Trei luptatori bacauani vor fi prezenti la "mondiale"

luni, 19 noiembrie 2001, 00:00

Trei sportivi bacauani, Florin Gavrila, Cristian Rusu si Eusebiu Diaconu , vor participa concomitent, in premiera, la un turneu
final al Campionatelor Mondiale de lupte greco-romane de seniori, competitie care se va desfasura in perioada 6-9 decembrie 2001 la Patras (Grecia). Cei trei, legitimati la Sport Club Municipal Bacau, au cistigat ieri acest drept pe saltelele din sala bucuresteana Dinamo unde, timp de trei zile, s-au desfasurat intrecerile finale ale Campionatului National. Florin Gavrila a cucerit titlul national la categoria 54 kg dupa ce la invins prin superioritate neta pe dinamovistul Constantin Afloarei. Aceeasi perfomanta a fost realizata, la categoria 76 kg, de Cristian Rusu care l-a invins la puncte pe Florin Bauer (Dacia Pitesti). In fine, dar nu in ultimul rind, ci poate chiar in primul, Eusebiu Diaconu, medaliat in concursuri de nivel mondial la juniori, ca si ceilalti doi, s-a clasat al treilea la categoria 63 kg. Favorit detasat la «58 kg», Eusebiu nu a concurat la categoria sa din cauza unui mic surplus de greutate de care trebuie sa scape pina la urcarea pe cintarul de la Patras.
"Este pentru prima oara cind ‘spargem gheata’ la seniori dupa ce ani de-a rindul am avut prioritate la juniori, atit in tara cit si in afara. Diaconu a facut de aceasta data o categorie mai mare pentru ca avea ceva kilograme in plus si nu am riscat o ‘slabire’ fortata tocmai fiindca ‘mondialele’ sint pe primul plan. Se poate spune ca am sacrificat o medalie de aur la finala pe tara cu care am fi cucerit si locul I pe echipe" , ne-a declarat antrenorul emerit Ioan Butucaru , bacauan si coordonator al lotului national de lupte greco-romane.
Pe linga rezultatele de mai sus, Sport Club Bacau a mai cucerit o medalie de argint prin Sorin Tasca, la categoria 85 kg, iar Valentin Rebegea s-a clasat al IV-lea la 54 kg. Sport Club (2 medalii de aur, 1 de argint si 1 de bronz) a fost devansata in clasamentul pe medalii doar de echipa gazda, Dinamo (3 medalii de aur), dar a terminat competitia inaintea formatiei din Slatina (2 medalii de aur) si a Stelei (o medalie de aur). La aceste reusite au mai contribuit antrenorii Gheorghe Mocanu si Ion Sarban. (Marius AMBROZIE)