Eurotrip
epimedica
franco
mesterescu

vineri, 30.09.2016

”Abonament” la mită

Filiera BASARABENILOR Şefa Evidenţei Populaţiei lua șpagă cu ”de toate”

GALERIE
pasapoarte
  • pasapoarte
- +

Șpagă cu „de toate” pentru Maricica Tagarcea. Procurorii susţin că ea primea mită orice: de la geci şi cercei la dulciuri şi parfumuri de firmă pentru a ajuta mii de basarabeni să ajungă peste rând în Uniunea Europeană. Pe lângă chilipiruri, Maricica Tagarcea, eliberată între timp din arest, primea şi mită sub formă de abonament pentru a elibera cărţi de identitate de România unor basarabeni: 100 de lei pe săptămână. Un poliţist a fost de asemenea trimis în judecată fiind acuzat că primea mită, lunar, rata la casă. 

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Iaşi au finalizat ancheta privind modul în care mii de basarabeni au ajuns să locuiască fictiv în satele de lângă municipiul Iaşi. Anchetatorii au dispus trimiterea în judecată a Şefei Serviciului Public Comunitar de Evidenţa Persoanelor, Maricia Tagarcea, pe care o acuză de luare de mită în formă continuată. Un poliţist a fost de asemenea trimis în judecată în acest caz fiind acuzat şi el de luare de mită. Luigi Pelin ar fi primit rata lunară de la casă.  

Ce primea funcţionara: şpagă „cu de toate” 

În rechizitoriul pe care anchetatorii ieşenii l-au întocmit se menţionează că cel puţin 2.000 de basarabeni ar fi beneficiat de „bunăvoinţa” Maricicăi Tagarcea de a le elibera buletine de identitate. Persoanele de dincolo de Prut aveau nevoie de aceste acte pentru a ajunge cât mai repede în spaţiul comunitar european. Obţinerea buletinelor se realiza după ce basarabenii erau luaţi în spaţiul locativ de un cetăţean român. Legea românească nu impune un număr de maxim de persoane care pot fi luate în spaţiu. Astfel s-a ajuns la situaţii absurde în care într-o singură locuinţă să aibă mutaţii şi câteva mii de basarabeni, fără a locui efectiv acolo.

În ancheta finalizată acum de procurori, aceştia notează că trei martore, cetăţeni de pe raza comunei Scânteia, luaseră astfel în spaţiu 1.667 de persoane. Pentru ca acestea să primească actele de identitate cât mai repede, cele trei persoane o mituiau pe Maricica Tagarcea.

Astfel, faptele de corupţie ar fi început pe 1 octombrie 2014 şi ar fi durat până pe 20 octombrie 2015, atunci când au intervenit autorităţile. De la cele trei persoane menţionate, Maricica Tagarcea ar fi primit, săptămânal, câte 100 de lei. De asemenea, şefa Evidenţei Persoanelor ar fi primit „o pereche pantofi de damă, o geacă din material textil, 2 genţi de damă, 1 parfum de damă marca Pacco Rabane, mai multe torturi, dulciuri şi flori – avantaje materiale în cuantum de 5470 lei”, se arată în rechizitoriu.

Poliţist cu rata plătită din şpagă  

Procurorii au mai precizat că Maricica Tagarcea ar mai fi primit mită, în perioada 2 decembrie – 1 august 2015 de la o altă persoană care a facilitat obţinerea de documente de identitate pentru 396 de persoane. Din partea acestora, Tagarcea ar fi primit câte 50 sau 100 de lei săptămânal, dar şi 10 torturi, bomboane şi dulciuri de 200 de lei, un parfum marca Armani, diferite articole vestimentare. De asemenea, tot de pe această filieră s-ar fi plătit rate bancare de 1.190 de euro pentru poliţistul Luigi Augustin Pelin, care contractase un credit la o bancă din Iaşi.   

Maricica Tagarcea mai este acuzată şi de complicitate la acces ilegal la un sistem informatic după ce i-ar fi oferit parola Mihaelei Feraru. Cu acele date, Feraru a accesat ilegal baza de date a Direcţiei de Evidenţă a Persoanelor şi Administrarea Bazelor de Date, susţin procurorii.
În cursul zilei de ieri, Maricica Tagarcea nu a putut fi contactată pentru a-şi expune punctul de vedere. Procesul acesteia urmează a fi soluţionat de către Tribunalul Iaşi. 

 

 
Comentarii Facebook

(8 comentarii)

Citeste Faq
Scrie un comentariu

Toate campurile sunt obligatorii!

