Eurotrip
epimedica
franco
mesterescu

duminica, 28.08.2016

”Abonament” la mită

Filiera BASARABENILOR Şefa Evidenţei Populaţiei lua șpagă cu ”de toate”

GALERIE
pasapoarte
  • pasapoarte
- +

Șpagă cu „de toate” pentru Maricica Tagarcea. Procurorii susţin că ea primea mită orice: de la geci şi cercei la dulciuri şi parfumuri de firmă pentru a ajuta mii de basarabeni să ajungă peste rând în Uniunea Europeană. Pe lângă chilipiruri, Maricica Tagarcea, eliberată între timp din arest, primea şi mită sub formă de abonament pentru a elibera cărţi de identitate de România unor basarabeni: 100 de lei pe săptămână. Un poliţist a fost de asemenea trimis în judecată fiind acuzat că primea mită, lunar, rata la casă. 

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Iaşi au finalizat ancheta privind modul în care mii de basarabeni au ajuns să locuiască fictiv în satele de lângă municipiul Iaşi. Anchetatorii au dispus trimiterea în judecată a Şefei Serviciului Public Comunitar de Evidenţa Persoanelor, Maricia Tagarcea, pe care o acuză de luare de mită în formă continuată. Un poliţist a fost de asemenea trimis în judecată în acest caz fiind acuzat şi el de luare de mită. Luigi Pelin ar fi primit rata lunară de la casă.  

Ce primea funcţionara: şpagă „cu de toate” 

În rechizitoriul pe care anchetatorii ieşenii l-au întocmit se menţionează că cel puţin 2.000 de basarabeni ar fi beneficiat de „bunăvoinţa” Maricicăi Tagarcea de a le elibera buletine de identitate. Persoanele de dincolo de Prut aveau nevoie de aceste acte pentru a ajunge cât mai repede în spaţiul comunitar european. Obţinerea buletinelor se realiza după ce basarabenii erau luaţi în spaţiul locativ de un cetăţean român. Legea românească nu impune un număr de maxim de persoane care pot fi luate în spaţiu. Astfel s-a ajuns la situaţii absurde în care într-o singură locuinţă să aibă mutaţii şi câteva mii de basarabeni, fără a locui efectiv acolo.

În ancheta finalizată acum de procurori, aceştia notează că trei martore, cetăţeni de pe raza comunei Scânteia, luaseră astfel în spaţiu 1.667 de persoane. Pentru ca acestea să primească actele de identitate cât mai repede, cele trei persoane o mituiau pe Maricica Tagarcea.

Astfel, faptele de corupţie ar fi început pe 1 octombrie 2014 şi ar fi durat până pe 20 octombrie 2015, atunci când au intervenit autorităţile. De la cele trei persoane menţionate, Maricica Tagarcea ar fi primit, săptămânal, câte 100 de lei. De asemenea, şefa Evidenţei Persoanelor ar fi primit „o pereche pantofi de damă, o geacă din material textil, 2 genţi de damă, 1 parfum de damă marca Pacco Rabane, mai multe torturi, dulciuri şi flori – avantaje materiale în cuantum de 5470 lei”, se arată în rechizitoriu.

Poliţist cu rata plătită din şpagă  

Procurorii au mai precizat că Maricica Tagarcea ar mai fi primit mită, în perioada 2 decembrie – 1 august 2015 de la o altă persoană care a facilitat obţinerea de documente de identitate pentru 396 de persoane. Din partea acestora, Tagarcea ar fi primit câte 50 sau 100 de lei săptămânal, dar şi 10 torturi, bomboane şi dulciuri de 200 de lei, un parfum marca Armani, diferite articole vestimentare. De asemenea, tot de pe această filieră s-ar fi plătit rate bancare de 1.190 de euro pentru poliţistul Luigi Augustin Pelin, care contractase un credit la o bancă din Iaşi.   

Maricica Tagarcea mai este acuzată şi de complicitate la acces ilegal la un sistem informatic după ce i-ar fi oferit parola Mihaelei Feraru. Cu acele date, Feraru a accesat ilegal baza de date a Direcţiei de Evidenţă a Persoanelor şi Administrarea Bazelor de Date, susţin procurorii.
În cursul zilei de ieri, Maricica Tagarcea nu a putut fi contactată pentru a-şi expune punctul de vedere. Procesul acesteia urmează a fi soluţionat de către Tribunalul Iaşi. 

 

 
Comentarii Facebook

(8 comentarii)

Citeste Faq
Scrie un comentariu

Toate campurile sunt obligatorii!

