Gabi Ruse n-a prins Cincinnati

marți, 17 august 2021, 01:43

Ea a fost învinsă clar de canadianca Fernandez în ultimul tur de calificări

* Elena Gabriela Ruse (110 WTA) a ratat calificarea pe tabloul principal al turneului de categorie WTA 1.000 de la Cincinnati. Ea a fost învinsă, în turul al doilea al calificărilor, cu scorul de 2-6, 0-6 de către jucătoarea canadiană Leylah Fernandez (70 WTA). Aseară, pe tabloul principal Sorana Cîrstea a copiat-o la indigo pe Gabi: 2-6, 0-6 cu Jil Teichmann (Elveția)!

*Camila Giorgi (71 WTA) a câştigat, duminică, turneul de categorie WTA 1.000 de la Montreal, cel mai prestigios din cariera ei. Ea a învins-o, în finală, cu scorul de 6-3, 7-5, pe sportiva cehă Karolina Pliskova (6 WTA) după un meci care a durat o oră şi 40 de minute. Camila Giorgi (29 de ani) mai are două trofee în palmares, de categorie inferioară, şi alte şase finale jucate. După acest turneu, jucătoarea din Cehia, în vârstă tot de 29 de ani, urcă pe locul 4 WTA, în timp ce Giorgi va fi pe locul 34 WTA.

* Tenismanul rus Daniil Medvedev, numărul 2 mondial şi prim favorit, a câştigat turneul din seria Masters 1000 de la Toronto şi a obţinut al treilea titlu ATP în acest an. Rusul s-a impus în două seturi, scor 6-4, 6-3, într-o oră şi 25 de minute, contra americanului Reilly Opelka (32 ATP). Medvedev, 25 de ani, a disputat a patra finală în acest an, după cele câştigate de la Marseille şi Mallorca şi cea pierdută de la Openul Australiei, contra lui Novak Djokovic. El a obţinut al 12 titlu al carierei, al patrulea de Masters 1000, după cele de la Cincinnati şi Shangai în 2019 şi Paris în 2020.