Cod verificare* Security Code
Toate campurile sunt obligatorii!
Comentariile cu continut licentios vor fi sterse.
Miercuri, 09 Martie 2016, 14:31
ROMANUL
jiji nu mai liorbai degeaba.se punea problema basarabenilor pe vremea lui nea nicu?ce comunisti?astia ,basarabenii din capul locului,si-au vazut numai interesul lor.ce unire?ce fraternitate?cu cine? cu rachetii rusi?vrem unirea,dar fara basarabeni.toate prostiile astea le sunt bagate in capatani de jigodia nationala BASESCU,care a trait bine mersi pe seama gogomanilor si acum ii flitueste.RUSINE SCARBA ORDINARA.NU TE NUMESC PORC DEOARECE PORCUL ARE DERIVATE COMPATIBILE CU OMUL.TU ESTI UN MUTANT DIN TIMPUL DINOZAURILOR.
ion Miercuri, 09 Martie 2016, 22:25
cu cine te certi mai nebunule???mergi la socola la un psihiatru
Miercuri, 09 Martie 2016, 11:27
iulian
POVESTEA E VECHE,ACUM V-ATI TREZIT. DE ANI DE ZILE CUNOSC POVESTEA DE LA NISTE BASARABENI CARE TRAIESC IN ITALIA. CUM A INTRAT IN POSESIA CETATENIEI ROMANE,CUM SI-A CUMPARAT CASA IN IASI ,BULETIN,REZIDENTA , TOT CE VOIAI. SPAGI GRASE SE DADEAU SI CRED CA SE MAI DAU PENTRU BASARABENI CA ASA PUTEAU AJUNGE IN OCCIDENT SI ERAU SI CETATENI SAU REZIDENTI IN ROMANIA.POLITIA,VAMA,CU TOTII LUAU SPAGI. NU STIU DE CE VA MINUNATI ACUM DUPA CE S-AU LUAT ANI ,ANI DE SPAGI.ROMANIA ,TARA CORUPTIEI DE CATRE INSTITUTII ALE STATULUI SI CONDUCATORII LOR SI NU NUMAI.SI CATEII PRIMEAU DESTUL DE GROS
Miercuri, 09 Martie 2016, 08:57
nelu
buna dimineata.s-a stiut f bine , din moment ce aceste servicii, pasapoarte, permise si buletine au trecut in subordinea Prefecturii ,respectiv Primariei, si schimband personalul calificat in acest sens cu pile din aceste institutii, gen, inginerul nu stiu care, politicianul nu stiu care, intra pe fir coruptia.Asadar, nu ma mira nimic, de cand trebuia sa se sesizeze DNA ul.
Miercuri, 09 Martie 2016, 08:38
viitorii votanti
Oare au si drept de vot ???? credeti ca ceea ce se intampla e intamplator .....votul prin corespondenta !!!! Sa vedem ce partid iese, ghiceste cineva ???
vasile Miercuri, 09 Martie 2016, 20:36
PNL
Miercuri, 09 Martie 2016, 07:57
COMPLICITATEA din comuna
Fratilor s-a stiut de la inceput. Biroul buletine e in cladirea primariei si acolo e si SECTIE DE POLITIE. Ceea ce e aici e asa doar firmituri, pai imi spuneti ca VICEPRIMARUL nu a stiut ???? POLITISTUL nu a stiut??? De fapt pe cine anchetam i pe cine lasam sa scape de COMPLICITATE !!!!!
Miercuri, 09 Martie 2016, 07:42
observator
Incredibil este faptul ca au fost facute acte si pentru persoane care NU cunosteau limba romana!
Miercuri, 09 Martie 2016, 07:28
eugen
Pe seful de la drumuri si poduri il cheama Daniel Minciuna... Apropo de nume de momarlani...
Warrington Miercuri, 09 Martie 2016, 12:06
@ eugen - momârlanii sunt niște locuitori din zonele rurale din Valea Jiului. La fel cum sunt oșenii în Oaș sau moroșenii în Maramureș. Se presupune că respectivii momârlani sunt românii autentici din zonă, care locuiau acolo înainte ca Imperiul Austro-Ungar să înceapă să aducă în Valea Jiului mineri de peste tot. Nu e amuzant să folosești numele etniei lor în sensul în care-l folosești tu.
Miercuri, 09 Martie 2016, 05:31
avram pogonat
"Maricica Tagarcea"! Sa incepem cu numele: niste momarlani din fundu' lumii i-au zis ma-ri-ci-ca! Tagarcea, acest nume-porecla i l-a dat, probabil un barbat dupa chipul si asemanarea sa.Pai, fratilor, orasul asta e sufocat de marlani care, ajunsi pe orice pozitie de putere incep sa fure, sa fure murdar, fara nici cea mai mica...demnitate !Fa Maricico, probabil ca erai imbatata de puterea ta, de smecheria ta, de cat de bine iti mergeau toate, cum iti luai tu Opel, cum iti faceai casoi, cum incepusesi sa intri si tu in magazine in care altadata nici nu aveai curaj(desi pare ca mergi la nunta in fiecare zi, dupa cum te imbraci!).Desigur, nu te-am vazut niciodata, dar simt "modelul national"ca s-a intrupat si in tine.Arda-te-ar focu, marlanca ce esti, ne-ati invadat vietile, analfabeti cu ifose!
Jijel Miercuri, 09 Martie 2016, 22:27
ma refeream la taranii adusi la oras si bagati sa munceasca in uzinele si fabricile ridicate in timpul regimului comunist idiotu' naibii!!!
Jijel Miercuri, 09 Martie 2016, 08:14
Mergi tata sa plimbi lantul cu vaca, ai iq sub medie.
gigi Miercuri, 09 Martie 2016, 05:51
e din specia ''taranul de la oras'' creata de Ceausescu in era industrializarii!in zilele noastre suntem la a patra generatie a celor ce si-au lasat tarlaua de la tara ca sa vina la oras,mandru detinator al buletinului de iasi!
