Alte medalii la judo

miercuri, 14 aprilie 2010, 22:04

Desfasurata la Turnu Severin la sfirsitul saptaminii trecute, Cupa Romaniei la judo pentru seniori la individual, a adus mai multe medalii pentru sportivii ieseni. Daca la masculin singurul dintre sportivii pregatiti de Petru Anitoaie care a urcat pe podium a fost Vladut Simionescu (Politehnica), care a cistigat categoria ^100 kg, alte trei iesence de la CSS Unirea Iasi – Politehnica, pregatite de Iulian Perdun au luat medalii. La categoria 78 Kg Mihaela Andrioaie a terminat pe prima pozitie, Anca Vieru a luat locul secund la 70 kg in vreme ce Eugenia Vlad (care are dubla legitimare cu CSM Pitesti) a terminat pe locul secund la 78 kg, echipele iesene terminind pe locul trei in clasamentul pe orase dupa cumularea medaliilor la masculin si feminin. Tot la Turnu Severin s-au mai disputat apoi si Campionatele Nationale individuale de seniori la ne waza, acolo unde iesenii au mai adunat doua medalii in competitia feminina, Eugenia Vlad terminind pe locul I iar Mihaela Andrioaie pe III la categoria 78 kg. La masculin Georgica Stanciu (681 kg) a terminat pe locul V in vreme ce Simionescu n-a concurat din cauza unei usoare accidentari la umar. Desi era in calcule sa mearga la Campionatele Europene de seniori care se desfasoara la Viena saptamina viitoare, Simionescu a fost lasat acasa fiind considerat prea crud, ieseanul urmind sa reprezinte totusi Romania la Europenele de tineret care se vor desfasura in luna noiembrie.