US Open: Gabriela Ruse s-a calificat în turul al treilea al calificărilor

joi, 24 august 2023, 20:24

Jucătoarea de tenis Gabriela Ruse a învins-o joi pe jucătoarea maghiară Dalma Galfi şi va juca în turul al treilea al calificărilor pentru tabloul principal la US Open.

Gabriela Ruse (25 de ani, locul 166 WTA) a avut nevoie de două ore şi 12 minute pentru a o învinge pe jucătoarea maghiară Dalma Galfi (25 de ani, locul 117 WTA), în turul al doilea al calificărilor de la US Open. Ruse s-a impus în trei seturi, scor 4-6, 6-1, 7-5 şi o va înfrunta în turul al treilea pe jucătoarea ucraineană Dayana Yastremska. Românca a fost condusă cu 5-4 în setul decisiv, dar a egalat şi a preluat conducerea, câştigând setul şi meciul.

Dacă trece de Yastremska, Gabriela Ruse va intra pe tabloul principal la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului.