Gata, am spart gheaţa!

luni, 22 martie 2021, 02:43
9 MIN

Politehnica Iaşi – Dinamo Bucureşti 1-0 (0-0), în etapa a XXVIII-a a Ligii I de fotbal  (foto: Adrian CUBA / Agerpres)

Poli: Brănescu – Onea, R. Popa, Baxevanos, Buşu – De Iriondo, Passaglia – Platini (’81- Acosta), Vanzo, A. Stan (’12- Calcan) – Djuranovic (‘90^3 Vega). Antrenor: Nicolo Napoli.

Dinamo: Eşanu – Ehmann, Puljic, R. Grigore (’72 – Bani) – Sorescu, Anton, Vl. Achim, A. Radu (’66- Nepomuceno) – Fabbrini – Blejdea (’66- G. Creţu), Moldoveanu (’57 – Stere). Antrenor: Gheorghe Mulţescu.

Cartonaşe galbene: Buşu (’85) – Radu (’36), Achim (’68), Fabbrini (’76), Ehmann (’83), Nepomuceno (‘90^2).

Arbitri: Nicuşor Flueran; Adrian Popescu, Valentin Dumitru.

1-0, min. 62: Platini îl deschide excelent lui Calcan, care scapă singur în stânga, acesta îi pasează lui Djuranovic , în faţa porţii, şi ultimul înscrie lejer.

Fără victorie în acest an, Politehnica a avut sâmbătă un excelent prilej de a lua cu adevărat startul în cursa pentru evitarea retrogradării. Iaşul, care în cazul unei victorii ajungea la doar patru puncte de baraj (luând în calcul înjumătăţirea punctelor de la finalul sezonului regulat), în condiţiile în care mai are de disputat şi o restanţă, a primit vizita unei echipe foarte modeste, care înoată fără vestă de salvare într-un ocean de probleme. Tensionată de războaiele nesfârşite purtate între fanii acţionari din DDB, de o parte, Cortacero şi gaşca lui, de cealaltă, cu datorii uriaşe, care pun în pericol licenţierea, cu doar două puncte obţinute în ultimele şapte etape, cu un antrenor despre care multe voci afirmă că ar fi trebuit să rămână la pensie, cu un lot extrem de subţire, având, în plus, absenţi o mulţime de oameni de bază, Dinamo este cert echipa cea mai uşor de bătut din Liga I.

Poli şi-a dat seama de toate aceste elemente abia pe la jumătatea primului act, după ce startul a aparţinut oaspeţilor, Brănescu parând şutul lui Blejdea (’17), la o ocazie importantă a bucureştenilor. Iaşi a preluat iniţiativa după minutul 21, când a tras pentru prima dată, prin Djuranovic, Eşanu respingând fără emoţii. După ce, peste un minut, gazdele au obţinut primul corner, în minutul 34 a apărut şi prima oportunitate importantă de gol a moldovenilor, o nouă încercare a lui Djuranovic fiind parată de portar. Politehnica a dominat până la finalul primului act, reuşind să echilibreze statistica (3-1 la şuturi pe poartă, 1-3 la încercări în afara porţii, 3-2 la cornere, 1-1 la ocazii), nu şi să înscrie.

Încrederea căpătată de gazde nu a fost risipită la pauză. Poli a intrat bine în actul doi şi a reuşit să deschidă scorul în minutul 62, după un contraatac foarte bun, derulat pe traseul Platini – Calcan – Djuranovic. Dinamo a replicat rapid, prin Puljic (’65 – “cap” peste de la 8 metri), însă apoi şi-a arătat limitele, jucători precum Anton sau Sorescu fiind înghiţiţi de marea de copii sau jucători care altă dată nu ar fi fost primiţi nici la antrenamentele “câinilor”.

Iaşi, care a stat bine în teren, a profitat din plin, determinarea la cote ridicate, suprapusă pe plusul evident de valoare generând o victorie absolut meritată. Succesul, primul din acest an, menţine reale şansele ieşenilor de salvare şi, teoretic, sporeşte regretele generate de episoadele abracadabrante derulate în ultima perioadă la club, episoade care au generat pierderi consistente.

