Balcaniada de la Roland Garros

marți, 06 octombrie 2020, 01:43

Grecul Tsitsipas l-a bătut pe bulgarul Dimitrov la prima lor întâlnire din circuitul ATP

Jucătoarea cehă de tenis Petra Kvitova (11 WTA),a învins-o ieri , cu scorul de 6-2, 6-4, pe chinezoaica Zhang Shuai  (39 WTA), în optimile de finală ale openului francez de la Roland Garros. Kivitova s-a impus după un meci de o oră şi 25 de minute şi va juca pentru a doua în sferturi la Roland Garros, după ediţia din 2012, când a atins faza semifinalelor. Adversara ei va fi germana Laura Siegemund (66 WTA), care a trecut, cu scorul de 7-5, 6-2, de spaniola Paula Badosa (87). Siegemund, este la vârsta de 32 de ani, pentru prima dată în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam. Reamintim, duminică s-au stabilit primele două sferturi de finală: Iga Swiatek (Polonia, 54)- Matilda Trevisan (Italia, 159) şi Elina Svitolina (Ucraina, 5 WTA) – Nadia Podoroska (Argentina, 131).

În sferturile turneului masculin se vor reîntâlni finaliştii recentului turneu de la Hamburg, rusul Andrei Rublev (63 ATP) şi grecul Stefanos Tsitsipas (6 ATP). Reamintim, în finala turneului german, Rublev a câştigat în faţa lui Tsitsipas cu 6-4, 3-6, 7-5. Ieri, Tsitsipas a trecut de Dimitrov cu 6-3, 7-6, 6-2, după două ore şi 30 de minute de joc. Interesant este că cei doi tenismeni din ţări vecine, aflaţi de ceva vreme în elită, s-au întâlnit pentru prima dată în circuitul ATP. La rândul său, Andrei Rublev (63 ATP) a trecu cu scorul de 6-7, 7-5, 6-4, 7-6 dupăpatru ore de joc, de ungurul Marton Fucsovics (63 mondial). Primele două sferturi cunoscute au sunt Rafael Nadal (Spania, 2 ATP) – Jannik Sinner (Italia, 75) şi Dominic Thiem (Austria 3 ATP) – Diego Schwartzman (Argentina,14)