Argint pentru ștafeta combinată 4×100 m liber a României, cu David Popovici, la CM juniori din Peru

vineri, 02 septembrie 2022, 07:03
1 MIN

România a cucerit medalia de argint în proba de ștafetă combinată 4×100 m liber, la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima, competiție transmisă de VOYO.

Delegația condusă de Camelia Potec a bifat a cincea medalie la Campionatul Mondial de juniori din Peru. Cu David Popovici în frunte, România a cucerit, vineri dimineață, medalia de argint în proba de ștafetă combinată 4×100 m liber. Timpul obținut de David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea și Rebecca Diaconescu a fost de 3:30,39 minute, anunță Sport.ro.

Medalia de aur i-a revenit lotului Ungariei, iar ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de Italia.

După ce marți ștafeta masculină de 4×100 m liber a luat aur, iar Vlad Stancu a luat argint la 400 m liber, în a doua zi a competiției din America de Sud a venit un nou aur pentru tricolori.

David Popovici a urcat pe prima treaptă a probei de 200 m liber după o cursă câștigată entuziasmant.