Eurotrip
epimedica
franco
mesterescu

Tânăr condamnat după ce a furat ştiri de la TVR

GALERIE
sediu-tvr
  • sediu-tvr
- +

Andrei Ciobanu a fost condamnat la doi ani de închisoare cu suspendare. El a fost găsit vinovat pentru comiterea de infracţiuni informatice. Sentinţa este definitivă . 

Un tânăr absolvent al Facultăţii de Jurnalism din Iaşi a fost condamnat la doi ani de închisoare cu suspendare fiind găsit vinovat pentru comiterea unor infracţiuni informatice. Decizia luată în cazul lui Andrei Ciobanu (25 de ani) a fost pronunţată ieri, de Curtea de Apel Iaşi, şi este definitivă. Tânărul va trebui să mai presteze şi 60 de zile de muncă în folosul comunităţii, fie la Stadionul „Emil Alexandrescu”, fie la Căminul de bătrâni „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Iaşi. 

Fura informaţiile de la TVR

Andrei Ciobanu a ajuns în vizorul justiţiei după ce reprezentanţii de la Iaşi ai Televiziunii Române au constatat că informaţiile de pe adresa de e-mail proprie erau publicate pe un site la care Ciobanu lucra.
Cazul a fost instrumentat de procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Crimă Organizată şi Terorism. În actul de acuzare se precizează că, în 2013, după ce a terminat facultatea, Andrei Ciobanu a colaborat cu TVR Iaşi. Ulterior, tânărul a fost angajat la un site de ştiri deţinut de sociatatea Grup News Moldova SRL. Ciobanu avea calculator şi un cont propriu în cadrul societăţii, printre sarcinile de serviciu numărându-se şi redactarea şi încărcarea unor materiale jurnalistice pe site.

Potrivit DIICOT Iaşi, în perioada 26 februarie – 9 aprilie 2014, Andrei Ciobanu „a folosit în mod neautorizat parola la contul de e-mail corespondentitviasi@gmail.com, pentru a accesa neautorizat contul şi a prelua prin transfer neautorizat de date conţinutul ştirilor transmise prin acest cont de corespondenţă electronică de către colaboratorii şi reporterii TVR Iaşi“. Începând cu 10 aprilie 2014, constatând că materialele lor apar pe site-ul la care lucra Andrei Ciobanu, reprezentanţii TVR Iaşi au schimbat parola aferentă respectivului cont de e-mail şi au înaintat şi o plângere.
În timpul cercetărilor, anchetatorii au efectuat o percheziţie la patronul site-ului, concluzionând că cel care prelua fără drept informaţiile este Andrei Ciobanu. Acesta avea parola din perioada în care lucrase la TVR.

Comentarii Facebook

(6 comentarii)

Citeste Faq
Scrie un comentariu

Toate campurile sunt obligatorii!

Cod verificare* Security Code
Toate campurile sunt obligatorii!
Comentariile cu continut licentios vor fi sterse.
Miercuri, 17 Februarie 2016, 16:31
Metro
Bine ca n-a furat o stire ca cea din acest articol, s-ar fi facur de cacao!
Marti, 16 Februarie 2016, 14:30
maria
Jurnalistii care nu vor sa lucreze pentru voi ii blamati in astfel de articole? Ati mai scris si despre Sabin tot un articol asemanator. Ce arma de doi bani :))
Marti, 16 Februarie 2016, 14:22
catalin
De ce nu publicati toate comentariile? Ce vreti sa ascundeti? Ca baiatul nua re nicio treaba. Vai vai, ce va mai place si voua sa va cancanizati
Marti, 16 Februarie 2016, 14:14
madalina
Am lucrat cu el , aveam bitourile fata in fata, mi-a spus problema insa niciodat[ asa, ati reusit s-o cancanizati. Va dati dup[ BZi, bravo voua.
Marti, 16 Februarie 2016, 11:02
Puie
"Stiri". A furat "stiri". Cum a fost cuantificata "valoarea" respectivelor "stiri" pentru a se stabili prejudiciul adus televiziunii ? Cati ani de inchisoare cu suspendare as primi daca as fura balega ? Dar daca as fura "stiri" de pe CANCAN sau de pe LATRINA3 ? In ce societate de rahat traim bai fratilor.
benea Marti, 16 Februarie 2016, 14:15
Scrierea redactorului care a preluat direct dintr-un fisier primit.
Puie Marti, 16 Februarie 2016, 11:08
"a folosit în mod neautorizat parola", "pentru a accesa neautorizat contul", "a prelua prin transfer neautorizat de date". PE BUNE ? :))))
Marti, 16 Februarie 2016, 10:01
bla
pe mine ma amuza faptul ca cei de la tvr au adresele de mail pe gmail ci nu pe un domeniu propriu :))
marius Marti, 16 Februarie 2016, 14:11
un c**** de stire, din ce stiu, baiatul nici nu a lucrat la tvr. proasta documentarea!
Marti, 16 Februarie 2016, 10:01
bla
pe mine ma amuza faptul ca cei de la tvr au adresele de mail pe gmail ci nu pe un domeniu propriu :))
marius Marti, 16 Februarie 2016, 14:11
un c**** de stire, din ce stiu, baiatul nici nu a lucrat la tvr. proasta documentarea!
Marti, 16 Februarie 2016, 11:02
Puie
"Stiri". A furat "stiri". Cum a fost cuantificata "valoarea" respectivelor "stiri" pentru a se stabili prejudiciul adus televiziunii ? Cati ani de inchisoare cu suspendare as primi daca as fura balega ? Dar daca as fura "stiri" de pe CANCAN sau de pe LATRINA3 ? In ce societate de rahat traim bai fratilor.
benea Marti, 16 Februarie 2016, 14:15
Scrierea redactorului care a preluat direct dintr-un fisier primit.
Puie Marti, 16 Februarie 2016, 11:08
"a folosit în mod neautorizat parola", "pentru a accesa neautorizat contul", "a prelua prin transfer neautorizat de date". PE BUNE ? :))))
Miercuri, 17 Februarie 2016, 16:31
Metro
Bine ca n-a furat o stire ca cea din acest articol, s-ar fi facur de cacao!
Marti, 16 Februarie 2016, 14:30
maria
Jurnalistii care nu vor sa lucreze pentru voi ii blamati in astfel de articole? Ati mai scris si despre Sabin tot un articol asemanator. Ce arma de doi bani :))
Marti, 16 Februarie 2016, 14:22
catalin
De ce nu publicati toate comentariile? Ce vreti sa ascundeti? Ca baiatul nua re nicio treaba. Vai vai, ce va mai place si voua sa va cancanizati
Marti, 16 Februarie 2016, 14:14
madalina
Am lucrat cu el , aveam bitourile fata in fata, mi-a spus problema insa niciodat[ asa, ati reusit s-o cancanizati. Va dati dup[ BZi, bravo voua.

