Copil a intrat în priză

luni, 22 octombrie 2018, 01:43

Marius a intrat pe tabloul principal la Basel, după victorii la Mischa Zverev şi Dusan Lajovic. Kvitova şi Wozniacki, învinse în primele meciuri, la Singapore

* Jucătorul de tenis Marius Copil (90 ATP), pe atât de inconstant, cât şi talentat, a legat două victorii frumoase, în faţa unor jucători mai bine situaţi, şi s-a calificat pe tabloul principal al turneului de la Basel, dotat cu premii totale de aproape două milioane de euro. În primul tur de calificări, Copil l-a învins cu 7-5, 7-5 pe germanul Mischa Zverev (71 ATP). Copil a mers perfect pe propriul serviciu, nelăsând prea multe şanse de break. Practic, Zverev a avut doar două şanse, în setul secund, la 5-5, dar fără succes. În privinţa oportunităţilor de break ale lui Copil, acesta şi-a creat opt şanse, din care a fructificat două. Ambele au venit în ultimele game-uri ale seturilor, când a închis cu 7-5. Partida a durat o oră şi 30 de minute. În meciul decisiv pentru accesul la tabloul principal, Marius l-a învins pe sârbul Dusan Lajovic (50, ATP) cu 6-3, 6-4. Ca şi în partida anterioară, Copil a stat foarte bine pe propriul serviciu. În primul set nu i-a oferit nici măcar o şansă de break adversarului său. Nici Marius nu şi-a creat prea multe oportunităţi de break. A avut una singură, pe care a fructificat-o în primul game de serviciu al adversarului, iar ulterior s-a mers cap la cap. Prima manşă a fost închisă după 30 de minute, cu scorul de 6-3. Al doilea set a început la fel de bine pentru român. A ”spart” repede, iar break-ul l-a făcut să se distanţeze la 3-1. La singura oportunitate de re-break, Lajovic a restabilit egalitatea, 4-4, dar Copil a trecut din nou în avantaj şi s-a distanţat la 5-4, iar ulterior a închis meciul, după o oră şi 8 minute de joc efectiv.

* La Singapore a început Turneul Campioanelor, din păcate, fără Simona Halep, liderul mondial, pe tablou. Ieri s-au jucat meciurile primei etape din Grupa Albă. Ucraineanca Elena Svitolina (6 WTA), a învins-o pe “vecina” sa de clasament, Petra Kvitova, situată cu un loc mai jos, scor 6-3, 6-3, după o partidă care a durat aproape o oră şi jumătate. În celălalt meci al grupei, Karolina Pliskova (8 WTA) a învins-o cu 6-2, 6-4 pe deţinătoarea trofeului, Caroline Wozniacki (2 WTA). În cea de-a doua rundă, marţi, se vor juca partidele Svitolina – Pliskova şi Kvitova – Wozniacki. Astăzi, de la ora 14:30, au loc primele meciuri din Grupa Roşie: Naomi Osaka – Sloane Stephens şi Angelique Kerber – Kiki Bertens.

*  Jucătoarea rusă Daria Kasatkina (14 WTA)  a câştigat turneul Kremlin Cup, de la Moscova, al doilea său trofeu. În finală, Kasatkina a învins-o cu 2-6, 7-6, 6-4 pe tunisianca Ons Jabeur (101). Sportiva din Rusia mai are un singur trofeu WTA în palmares, cel obţinut la Charleston, în 2017. Tot anul trecut, asatkina a fost învinsă în finală la Moscova de Julia Görges.

* Julia Görges  a câştigat turneul de la Luxemburg (250.000 $). Germana a învins-o în finală cu 6-4, 7-5 pe elveţianca Belinda Bencic (47). Pentru jucătoarea din Germania este al doilea trofeu din acest an, după cel obţinut la Auckland. Julia mai are în palmares patru trofee la simplu.

* Finalele ATP ale săptămânii: Karen Hacianov (Rusia) – Adrian Mannarino (Franţa) 6-2, 6-0 la Moscova; Stephanos Tsitsipas (Grecia) – Ernests Gulbis (Letonia) 6-4, 6-4; Kyle Edmund (Marea Britanie) – Gaël Monfils (Franţa) 3-6, 7-6, 7-6 la Antwerp.

Top 10 WTA: 1 (1). Simona Halep (România) – 6.921 p; 2 (3). Angelique Kerber (Germania) – 5.375 p; 3 (2).Caroline Wozniacki (Danemarca) – 5.086  p; 4 (4). Naomi Osaka (Japonia) – 4.740 p; 5 (7). Petra Kvitova (Cehia) – 4.255 p; 6 (8). Sloane Stephens (SUA) – 3.943 p; 7(6). Elina Svitolina (Ucraina) – 3.850 p; 8 (5). Karolina Pliskova (Cehia) – 3.850 p; 9 (10). Kiki Bertens (Olanda) – 3.710 p; 10 (-). Daria Kasatkina (Rusia) – 3.315 p. Pozţiile celorlalte jucătoare române din Top 200: Mihaela Buzărnescu – 24 (25); Irina Begu – 66 (53); Ana Bogdan – 72 (73); Monica Niculescu – 82 (82); Sorana Cîrstea – 85 (86); Irina Bara – 140 (141); Alexandra Dulgheru – 146 (143). La dublu: Irina Begu – 23 (25); Mihaela Buzărnescu – 24 (27); Monica Niculescu – 47 (46); Raluca Olaru –  44(52); Irina Bara – 77 (77); Sorana Cîrstea –90 (90).