Medalii pentru boxerii ieşeni

marți, 11 septembrie 2018, 01:43
1 MIN

Eusebiu Tîrzoman a devenit campion naţional de juniori, iar Marius Albu şi Marian Chiriac au ocupat locul III la Piatra Neamţ

La sfârşitul săptămânii trecute, 136 de tineri boxeri s-au întâlnit la Piatra Neamţ, unde s-au desfăşurat Campionatele Naţionale de box pentru juniori. Sportivul Eusebiu Tîrzoman, de la Box Club Gladiatorul Com-val, din Valea Lupului, a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la categoria 43 kg, după ce a trecut în semifinale de Rareş Costea (Zărneşti) şi în finală de Marco Manea (Călăraşi). Eusebiu, care a fost anul trecut medaliat cu bronz la campionatul european şcolar, este antrenat la club de către Ioan Băetu şi Constantin Apetroaei, iar la lotul naţional de către George Perţea, Traian Georgia şi Bogdan Dobrescu. Eusebiu va pleca împreună cu lotul naţional la Campionatul European de juniori din Rusia (8-10 octombrie). Tot de la Gladiatorul Com-val, un alt sportiv, Marius Albu a obţinut medalia de bronz la categoria 38 kg, după ce a  trecut de clujeanul Alin Belovici şi a pierdut semifinala la Marian Radu (Chiajna). Medaliat cu bronz a fost şi sportivul Marian Chiriac (CS Nicolina), care a trecut de Teodor Chiţescu (Târgu Jiu) şi Antonio Anghel (Dinamo Bucureşti) şi a fost învins în semifinală de Andrei Luca, din Târgovişte. Chiriac este antrenat la CS Nicolina de antrenorul Nicolae Chipirog.