Au inviat!

duminică, 18 noiembrie 2012, 23:05
 Au inviat!

Politehnica Iasi a pus sambata punct seriei negre pe care a avut-o in ultimele runde in liga a doua de handbal masculin. Dupa cinci esecuri consecutive, Poli a castigat, in Sala LPS Iasi, in fata echipei secunde a Universitatii Bucovina Suceava, cu 29-27 (12-15). Soarta unei partide plina de dramatism s-a scris in actul doi, pe care gazdele l-au castigat cu cinci goluri, fapt ce s-a dovedit a fi suficient pentru recuperarea handicapului avut la pauza si pentru un succes la doua goluri diferenta. Suspansul unui joc in care ambele echipe au alternat momentele bune cu cele mai putin inspirate, fapt care s-a vazut si pe tabela de marcaj, s-a mentinut pana in ultimul minut, cand oaspetii au ratat, la 28-27, un atac, gazdele inscriind ultimul gol al meciului in ultimele secunde. Pentru trupa pregatita de Florin Spiridon si Ioan Zepciuc au inscris: Ciobanu (10), Burdun (5), Negru (4), Scalco (3), Saracila (3), Folescu (2), Hirtan (1), Mitrofan (1).

Ce sansa ati ratat!

LPS Iasi – Tomis Constanta 23-24 (13-10), in ultima etapa a turului Diviziei A de handbal feminin. Nebunie ieri, in Sala LPS! Junioarele de la Liceul cu Program Sportiv au jucat de la egal la egal cu liderul autoritar al seriei, Neptun Constanta, echipa care castigase toate jocurile disputate pana inaintea ultimei etape a turului. Diferenta de experienta si statut nu s-a vazut in prima repriza. Echilibrat pana la 5-5 (min. 16), jocul s-a rupt in patru minute, dupa ce gazdele au marcat de patru ori consecutiv. In ciuda unei replici imediate a dobrogencelor, care au dus scorul la 9-8, iesencele si-au adjudecat actul intai cu 13-10. Avansul a fost conservat pana in minutul 34, cand Tomis a dat startul unei serii de sase goluri, realizata in sapte minute, intorcand astfel la 13-16! La 18-21 (’44) a venit randul gazdelor sa preia initiativa, fapt tradus prin revenirea la conducere, 22-21 in minutul 51! Finisul a fost si mai dramatic. Cu un minut si jumatate inainte de final, la 23-23, Agape a trimis in bara dintr-o aruncare de la 7 metri, constantencele au marcat, apoi Iasul nu a reusit sa arunce la ultimul atac, desi a avut la dispozitie aproape un minut! La LPS (unde a iesit in evidenta Tiron, care a marcat cateva goluri de exceptie, in timp ce Orsivschi si Ciofu au dezamagit) au evoluat: Inculet; Tiron (13), Agape (4, 2 din 7 metri), Conachi (3), Ciofu (1), Orsivschi (1), Stot (1).