Miercuri, 09 Martie 2016, 07:42
observator
Incredibil este faptul ca au fost facute acte si pentru persoane care NU cunosteau limba romana!
Miercuri, 09 Martie 2016, 05:31
avram pogonat
"Maricica Tagarcea"! Sa incepem cu numele: niste momarlani din fundu' lumii i-au zis ma-ri-ci-ca! Tagarcea, acest nume-porecla i l-a dat, probabil un barbat dupa chipul si asemanarea sa.Pai, fratilor, orasul asta e sufocat de marlani care, ajunsi pe orice pozitie de putere incep sa fure, sa fure murdar, fara nici cea mai mica...demnitate !Fa Maricico, probabil ca erai imbatata de puterea ta, de smecheria ta, de cat de bine iti mergeau toate, cum iti luai tu Opel, cum iti faceai casoi, cum incepusesi sa intri si tu in magazine in care altadata nici nu aveai curaj(desi pare ca mergi la nunta in fiecare zi, dupa cum te imbraci!).Desigur, nu te-am vazut niciodata, dar simt "modelul national"ca s-a intrupat si in tine.Arda-te-ar focu, marlanca ce esti, ne-ati invadat vietile, analfabeti cu ifose!
Jijel Miercuri, 09 Martie 2016, 22:27
ma refeream la taranii adusi la oras si bagati sa munceasca in uzinele si fabricile ridicate in timpul regimului comunist idiotu' naibii!!!
Jijel Miercuri, 09 Martie 2016, 08:14
Mergi tata sa plimbi lantul cu vaca, ai iq sub medie.
gigi Miercuri, 09 Martie 2016, 05:51
e din specia ''taranul de la oras'' creata de Ceausescu in era industrializarii!in zilele noastre suntem la a patra generatie a celor ce si-au lasat tarlaua de la tara ca sa vina la oras,mandru detinator al buletinului de iasi!
Miercuri, 09 Martie 2016, 07:57
COMPLICITATEA din comuna
Fratilor s-a stiut de la inceput. Biroul buletine e in cladirea primariei si acolo e si SECTIE DE POLITIE. Ceea ce e aici e asa doar firmituri, pai imi spuneti ca VICEPRIMARUL nu a stiut ???? POLITISTUL nu a stiut??? De fapt pe cine anchetam i pe cine lasam sa scape de COMPLICITATE !!!!!
Miercuri, 09 Martie 2016, 08:57
nelu
buna dimineata.s-a stiut f bine , din moment ce aceste servicii, pasapoarte, permise si buletine au trecut in subordinea Prefecturii ,respectiv Primariei, si schimband personalul calificat in acest sens cu pile din aceste institutii, gen, inginerul nu stiu care, politicianul nu stiu care, intra pe fir coruptia.Asadar, nu ma mira nimic, de cand trebuia sa se sesizeze DNA ul.
Miercuri, 09 Martie 2016, 07:28
eugen
Pe seful de la drumuri si poduri il cheama Daniel Minciuna... Apropo de nume de momarlani...
Warrington Miercuri, 09 Martie 2016, 12:06
@ eugen - momârlanii sunt niște locuitori din zonele rurale din Valea Jiului. La fel cum sunt oșenii în Oaș sau moroșenii în Maramureș. Se presupune că respectivii momârlani sunt românii autentici din zonă, care locuiau acolo înainte ca Imperiul Austro-Ungar să înceapă să aducă în Valea Jiului mineri de peste tot. Nu e amuzant să folosești numele etniei lor în sensul în care-l folosești tu.
Miercuri, 09 Martie 2016, 11:27
iulian
POVESTEA E VECHE,ACUM V-ATI TREZIT. DE ANI DE ZILE CUNOSC POVESTEA DE LA NISTE BASARABENI CARE TRAIESC IN ITALIA. CUM A INTRAT IN POSESIA CETATENIEI ROMANE,CUM SI-A CUMPARAT CASA IN IASI ,BULETIN,REZIDENTA , TOT CE VOIAI. SPAGI GRASE SE DADEAU SI CRED CA SE MAI DAU PENTRU BASARABENI CA ASA PUTEAU AJUNGE IN OCCIDENT SI ERAU SI CETATENI SAU REZIDENTI IN ROMANIA.POLITIA,VAMA,CU TOTII LUAU SPAGI. NU STIU DE CE VA MINUNATI ACUM DUPA CE S-AU LUAT ANI ,ANI DE SPAGI.ROMANIA ,TARA CORUPTIEI DE CATRE INSTITUTII ALE STATULUI SI CONDUCATORII LOR SI NU NUMAI.SI CATEII PRIMEAU DESTUL DE GROS
Miercuri, 09 Martie 2016, 08:38
viitorii votanti
Oare au si drept de vot ???? credeti ca ceea ce se intampla e intamplator .....votul prin corespondenta !!!! Sa vedem ce partid iese, ghiceste cineva ???
vasile Miercuri, 09 Martie 2016, 20:36
PNL
Miercuri, 09 Martie 2016, 14:31
ROMANUL
jiji nu mai liorbai degeaba.se punea problema basarabenilor pe vremea lui nea nicu?ce comunisti?astia ,basarabenii din capul locului,si-au vazut numai interesul lor.ce unire?ce fraternitate?cu cine? cu rachetii rusi?vrem unirea,dar fara basarabeni.toate prostiile astea le sunt bagate in capatani de jigodia nationala BASESCU,care a trait bine mersi pe seama gogomanilor si acum ii flitueste.RUSINE SCARBA ORDINARA.NU TE NUMESC PORC DEOARECE PORCUL ARE DERIVATE COMPATIBILE CU OMUL.TU ESTI UN MUTANT DIN TIMPUL DINOZAURILOR.
ion Miercuri, 09 Martie 2016, 22:25
cu cine te certi mai nebunule???mergi la socola la un psihiatru

