Antrenament pentru derby

joi, 26 februarie 2009, 22:50

In fata unui adversar tinar, instruit dar care nu are inca suficienta experienta, echipa ieseana de baschet masculin n-a avut probleme legate de victorie. Din nou cu o asistenta numeroasa in tribunele Polivalentei Politehnica a lasat deoparte disciplina tactica si a marsat exclusiv pe spectacol. Ca si in precedenta partida de pe teren propriu antrenorul Costel Moscalu si-a impatit elevii in doua tabere si fiecareia i-a oferit cite o jumatate de meci sa se exprime. Oarecum asteptat garnitura de baza (Bishop, Hurjui, Murgoci, Nicolae si Cooper) a dat si cel mai bun randament si a asigurat cea mai mare parte din diferenta consemnata pe tabela. Desi in sfertul patru gazdele n-au prins cosul vreme de cinci minute pina la urma situatia s-a reglat si tabela a consemnat un rezultat relaxant, 91-49 (24-6, 20-14, 33-15, 14-13). Ramine de vazut daca aceasta partida s-a constituit ca un antrenament util in perspectiva meciului dificil de peste o saptamina, atunci cind Politehnica joaca la Bucuresti derby-ul cu CSM, formatie care a pierdut si ea un singur joc in acest sezon, tocmai partida din tur (scor 90-92). Pentru gazde au evoluat: Bishop (24, 2×3), Hurjui (7, 2×3), Murgoci (16, 2×3), Nicolae (2), Cooper (18) apoi Calinescu (4), Huludet (8), Kountouris (4), Fl. Moscalu (8), Moldoveanu, Pintilie si Brosteanu.

Organizatorii partidei au pus la punct si un moment festiv in pauza intilnirii, legendarul Dan Moisescu (care a implinit de curind 60 de ani) fiind felicitat de primarul Gheorghe Nichita, care i-a inminat veteranului baschetbalist o diploma de excelenta.