Eurotrip
epimedica
franco
mesterescu

Tânăr condamnat după ce a furat ştiri de la TVR

GALERIE
sediu-tvr
  • sediu-tvr
- +

Andrei Ciobanu a fost condamnat la doi ani de închisoare cu suspendare. El a fost găsit vinovat pentru comiterea de infracţiuni informatice. Sentinţa este definitivă . 

Un tânăr absolvent al Facultăţii de Jurnalism din Iaşi a fost condamnat la doi ani de închisoare cu suspendare fiind găsit vinovat pentru comiterea unor infracţiuni informatice. Decizia luată în cazul lui Andrei Ciobanu (25 de ani) a fost pronunţată ieri, de Curtea de Apel Iaşi, şi este definitivă. Tânărul va trebui să mai presteze şi 60 de zile de muncă în folosul comunităţii, fie la Stadionul „Emil Alexandrescu”, fie la Căminul de bătrâni „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Iaşi. 

Fura informaţiile de la TVR

Andrei Ciobanu a ajuns în vizorul justiţiei după ce reprezentanţii de la Iaşi ai Televiziunii Române au constatat că informaţiile de pe adresa de e-mail proprie erau publicate pe un site la care Ciobanu lucra.
Cazul a fost instrumentat de procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Crimă Organizată şi Terorism. În actul de acuzare se precizează că, în 2013, după ce a terminat facultatea, Andrei Ciobanu a colaborat cu TVR Iaşi. Ulterior, tânărul a fost angajat la un site de ştiri deţinut de sociatatea Grup News Moldova SRL. Ciobanu avea calculator şi un cont propriu în cadrul societăţii, printre sarcinile de serviciu numărându-se şi redactarea şi încărcarea unor materiale jurnalistice pe site.

Potrivit DIICOT Iaşi, în perioada 26 februarie – 9 aprilie 2014, Andrei Ciobanu „a folosit în mod neautorizat parola la contul de e-mail corespondentitviasi@gmail.com, pentru a accesa neautorizat contul şi a prelua prin transfer neautorizat de date conţinutul ştirilor transmise prin acest cont de corespondenţă electronică de către colaboratorii şi reporterii TVR Iaşi“. Începând cu 10 aprilie 2014, constatând că materialele lor apar pe site-ul la care lucra Andrei Ciobanu, reprezentanţii TVR Iaşi au schimbat parola aferentă respectivului cont de e-mail şi au înaintat şi o plângere.
În timpul cercetărilor, anchetatorii au efectuat o percheziţie la patronul site-ului, concluzionând că cel care prelua fără drept informaţiile este Andrei Ciobanu. Acesta avea parola din perioada în care lucrase la TVR.

Comentarii Facebook

(6 comentarii)

Citeste Faq
Scrie un comentariu

Toate campurile sunt obligatorii!