Cod verificare* Security Code
Toate campurile sunt obligatorii!
Comentariile cu continut licentios vor fi sterse.
Miercuri, 09 Martie 2016, 14:31
ROMANUL
jiji nu mai liorbai degeaba.se punea problema basarabenilor pe vremea lui nea nicu?ce comunisti?astia ,basarabenii din capul locului,si-au vazut numai interesul lor.ce unire?ce fraternitate?cu cine? cu rachetii rusi?vrem unirea,dar fara basarabeni.toate prostiile astea le sunt bagate in capatani de jigodia nationala BASESCU,care a trait bine mersi pe seama gogomanilor si acum ii flitueste.RUSINE SCARBA ORDINARA.NU TE NUMESC PORC DEOARECE PORCUL ARE DERIVATE COMPATIBILE CU OMUL.TU ESTI UN MUTANT DIN TIMPUL DINOZAURILOR.
ion Miercuri, 09 Martie 2016, 22:25
cu cine te certi mai nebunule???mergi la socola la un psihiatru
Miercuri, 09 Martie 2016, 11:27
iulian
POVESTEA E VECHE,ACUM V-ATI TREZIT. DE ANI DE ZILE CUNOSC POVESTEA DE LA NISTE BASARABENI CARE TRAIESC IN ITALIA. CUM A INTRAT IN POSESIA CETATENIEI ROMANE,CUM SI-A CUMPARAT CASA IN IASI ,BULETIN,REZIDENTA , TOT CE VOIAI. SPAGI GRASE SE DADEAU SI CRED CA SE MAI DAU PENTRU BASARABENI CA ASA PUTEAU AJUNGE IN OCCIDENT SI ERAU SI CETATENI SAU REZIDENTI IN ROMANIA.POLITIA,VAMA,CU TOTII LUAU SPAGI. NU STIU DE CE VA MINUNATI ACUM DUPA CE S-AU LUAT ANI ,ANI DE SPAGI.ROMANIA ,TARA CORUPTIEI DE CATRE INSTITUTII ALE STATULUI SI CONDUCATORII LOR SI NU NUMAI.SI CATEII PRIMEAU DESTUL DE GROS
Miercuri, 09 Martie 2016, 08:57
nelu
buna dimineata.s-a stiut f bine , din moment ce aceste servicii, pasapoarte, permise si buletine au trecut in subordinea Prefecturii ,respectiv Primariei, si schimband personalul calificat in acest sens cu pile din aceste institutii, gen, inginerul nu stiu care, politicianul nu stiu care, intra pe fir coruptia.Asadar, nu ma mira nimic, de cand trebuia sa se sesizeze DNA ul.
Miercuri, 09 Martie 2016, 08:38
viitorii votanti
Oare au si drept de vot ???? credeti ca ceea ce se intampla e intamplator .....votul prin corespondenta !!!! Sa vedem ce partid iese, ghiceste cineva ???
vasile Miercuri, 09 Martie 2016, 20:36
PNL
Miercuri, 09 Martie 2016, 07:57
COMPLICITATEA din comuna
Fratilor s-a stiut de la inceput. Biroul buletine e in cladirea primariei si acolo e si SECTIE DE POLITIE. Ceea ce e aici e asa doar firmituri, pai imi spuneti ca VICEPRIMARUL nu a stiut ???? POLITISTUL nu a stiut??? De fapt pe cine anchetam i pe cine lasam sa scape de COMPLICITATE !!!!!
Miercuri, 09 Martie 2016, 07:42
observator
Incredibil este faptul ca au fost facute acte si pentru persoane care NU cunosteau limba romana!
Miercuri, 09 Martie 2016, 07:28
eugen
Pe seful de la drumuri si poduri il cheama Daniel Minciuna... Apropo de nume de momarlani...
Warrington Miercuri, 09 Martie 2016, 12:06
@ eugen - momârlanii sunt niște locuitori din zonele rurale din Valea Jiului. La fel cum sunt oșenii în Oaș sau moroșenii în Maramureș. Se presupune că respectivii momârlani sunt românii autentici din zonă, care locuiau acolo înainte ca Imperiul Austro-Ungar să înceapă să aducă în Valea Jiului mineri de peste tot. Nu e amuzant să folosești numele etniei lor în sensul în care-l folosești tu.
Miercuri, 09 Martie 2016, 05:31
avram pogonat
"Maricica Tagarcea"! Sa incepem cu numele: niste momarlani din fundu' lumii i-au zis ma-ri-ci-ca! Tagarcea, acest nume-porecla i l-a dat, probabil un barbat dupa chipul si asemanarea sa.Pai, fratilor, orasul asta e sufocat de marlani care, ajunsi pe orice pozitie de putere incep sa fure, sa fure murdar, fara nici cea mai mica...demnitate !Fa Maricico, probabil ca erai imbatata de puterea ta, de smecheria ta, de cat de bine iti mergeau toate, cum iti luai tu Opel, cum iti faceai casoi, cum incepusesi sa intri si tu in magazine in care altadata nici nu aveai curaj(desi pare ca mergi la nunta in fiecare zi, dupa cum te imbraci!).Desigur, nu te-am vazut niciodata, dar simt "modelul national"ca s-a intrupat si in tine.Arda-te-ar focu, marlanca ce esti, ne-ati invadat vietile, analfabeti cu ifose!
Jijel Miercuri, 09 Martie 2016, 22:27
ma refeream la taranii adusi la oras si bagati sa munceasca in uzinele si fabricile ridicate in timpul regimului comunist idiotu' naibii!!!
Jijel Miercuri, 09 Martie 2016, 08:14
Mergi tata sa plimbi lantul cu vaca, ai iq sub medie.
gigi Miercuri, 09 Martie 2016, 05:51
e din specia ''taranul de la oras'' creata de Ceausescu in era industrializarii!in zilele noastre suntem la a patra generatie a celor ce si-au lasat tarlaua de la tara ca sa vina la oras,mandru detinator al buletinului de iasi!