Ultima ora

editorial

Când începe lumea noastră

Mihai CHIPER

Când începe lumea noastră

„Lumea lor” e încercuită şi nu se predă, dar când începe „lumea noastră”?

Filmuletul zilei

opinii

Un moment de respiro

Alexandru CĂLINESCU

Un moment de respiro

Winston Churchill: „Inteligenţa în politică înseamnă să spui cu anticipaţie ce se va întâmpla mâine, săptămâna viitoare, luna viitoare şi anul viitor. Şi să ai după aceea inteligenţa să explici de ce faptele anticipate nu s-au întâmplat”.

Te-apucă... Jalea

Nicolae TURTUREANU

Te-apucă... Jalea

Campania iniţiată de statul român, pentru achiziţionarea, prin contribuţie publică, a capodoperei lui Brâncuşi, Cuminţenia pământului, dincolo de reacţiile pro/contra stârnite, a avut/are şi momente bizare sau de-a dreptul hilare, ducând acţiunea în derizoriu. 

Gânduri de profesor: Mihai Toma

Nicolae CREŢU

Gânduri de profesor: Mihai Toma

Dacă din titlul cărţii fizicianului ieşean, prof. univ. dr. Mihai Toma, am reţinut doar două vocabule - cheie este, cred, o alegere deplin justificată: Din viaţa, activitatea şi gândurile unui profesor(Demiurg, 2015). 

pulspulspuls

Iote cum a ajuns dipotatul Libelulă locomotivă la partidoiul ieşean!

Iote cum a ajuns dipotatul Libelulă locomotivă la partidoiul ieşean!

Da, stimaţi telexpectatori şi simpatice telexpectatoriţe, pe astăzi chiar asta vrem a vă povesti: cum s-a făcut de a ajuns cel mai mare partid ieşean să aibă pe post de locomotivă (din alea două, căci e mare şi e multă mizerie de tractat) un doftor pripăşit în ultimii ani pe listele din Vaslui, şi care luat la bani mărunţi nu are nici o realizare importantă nici măcar pentru el, darămite pentru alţii! 

Caricatura zilei

Spitalul de urgenta

 

Editia PDF

Bancul zilei

La Ministerul Muncii si Protectiei Sociale: - Domnule ministru, telefonistei noastre de la centrala i-a slabit auzul, e aproape s (...)

Intrebarea zilei

Ce reproșuri aduceți autorităților locale?

vezi raspunsuri