VIDEO Fostul lider mondial, calificare fără emoții în semifinalele de la ATP Miami

joi, 30 martie 2023, 21:59

Unul dintre principalii favoriți la câștigarea trofeului, Daniil Medvedev, a trecut de sferturile de finală, după o victorie în două seturi în fața americanului Christopher Eubanks, scor 6-3, 7-5.

Daniil Medvedev l-a învins pe Christopher Eubanks în sferturi la ATP Miami

În vârstă de 26 de ani, americanul aflat abia pe locul 119 ATP i-a pus încă de la început probleme fostului câștigător de la US Open 2021, conducând în primul set cu scorul de 3-2.Deși setul al doilea s-a jucat de la egal la egal până la 5-5, nu s-a pus cu adevărat problema câștigătorului, în final rusul ratând și două mingi de meci.

Daniil Medvedev (5 ATP) se va duela pentru un loc în marea finală cu câștigătorul dintre argentinianul Francisco Cerundolo (31 ATP) și rusul Karen Khachanov (16 ATP).

Mastersul de la Miami are loc în perioada 22 martie – 2 aprilie pe hard, are premii totale în valoare de $8,8 milioane, iar campionul en-titre și principalul favorit este Carlos Alcaraz.