Miercuri, 09 Martie 2016, 07:42
observator
Incredibil este faptul ca au fost facute acte si pentru persoane care NU cunosteau limba romana!
Miercuri, 09 Martie 2016, 05:31
avram pogonat
"Maricica Tagarcea"! Sa incepem cu numele: niste momarlani din fundu' lumii i-au zis ma-ri-ci-ca! Tagarcea, acest nume-porecla i l-a dat, probabil un barbat dupa chipul si asemanarea sa.Pai, fratilor, orasul asta e sufocat de marlani care, ajunsi pe orice pozitie de putere incep sa fure, sa fure murdar, fara nici cea mai mica...demnitate !Fa Maricico, probabil ca erai imbatata de puterea ta, de smecheria ta, de cat de bine iti mergeau toate, cum iti luai tu Opel, cum iti faceai casoi, cum incepusesi sa intri si tu in magazine in care altadata nici nu aveai curaj(desi pare ca mergi la nunta in fiecare zi, dupa cum te imbraci!).Desigur, nu te-am vazut niciodata, dar simt "modelul national"ca s-a intrupat si in tine.Arda-te-ar focu, marlanca ce esti, ne-ati invadat vietile, analfabeti cu ifose!
Jijel Miercuri, 09 Martie 2016, 22:27
ma refeream la taranii adusi la oras si bagati sa munceasca in uzinele si fabricile ridicate in timpul regimului comunist idiotu' naibii!!!
Jijel Miercuri, 09 Martie 2016, 08:14
Mergi tata sa plimbi lantul cu vaca, ai iq sub medie.
gigi Miercuri, 09 Martie 2016, 05:51
e din specia ''taranul de la oras'' creata de Ceausescu in era industrializarii!in zilele noastre suntem la a patra generatie a celor ce si-au lasat tarlaua de la tara ca sa vina la oras,mandru detinator al buletinului de iasi!
Miercuri, 09 Martie 2016, 07:57
COMPLICITATEA din comuna
Fratilor s-a stiut de la inceput. Biroul buletine e in cladirea primariei si acolo e si SECTIE DE POLITIE. Ceea ce e aici e asa doar firmituri, pai imi spuneti ca VICEPRIMARUL nu a stiut ???? POLITISTUL nu a stiut??? De fapt pe cine anchetam i pe cine lasam sa scape de COMPLICITATE !!!!!
Miercuri, 09 Martie 2016, 08:57
nelu
buna dimineata.s-a stiut f bine , din moment ce aceste servicii, pasapoarte, permise si buletine au trecut in subordinea Prefecturii ,respectiv Primariei, si schimband personalul calificat in acest sens cu pile din aceste institutii, gen, inginerul nu stiu care, politicianul nu stiu care, intra pe fir coruptia.Asadar, nu ma mira nimic, de cand trebuia sa se sesizeze DNA ul.
Miercuri, 09 Martie 2016, 07:28
eugen
Pe seful de la drumuri si poduri il cheama Daniel Minciuna... Apropo de nume de momarlani...
Warrington Miercuri, 09 Martie 2016, 12:06
@ eugen - momârlanii sunt niște locuitori din zonele rurale din Valea Jiului. La fel cum sunt oșenii în Oaș sau moroșenii în Maramureș. Se presupune că respectivii momârlani sunt românii autentici din zonă, care locuiau acolo înainte ca Imperiul Austro-Ungar să înceapă să aducă în Valea Jiului mineri de peste tot. Nu e amuzant să folosești numele etniei lor în sensul în care-l folosești tu.
Miercuri, 09 Martie 2016, 11:27
iulian
POVESTEA E VECHE,ACUM V-ATI TREZIT. DE ANI DE ZILE CUNOSC POVESTEA DE LA NISTE BASARABENI CARE TRAIESC IN ITALIA. CUM A INTRAT IN POSESIA CETATENIEI ROMANE,CUM SI-A CUMPARAT CASA IN IASI ,BULETIN,REZIDENTA , TOT CE VOIAI. SPAGI GRASE SE DADEAU SI CRED CA SE MAI DAU PENTRU BASARABENI CA ASA PUTEAU AJUNGE IN OCCIDENT SI ERAU SI CETATENI SAU REZIDENTI IN ROMANIA.POLITIA,VAMA,CU TOTII LUAU SPAGI. NU STIU DE CE VA MINUNATI ACUM DUPA CE S-AU LUAT ANI ,ANI DE SPAGI.ROMANIA ,TARA CORUPTIEI DE CATRE INSTITUTII ALE STATULUI SI CONDUCATORII LOR SI NU NUMAI.SI CATEII PRIMEAU DESTUL DE GROS
Miercuri, 09 Martie 2016, 08:38
viitorii votanti
Oare au si drept de vot ???? credeti ca ceea ce se intampla e intamplator .....votul prin corespondenta !!!! Sa vedem ce partid iese, ghiceste cineva ???
vasile Miercuri, 09 Martie 2016, 20:36
PNL
Miercuri, 09 Martie 2016, 14:31
ROMANUL
jiji nu mai liorbai degeaba.se punea problema basarabenilor pe vremea lui nea nicu?ce comunisti?astia ,basarabenii din capul locului,si-au vazut numai interesul lor.ce unire?ce fraternitate?cu cine? cu rachetii rusi?vrem unirea,dar fara basarabeni.toate prostiile astea le sunt bagate in capatani de jigodia nationala BASESCU,care a trait bine mersi pe seama gogomanilor si acum ii flitueste.RUSINE SCARBA ORDINARA.NU TE NUMESC PORC DEOARECE PORCUL ARE DERIVATE COMPATIBILE CU OMUL.TU ESTI UN MUTANT DIN TIMPUL DINOZAURILOR.
ion Miercuri, 09 Martie 2016, 22:25
cu cine te certi mai nebunule???mergi la socola la un psihiatru