Fani furioşi pe CD

^ Înaintea partidei, în faţa tribunei oficiale, un grup de fani ai Politehnicii au aprins fuimgene, artificii şi au scandat împotriva unuia dintre membrii Consiliului Director, Adrian Ambrosie. Acesta nu a fost la meci, absenţi fiind şi ceilalţi membri ai CD şi primarul Mihai Chirica. Fanii au afişat pe gardurile stadionului un banner pe care scria: “CD # Un sabotor în baston, un patron de carton, un gunoier şi un turnător de beton”. Pe un alt banner au fost contestaţi doi jucători: “Am revăzut meciurile şi am constatat / Frăsinescu şi Mihalache miros a blat”. ^ Reparat capital în sezonul trecut, când Primăria a dat sute de mii de euro pe lucrările din Copou, care au conţinut şi schimbarea sistemului de drenaj, terenul a arătat, iarăşi, groaznic. ^ În condiţiile în care A. Cristea, Frăsinescu şi Mihalache au absentat de la gazde, banderola de căpitan de echipă a ajuns la Buşu, după ce în alte meciuri a fost purtată de Passaglia sau Djuranovic. ^ În minutul 37, Calcan a şutat din lovitură liberă de la 18 metri, iar mingea l-a lovit în mână pe Blejdea. Arbitrul nu a acordat însă penalty. ^ Antrenorul cu care Poli a plecat la drum în acest sezon, Daniel Pancu, a declarat că e gata să pună pariu că Iaşul va prinde barajul. Tehnicianul a considerat injustă îndepărtarea directorului de scouting Anton Heleşteanu, spunând că transferurile iernii au fost bune. Heleşteanu este însă în continuare la club, Consiliul Director, care a anunţat de mai mult timp că l-a demis, nerupându-i contractul fostului arbitru. Pancu a mai precizat că la Iaşi “primarul ia deciziile, deşi nu-s banii lui”. Şi fostul preşedinte al Iaşului, Florin Prunea a arătat spre Mihai Chirica: “La primar e cheia, 400%. Dacă mai vrea echipă de Liga I, trebuie să dea acum măcar un salariu. Numele meu a fost băgat la înaintare, să mai liniştească spiritele”. Prunea, care l-a atacat dur pe Ambrosie, despre care a zis însă că e susţinut de Chirica, a mai precizat: “Toată admiraţia pentru suporterii ieşeni, care au grijă de echipă. Îmi doresc ca Iaşul să rămână în Liga I, am lucrat cinci ani şi jumătate acolo. Dinamo poate ajunge la retrogradare cu echipa de la Iaşi, cu jucători refuzaţi la liga a doua sau a treia”. ^ Napoli a efectuat doar trei schimbări, două pe final! Rezerve neutilizate la gazde au fost Axinte, Cabral, Gaitan, Fr. Cristea, Flores, Cană. ^ Brănescu a jucat în trecut şi pe la Dinamo, iar A. Radu a evoluat în sezonul trecut la Poli. ^ Arbitrul Flueran, delegat rar în Liga I, a oficiat şi la ultimul succes al Iaşului, obţinut în ultima rundă de anul trecut, în deplasare, cu Hermannstadt, când Poli a câştigat dintr-un penalty transformat de A. Cristea. ^ Dinamo e echipa cu cele mai multe meciuri fără gol marcat din Liga I “Câinii” au bifat la Iaşi al 13-lea meci “secetos” din campionat, opt dintre acestea fiind jucate în acest an.

Nicolo Napoli: “A fost un meci muncit, am jucat bine, am alergat mult, am stat bine tactic, am avut ocazii. Am câştigat trei puncte, încercăm salvarea de la retrogradare. Băieţii vor primi două zile libere, vor urma apoi 12 zile în care avem timp să lucrăm. Ne prinde bine pauza”.

Gheorghe Mulţescu: “Meciul l-am pierdut în prima repriză, când am avut patru-cinci oportunităţi şi nu am înscris. Am avut cinci-şase jucători de bază absenţi, cei care au intrat nu s-au ridicat la nivelul absenţilor. Am făcut multe gafe în repriza a doua, am luat gol ca în curtea şcolii. Pentru noi, e bine că se întrerupe campionatul”.

Campionatul înainte de pauză

Rezultatele etapei a XXII-a: CSU Craiova – UTA 2-0 (0-0). Nistor ('65), Tudorie ('90^2 – penalty); FC Viitorul – Chindia Târgovişte 0-0; Astra Giurgiu – FC Botoşani 1-1 (0-1). Montini ('79) / Papa ('44); FC Voluntari – FC Hermannstadt 1-0 (0-0). Gheorghe ('50); FCSB – CFR Cluj 3-0 (0-0).Olaru ('49), Tănase ('63), Moruţan ('78). Portarul oaspeţilor, Arlauskis, a fost eliminat în min. 41 pentru un fault comis în calitate de ultim apărător, la Oct.Popescu; FC Argeş – Academica Clinceni 1-1 (0-0). Palic ('47) / Rusescu ('83 – penalty); Poli Iaşi – Dinamo 1-0 (0-0). Djuranovic ('67); Sepsi Sfântu Gheorghe – Gaz Metan Mediaş 1-1 (1-0). Vaşvari ('9 – penalty) / Deaconu ('65 – penalty). În min.61, Francisco Jr (GM) a fost eliminat).Campionatul se întrerupe, pentru meciurile echipei naţionale.

Etapa viitoare (penultima din sezonul regulat, 2-5 aprilie): Academica Clinceni – Poli Iaşi, Gaz Metan Mediaş – Astra Giurgiu (vineri), FC Hermannstadt – FC Argeş (sâmbătă), FC Botoşani – FC Viitorul, UTA – Sepsi Sfântu Gheorghe, FCSB – CSU Craiova (duminică), Chindia Târgovişte – FC Voluntari, CFR Cluj – Dinamo (luni).

1.FCSB         28       20       3          5          56-21  63 (^21)

2.CFR Cluj    28       18       6          4          41-15  60 (^18)

3.Craiova      28       16       8          4          33-14  56 (^14)

4.Sepsi          28       10       14       4          42-28  44 (^2)

5.Botoşani     28       10       8          10       37-35  38 (-4)

6.Clinceni      28       8          14       6          25-24  37 (-5)

7.FC Argeş    28       9          10       9          29-26  37 (-5)

8.Astra           28       9          9          10       38-39  36 (-6)

9.Chindia      28       9          9          10       22-23 36(-6)

10. UTA         28       8          9          11       24-26  33 (-9)