Cod verificare* Security Code
Toate campurile sunt obligatorii!
Comentariile cu continut licentios vor fi sterse.
Miercuri, 17 Februarie 2016, 16:31
Metro
Bine ca n-a furat o stire ca cea din acest articol, s-ar fi facur de cacao!
Marti, 16 Februarie 2016, 14:30
maria
Jurnalistii care nu vor sa lucreze pentru voi ii blamati in astfel de articole? Ati mai scris si despre Sabin tot un articol asemanator. Ce arma de doi bani :))
Marti, 16 Februarie 2016, 14:22
catalin
De ce nu publicati toate comentariile? Ce vreti sa ascundeti? Ca baiatul nua re nicio treaba. Vai vai, ce va mai place si voua sa va cancanizati
Marti, 16 Februarie 2016, 14:14
madalina
Am lucrat cu el , aveam bitourile fata in fata, mi-a spus problema insa niciodat[ asa, ati reusit s-o cancanizati. Va dati dup[ BZi, bravo voua.
Marti, 16 Februarie 2016, 11:02
Puie
"Stiri". A furat "stiri". Cum a fost cuantificata "valoarea" respectivelor "stiri" pentru a se stabili prejudiciul adus televiziunii ? Cati ani de inchisoare cu suspendare as primi daca as fura balega ? Dar daca as fura "stiri" de pe CANCAN sau de pe LATRINA3 ? In ce societate de rahat traim bai fratilor.
benea Marti, 16 Februarie 2016, 14:15
Scrierea redactorului care a preluat direct dintr-un fisier primit.
Puie Marti, 16 Februarie 2016, 11:08
"a folosit în mod neautorizat parola", "pentru a accesa neautorizat contul", "a prelua prin transfer neautorizat de date". PE BUNE ? :))))
Marti, 16 Februarie 2016, 10:01
bla
pe mine ma amuza faptul ca cei de la tvr au adresele de mail pe gmail ci nu pe un domeniu propriu :))
marius Marti, 16 Februarie 2016, 14:11
un c**** de stire, din ce stiu, baiatul nici nu a lucrat la tvr. proasta documentarea!
Marti, 16 Februarie 2016, 10:01
bla
pe mine ma amuza faptul ca cei de la tvr au adresele de mail pe gmail ci nu pe un domeniu propriu :))
marius Marti, 16 Februarie 2016, 14:11
un c**** de stire, din ce stiu, baiatul nici nu a lucrat la tvr. proasta documentarea!
Marti, 16 Februarie 2016, 11:02
Puie
"Stiri". A furat "stiri". Cum a fost cuantificata "valoarea" respectivelor "stiri" pentru a se stabili prejudiciul adus televiziunii ? Cati ani de inchisoare cu suspendare as primi daca as fura balega ? Dar daca as fura "stiri" de pe CANCAN sau de pe LATRINA3 ? In ce societate de rahat traim bai fratilor.
benea Marti, 16 Februarie 2016, 14:15
Scrierea redactorului care a preluat direct dintr-un fisier primit.
Puie Marti, 16 Februarie 2016, 11:08
"a folosit în mod neautorizat parola", "pentru a accesa neautorizat contul", "a prelua prin transfer neautorizat de date". PE BUNE ? :))))
Miercuri, 17 Februarie 2016, 16:31
Metro
Bine ca n-a furat o stire ca cea din acest articol, s-ar fi facur de cacao!
Marti, 16 Februarie 2016, 14:30
maria
Jurnalistii care nu vor sa lucreze pentru voi ii blamati in astfel de articole? Ati mai scris si despre Sabin tot un articol asemanator. Ce arma de doi bani :))
Marti, 16 Februarie 2016, 14:22
catalin
De ce nu publicati toate comentariile? Ce vreti sa ascundeti? Ca baiatul nua re nicio treaba. Vai vai, ce va mai place si voua sa va cancanizati
Marti, 16 Februarie 2016, 14:14
madalina
Am lucrat cu el , aveam bitourile fata in fata, mi-a spus problema insa niciodat[ asa, ati reusit s-o cancanizati. Va dati dup[ BZi, bravo voua.

Ultima ora

editorial

Foaie de parcurs pentru ziarul ieşenilor

Alexandru LĂZESCU

Foaie de parcurs pentru ziarul ieşenilor

De la "Opinia Studenţească" la "Ziarul de Iaşi", via "Monitorul".

Filmuletul zilei

opinii

Umflături

Michael ASTNER

Umflături

E greu să-ţi alegi un subiect de articol. În continuare. Zilnic apar măcar două-trei ştiri care fiecare în parte ar putea să fie subiect demn de-a fi comentat. Când scriu pe teme româneşti, apoi, se-ntâmplă să găsesc pe net comentatori care-mi spun să las naibii realitatea românească şi mai bine să mai scriu despre Germania ori despre saşi. O să mai scriu, evident, şi pe teme germane (actuale) ori săseşti (recuperări, în principiu).

Moralitatea actului critic

Nichita DANILOV

Moralitatea actului critic

A extrage cu o macara un bold de pe un teren viran poate constitui un spectacol în ochii multora, dar este totuşi un act lipsit de sens. A scrie numai în virtutea inerţiei, a scrie fără a transmite ceva, un crez, un mesaj pentru alte generaţii ; a scrie doar „frumos", „curat" nu sunt lucruri demne de atenţie.

Dialog pe un vechi câmp de luptă

Lucian DÎRDALA

Dialog pe un vechi câmp de luptă

Inerţia de astăzi este greu de învins, mai ales că libertatea de acţiune a Angelei Merkel sau a lui François Hollande în interiorul cadrului comunitar este mult mai mică decât cea de care se bucurau, în anii 1980, Kohl şi Mitterrand. Dar liderii din cele două capitale au datoria să încerce, iar o rememorare a dramelor trecutului, la Verdun sau în altă parte, este binevenită.  

pulspulspuls

Povestiri fierbinţi la gura sobei cu Anticristi, servantul partidoiului

Povestiri fierbinţi la gura sobei cu Anticristi, servantul partidoiului

Dacă tot începe uichendul, ne-am gândit pe astăzi, stimaţi telespectatori şi drăguţe telespectatoriţe, să mai punem niţeluş politichia în cui, să încălecăm pe-o şa şi să vă spunem câte una sau alta şi despre alte năzdrăvănii şi poveşti care se mai întâmplă prin târg sau pe lângă el, fără legătură cu politichia sau campania electorală de Bahlui sau de Dâmboviţa. 

Caricatura zilei

Accidentul lui Condrea

Editia PDF

Intrebarea zilei

Cine credeti ca va ajunge primarul Iasului?

vezi raspunsuri