu Ionescu a ratat o aruncare de la 7 m, iar pe contraatac Mitrofan a marit avantajul brailenilor la doua lungimi. Profitind de greselile din apararea Politehnicii, pivotul Marius Stefan si Mitrofan distanteaza LEFS-ul la patru goluri, 10-6 (’21), diferenta pe care echipa gazda si-o pastreaza pina spre pauza. La reluare echipa de juniori LEFS a "zburdat" inca sapte minute din repriza secunda, tabela aratind in min. 37 cinci goluri avans pentru gazde (scor 20-15). Iesenii au mai ratat o aruncare de la 7 m, prin Florin Dimofte, insa acelasi jucator a fost pionul principal al revenirii Politehnicii, el reusind trei goluri consecutive si, nu in ultimul rind, pe fondul unei evolutii excelente a portarului Bogdan Pralea, oaspetii reusesc sa egaleze la 21 in min. 47. Din acest moment, cele doua combatante au mers cap la cap, oaspetii reusind sa pastreze mingea in ultimul minut, cind aveau un avantaj de un gol, si sa cistige partida. Totul insa cu pretul unui joc dur, sanctionat de arbitri cu doua eliminari consecutive, ale lui Ionescu si Gheorghiu. Marcatori: Alexandru 11, Stefan 5, Dragomir 5, Nistor 4, Dinu 2, pentru LEFS, respectiv Dimofte 9, Larion 4, Ionescu 3, Gheorghiu 2, Crainiceanu 2, Chiuda 2, Damian 2, Pralea 1, Elisei 1, Maftei 1 si Zepciuc 1 pentru Politehnica. Au arbitrat, cu greseli, Romeo Stefan si Gabriel Dumitrache, ambii din Ploiesti. In cadrul aceleeasi etape s-au jucat partidele: Apoterm Adjud – HCM Vaslui 28-30 si Ambro Suceava – "U" HCM Bacau 27-20. (Costel FILIP)