Gloria Bistrita a cistigat Cupa Ligii

vineri, 02 iunie 2000, 23:00
1 MIN

Gloria Bistrita a cistigat, joi seara, pe stadionul "Cotroceni", Cupa Ligii, invingind in finala, cu 5-3 (2-2, 1-1), dupa executarea loviturilor de departajare, pe FCM Bacau. La sfirsitul timpului regulamentar de joc si dupa disputarea prelungirilor, scorul a fost egal 2-2, bistritenii impunindu-se la loviturile de la 11 m, cu 3-1. Golurile echipei bistritene au fost marcate de Coroian (’35) si Pitu (’81), in timp ce pentru bacauani au inscris Axinte (’25) si Bolfa (’75). La executarea loviturilor de departajare, pentru Gloria au marcat Zahariuc, Raileanu si Sinmartean si a ratat Costin, in timp ce pentru bacauani a inscris Pavel si au ratat Bolfa, Axinte si Anton. La cea de-a doua repriza a partidei au asistat si componentii nationalei Romaniei, insotiti de selectionerul Emeric Ienei, care a pronosticat ca, daca se va ajunge la lovituri de departajare, va cistiga Gloria. Secretarul general al LPF, Valentin Alexandru, a inminat formatiei Gloria Cupa Ligii si 5000 de dolari. FCM Bacau a primit 3000 de dolari.