Ultima ora

editorial

Pe-un picior de plai cecen

Nicolae GRECU

Pe-un picior de plai cecen

Dacă nu se vor iniţia investiţii mari în dezvoltarea sportului, începând cu baza de talente şi infrastructura, vom ajunge să ne salvăm contabilitatea olimpică doar prin naturalizări.

Filmuletul zilei

opinii

Ieşim şi noi din 92?

Pavel LUCESCU

Ieşim şi noi din 92?

Alegerile din toamnă-iarnă vor fi decise de electoratul anti-sistem, care e în esenţă un electorat anti-stat-prost-şi-corupt. Dacă electoratul ăsta iese la vot, aşa cum stau lucrurile acum, pierde PNL. Dacă nu iese, câştigă PSD.

Singurul comerţ pe care pot să-l fac cu Dumnezeu: eu Îi dau păcatele mele, El îmi oferă viaţa Lui

pr. Constantin STURZU

Singurul comerţ pe care pot să-l fac cu Dumnezeu: eu Îi dau păcatele mele, El îmi oferă viaţa Lui

Există, cu referire la Botezul Domnului, în Evanghelia după Luca, un verset care ne spune că, "după ce s-a botezat tot poporul, botezându-Se şi Iisus şi rugându-Se, s-a deschis cerul" (Luca 3, 21). 

De ce îl iubesc pe Descartes

Sorin CUCERAI

De ce îl iubesc pe Descartes

Fiindcă un bun prieten m-a stârnit cu câteva observaţii despre Descartes - legate de visele lui profetice privind o ştiinţă universală, adică de un lucru destul de cunoscut oricui a frunzărit scrisorile filosofului, sau o biografie de-a lui - m-am gândit să prezint aici câteva lucruri mai puţin cunoscute despre întâiul cartezian al lumii, fiindcă tot suntem (încă) în vacanţă.

pulspulspuls

Se întoarce Bot Ia la manşă au ba? Azi s-ar putea să aflăm

Se întoarce Bot Ia la manşă au ba? Azi s-ar putea să aflăm

Ziua cea mare a sosit la leberalii ieşeni, stimaţi telespectatori, iar omul negru încă n-a venit. 

Caricatura zilei

Glumă care nu-i place lui Ponta

 

Editia PDF

Bancul zilei

 Un indian se duce la un notar din vestul indepartat si ii spune suparat: – Domnul notar, am auzit ca poti sa schimbi (...)

Intrebarea zilei

Ce reproșuri aduceți autorităților locale?

vezi raspunsuri