Ultima ora

editorial

Tabăra Brexit a câştigat; şi acum ce urmează?

Alexandru LĂZESCU

Tabăra Brexit a câştigat; şi acum ce urmează?

După ce pe tot parcursul campaniei i-au încredinţat că toate scenariile pesimiste sunt doar nişte sperietori şi că oricum nu trebuie să se încreadă în experţi, e foarte posibil ca dezastrul să fie chiar mai mare decât îl estimaseră aceştia.

Filmuletul zilei

opinii

Despre rădăcinile sufletului poetei Luminiţa Cioabă

Nichita DANILOV

Despre rădăcinile sufletului poetei Luminiţa Cioabă

Versurile poetei din Sibiu respiră multă linişte şi candoare sufletească. Ele seamănă cu desenele făcute de copii pe zidurile caselor sau pe aleile parcurilor. Culorile sunt naive, vii, ca şi întrebările pe care vocile lor cristaline le  pun, aşa, în joacă, adulţilor aflaţi în preajmă.

La revedere, prieteni! (I)

Lucian DÎRDALA

La revedere, prieteni! (I)

La sfârşitul lunii februarie am publicat un text segmentat în două părţi (22 şi 29 februarie) intitulat „Referendum contra Europei”. Premierul Cameron tocmai se întorsese de la Bruxelles cu acordul ce includea câteva concesii menite să-i faciliteze campania pentru menţinerea Marii Britanii în Uniunea Europeană. Cititorii acestui articol sunt invitaţi - cu respect, ca întotdeauna - să acceseze şi acele două articole, spre a evalua în ce măsură intuiţiile mele de atunci s-au dovedit sau nu corecte. Mai jos, încerc să exprim câteva puncte de vedere, după victoria taberei Brexit.

Ciudăţeniile sorţii

Michael ASTNER

Ciudăţeniile sorţii

Marţi, înainte de Rusaliile ortodoxe, mi-am luat bilet de tren ca să plec la Amnaş. Pentru joi - vorba aia, să văd şi eu meciul României cu Elveţia. Mi-am pregătit ce era de pregătit încă de miercuri, mi-am cumpărat ce mai era de cumpărat joi dimineaţa (de la Lidl, din Piaţa Alexandru), apoi nu-mi rămăsese decât să-mi fac bagajele. Să pun toate cele necesare-n rucsac, iar cele trebuincioase pe drum în geanta de mână. N-am reuşit. 

pulspulspuls

Un ieşean, motivul pentru care şefii leberali înfruntă huiduielile şi scuipaţii la fuziunea cu uneperiştii

Un ieşean, motivul pentru care şefii leberali înfruntă huiduielile şi scuipaţii la fuziunea cu uneperiştii

Ştim că multă lume de prin zona leberalilor care aşteaptă rândul la ciolănel ar fi înjurat printre dinţi în ultimele zile, după ce s-a auzit că, deşi abia încap ei la împărţit posturi şi locuri pe liste, şefii de la Bucale vor să mai dea din acest puţin şi uneperiştilor.