La două puncte de baraj

luni, 21 martie 2022, 02:43

Comunal SC 1599 Şelimbăr – Politehnica Iaşi 0-0, în prima etapă a play-out-ului Ligii a II-a de fotbal, într-un meci disputat la Râmnicu Vâlcea

Şelimbăr: Gal – Monea, Telcean, Crişan, Arhirii – Boboc, Curtean – Antone, Ciocâlteu (’72 – Yazalde), Yameogo (’63 – Mubele) – Cârstean (’72 – Rotar). Antrenor: Eugen Beza.

Poli: Brânză – Kouadio, Cană, Ungurenaşu, Serediuc – Puşcaş (‘90^3 – Chiorean) – Stan, Fr. Cristea (’81 – Mărieş), Muratovic (’54 – Kamara) – Plohotniuk (’54 – Aftanache), Camara. Antrenor: Costel Enache.

Cartonaşe galbene: Boboc (’27), Yameogo (’32), Natea (rezervă – ’90)– Puşcaş (’22), Plohotniuk (’28), Aftanache (‘90^1), Ungurenaşu (‘90^4).

Arbitri: Sergiu Anton; Marius Marchidanu, Alexandru Mihăilă.

Miza unui duel între două echipe cu emoţii legate de prezenţa la meciul de barajul de menţinere în eşalonul doi s-a simţit din plin în primul act al duelului de sâmbătă, presărat cu destule erori individuale. Poli, care a mizat pe o formulă ofensivă, a pornit mai bine şi, după două încercări palide, a avut o primă fază de poartă, Puşcaş trimiţând pe lângă poartă de la 6 metri în minutul 13. Gazdele au replicat printr-o lovitură de cap a lui Telcean (’14) şi bara lui Ciocâlteu (’26). Poli, care a avut un prim şut pe poartă, slab, în min. 18, prin Plohotniuk, a bifat şi ea o bară, în minutul 34, după un şut deviat al lui Muratovic. Ultima ocazie importantă a primei reprize a apărut cu trei minute înainte de pauză, când Telcean a trimis cu capul în faţa porţii, iar Yameogo nu a împins balonul în plasă de la trei metri, Puşcaş fiind pe fază.

Ritmul şi calitatea partidei au scăzut dramatic în actul secund, în care până în minutul 80 nu a apărut niciun şut pe poartă şi nicio ocazie de gol! Finalul a mai salvat ceva din meci. Poli a fost foarte aproape de a deschide scorul în două rânduri, în minutul 80, când Gal l-a salvat pe Crişan de la marcarea unui autogol stupid şi minutul 87 (şutul lui Mărieş a fost respins în corner de portar), iar gazdele au presat zdravăn în ultimele minute, fără să reuşească să înscrie primul gol din 2022.

S-a repetat astfel rezultatul din sezonul regulat, iar Poli şi-a conservat astfel avansul de două puncte faţă de sibieni, care au căzut pe loc de baraj după succesul Timişoarei.

Doi ieşeni la naţională

^ Şelimbăr a jucat pentru prima dată un meci programat pe teren propriu la Râmnicu Vâlcea. Sibienii s-au mutat deoarece terenul de la Avrig, pe care au disputat partidele de acasă din sezonul regulat, a devenit impracticabil. ^ Cele două echipe nu au contat pe căpitanii lor obişnuiţi. D. Tătar, de la gazde, a fost accidentat, iar Fl. Plămadă a fost suspendat. Banderolele au fost purtate de Monea, respectiv Serediuc. De la sibieni au lipsit şi ex-ieşeanul Vişa, Luca şi Cărăuş, iar de la oaspeţi Okan, accidentat. ^ Gazdele au cerut de trei ori penalty în prima repriză, pentru presupuse henţuri la Cană şi Kouadio şi după o cădere în careu, însă arbitrul a respins toate cererile. ^ În minutul 34, Camara a marcat, însă reuşita a fost anulată corect, din cauza unui ofsaid. ^ Puşcaş a bifat primele minute din 2022. La oaspeţi a debutat John Kamara. ^ Preparatorul fizic al oaspeţilor, Alessandro Cittadino a primit cartonaş galben în minutul 65. ^ Rezerve neutilizate la Poli au fost Axinte, Defta, Ilie, Pelivan şi Asăvoaei. ^ Pelivan şi Ungurenaşu au plecat de la meci direct la lotul naţional de juniori sub 18 ani a României, care a început ieri un stagiu de pregătire în Turcia. Echipa pregătită de Daniel Oprescu va susţine şi două meciuri amicale cu reprezentativa turcă de aceeaşi generaţie şi încă un test, la revenirea acasă. ^ Oaspeţii au fost încurajaţi de un grup format din circa 15 fani.

Eugen Beza: “Noi am avut iniţiativa, Iaşi a venit să nu piardă. E bine că am făcut primul punct după trei înfrângeri, însă nu am concretizat ocaziile, între care şi o bară, cred că am avut şi un penalty. Mai mult, Poli putea înscrie contra cursului jocului”.

Costel Enache: “Un joc de luptă, un joc în care echipele au lăsat tehnica, tactica şi au jucat bărbăteşte. Mă aşteptam la deznodământul ăsta şi la modul în care s-a desfăşurat jocul”. (Ovidiu MINEA)

Rezultatele etapei

* Play- out, grupa A: CSC Şelimbăr – Poli Iaşi 0-0; Dacia Brăila – Metaloglobus 1-4; Poli Timişoara –Dunărea Călăraşi 3-0. Clasament; 1.Csikszereda – 33 p; 2.Metaloglobus – 31 p; 3.Poli Iaşi – 26 p; 4.Poli Timişoara – 24 p; 5. Șelimbăr – 24 p; 6.Călăraşi – 7 p; 7.Brăila – 2 p. Etapa viitoare (2 aprilie): Călăraşi – Şelimbăr, Iaşi – Brăila, Csikszereda – PoliTimişoara,

* Play-out, grupa B:Ripensia Timişoara – FC Braşov 2-3; Unirea Constanţa –Unirea Dej 1-2) FC Buzău –Viitorul Târgu Jiu 6-2. Clasament:1.Buzău – 35 p; 2.Dej – 31 p; 3.Ripensia – 25 p; 4.Viitorul – 24 p; 5.Braşov – 17 p; 6.Constanţa – 11p; 7. Astra – minus 1 p. Etapa viitoare; Viitorul – Constanţa, Braşov – Buzău, Astra – Ripensia.

Play-off: Petrolul Ploieşti – „U” Cluj 0-0; FC Hermannstadt – Unirea Slobozia 2-0; Concordia Chiajna – CSA Steaua (astăzi, ora 18;00). Clasament: 1.Petrolul – 50 p; 2.Herrmannstadt– 44 p; 3. „U” Cluj – 43 p; 4. CSA Steaua – 37 p; 5.Concordia-36 p; 6.Slobozia – 33 p. Etapa viitoare: Slobozia – „U” Cluj, CSA Steaua – Petrolul, Hermannstadt – Concordia,