S-au scos dupa pauza

duminică, 21 martie 2010, 21:23

Pe cai mari in aceasta primavara, echipa ieseana de handbal masculin a respectat calculele hirtiei si a obtinut la Vaslui o victorie pronosticata in fata ultimei clasate din serie. Relaxati in prima repriza baietii lui Costel Schender au avut prima initiativa mai ales pe mina lui Caciuc insa au fost de fiecare data egalati. De la vestiare oaspetii au venit mult mai montati, s-au aparat din nou bine si s-au desprins pina la un maxim de goluri in chiar finalul intilnirii. "Baietii au tratat usor prima repriza apoi si-au dat drumul la joc si au controlat meciul din nou pe fondul unei aparari bune.", a spus la final Costel Schender, antrenorul echipei care a urcat in clasament pe un loc conform cu obiectivul fixat.

Pentru Politehnica au marcat: Caciuc (10 goluri), Ifrim (10, 6 din 7m), Nemenco (4), Velicu (2), Motrevici (1), Damian (1) si Ciocoiu (1).

Celelalte rezultate ale etapei a XVI-a: Universitatea Galati – Bucovina II Suceava 44-32 (21-14) si CSM Focsani – LPS Piatra Neamt 36-15 (17-7).

Etapa viitoare (duminica 28 martie): CSM Focsani – Universitatea Galati, LPS Piatra Neamt – HC Vaslui si Politehnica Iasi – Bucovina II Suceava

1. Galati            16         13         0          3          481-401 26

2. Iasi               16         9          2          5          458-407 20

3. Suceava        16         7          4          5          512-465 18

4. Focsani         16         6          3          7          411-400 15

5. P. Neamt       16         3          3          10         425-531 9

6. Vaslui           16         3          2          11         369-452 8