Dupa Rapid, am batut si pe Dinamo!

miercuri, 18 iulie 2007, 20:59

Pe o caldura sufocanta, sub privirile a peste 500 de spectatori, Politehnica Iasi a disputat ieri seara un nou meci amical in mini-turneul pe care-l intreprinde in Republica Moldova. Gruparea pregatita de Ionut Popa a intilnit la Bender echipa locala Dinamo, formatie clasata pe ultimul loc in prima liga de peste Prut dupa derularea primelor trei runde ale acestui campionat. Iesenii au inceput mai bine partida, cistigind prima repriza cu 2-0 datorita golurilor reusite de Silvasan (min. 5) si Palimaru (min. 40). Dupa pauza, gazdele au redus din diferenta in minutul 69, Poli punind din nou o distanta de doua goluri fata de adversar cu 5 minute inainte de final, cind Paruolo o transformat o lovitura libera. Oaspetii au evoluat in formula: Marc (’68 – Balan) – Buta (’62 – Homei), Onut (’68 – Bernard), Ciobanu (’46  – Kalai), L. Munteanu (’68 – Toma) – Ad. Ilie (’78 – Stiubei), Mijin (’68 – Milea) – Silvasan (’46 – Miclea),Tincu (’60 – Buhusi), Sfirlea (’46 – Paruolo) – Palimaru (’46 – Bilba). Dupa meci, delegatia ieseana s-a deplasat la Tiraspol, unde a urmarit meciul din preliminariile Ligii Campionilor dintre Serif si FC Ranger’s (Andorra).
Astazi, gruparea din Copou revine in Romania, nu inainte de a disputa un nou meci de verificare, cu Tiligul Tiraspol. Disputa este programata la Stauceni, in cursul diminetii. Reamintim ca in primul meci al expeditiei de peste Prut, Poli a trecut marti de Rapid Ghidighici cu 3-0. Datele de mai sus ne-au fost oferite de presedintele lui Poli II, Paul Costas.