Lionel Messi a egalat recordul de meciuri jucate la FC Barcelona, deţinut de Xavi

marți, 16 martie 2021, 08:45

Atacantul argentinian Lionel Messi a egalat, luni, recordul de meciuri jucate în tricoul echipei FC Barcelona, deţinut de Xavi. El a marcat de două ori în victoria Barcelonei cu Huesca, scor 4-1.

FC Barcelona a câştigat meciul cu Huesca, scor 3-1. Messi a marcat în minutele 13 şi 90, Griezmann, în minutul 35, şi Mingueza, în minutul 53. Pentru Huesca a punctat Mir (45+4), din penalti.

Xavi a jucat de 767 de ori pentru echipa catalană, în toate competiţiile. Messi, 33 de ani, a atins acelaşi număr în meciul de luni, de pe teren propriu, cu Huesca, ultima clasată, în etapa a XXVII-a a LaLiga.

Cititi si: Messi are un salariu fabulos: peste 100 de milioane de euro brut pe an la FC Barcelona

Argentinianul a jucat prima partidă oficială ca profesionist în 2004. El ar putea deveni, duminică, în întâlnirea cu Real Sociedad, jucătorul cu cele mai multe meciuri disputate la Barcelona.

Înainte de Xavi, Messi i-a detronat deja pe Cesar Rodriguez (230 de goluri), în 2012, ca golgheter al clubului (659 de reuşite până în prezent), şi pe Andres Iniesta, în 2018, la numărul de trofee câştigate cu Barca (34).

De şase ori câştigător al Balonului de Aur, Leo Messi deţine, de asemenea, recordurile Barcelonei pentru pase decisive (289), hat-trick-uri (48) şi goluri marcate într-un singur sezon (73, în 2011-2012).