Sorana învinge, dar mai aşteaptă

miercuri, 24 mai 2017, 01:43

Cîrstea s-a calificat în sferturile turneului de tenis de la Nürnberg, dar trebuie să se mai dispute două meciuri până a-şi afla adversara
.
* Sorana Cîrstea (67 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Nürnberg, cu premii totale de 250.000 de dolari, trecând în optimi de americanca Varvara Lepcenko, numărul 68 mondial, scor 6-0, 6-7, 6-3, în două ore şi 22 de minute. Sorana putea câştiga mai repede, dar a avut 5-2 în setul secund şi a ratat mingi de meci la 6-5, pentru ca apoi să cedeze setul în tie break. În decisiv, Sorana a reuşit break-ul la debut, iar apoi şi-a păstrat acest avantaj, irosind şase mingi de break pentru 5-2. Românca a încheiat în cele din urmă conturile cu adversara ei de 31 de ani. Cele două jucătoare sunt la egalitate în acest moment la meciurile directe, 2-2.  Sorana va juca mâin în sferturi, cu învingătoarea meciului  dintre belgianca Yanina Wickmayer (71 WTA) şi Iulia Putinţeva (Kazahstan, 28). Aceasta din urmă a învins-o pe Julia Glushko (Israel, 236), scor 6-4, 5-7, 6-0. Sportiva din Israel a intrat în ultimul moment pe tabloul principal ca lucky loser, deoarece canadianca Eugénie Bouchard (56 WTA) s-a retras. Sorana are palmares negativ cu Yanina (1-4) şi  egal cu Putinţeva (1-1). Tot la Nürnberg, Alexandra Cadanţu, care s-a retras de la simplu, s-a calificat în sferturile probei de dublu, cu Nicole Geur. Românca şi nemţoaica au învins cu 2-6, 6-4, 10-2 perechea Renata Voracova/Galina Voskoboeva (Cehia/Kazahstan). În runda următoare, cele două sportive vor întâlni cuplul Nicole Melichar/Anna Smith (SUA/Marea Britanie), care a dispus cu 6-3, 5-7, 12-10 de perechea Varvara Lepchenko / Evghenia Rodina (SUA / Rusia). Melichar şi Smith au trecut în prima fază prin neprezentarea cuplului Barbora Krejcikova / Monica Niculescu (Cehia / România). Alte rezultate la simplu: Carina Witthöft (Germania) – Johanna Larsson (Suedia) 6-1, 6-0; Iaroslava Şvedova (Kazahstan) – Anna Zaja (Germania) 3-6, 7-5, 6-1; Kiki Bertens (Olanda) – Katharina Gerlach (Germania) 6-2, 6-1; Annika Beck (Germania) – Lena Rüffer (Germania) 6-3, 6-3; Laura Siegemund (Germania) – Katharina Hobgarski (Germania) 6-0, 6-1; Alison Riske (SUA) – Kirsten Flipkens (Belgia) 6-2, 6-2.
* Partida dintre cele două românce prezente în calificările turneului de la Roland Garros a revenit Anei Bogdan (106), care a dispus cu 2-6, 6-3, 7-6 (7-5 în tie-break) de Alexandra Dulgheru (511). Ana Bogdan va juca în turneul secund cu turcoaica Başak Eraydîn (209), care a trecut cu 6-1, 6-3 de americanca Jamie Loeb (147). La masculin, pe tabloul calificărilor în turul II se află Marius Copil, favorit principal, va juca astăzi împotriva lui Ilia Ivaşka din Belarus, locul 199 ATP.
* Rezultate din turneul feminin de la Strasbourg: Carla Suarez (Spania) – Christina McHale (SUA) 6-4, 6-1; Samantha Stosur (Australia) – Madison Brengle (SUA) 6-0, 6-1; Kristyna Pliskova (Cehia) – Monica Puig (Porto Rico) 6-2, 6-3; Peng Shuai (China) – Amandine Hesse (Franţa) 7-5, 6-2.