Zece goluri, in opt meciuri

duminică, 29 aprilie 2001, 23:00
4 MIN

Universitatea Craiova – Rapid 0-0. Daca nu a fost blat la acest meci (si credem ca nu a fost, ca nu avea de ce sa fie) e mai rau decit in cazul contrar, fiindca s-a putut vedea ce meci slab pot sa faca doua echipe cu pretentii din prima divizie. Craiovenii au avut mai mari ocazii de a inscrie, dar tot atit de adevarat este ca Rapidul ar fi putut cistiga daca ar fi indraznit mai mult.
FC Brasov – Gaz Metan Medias 2-0 (0-0). Au marcat: Iorga (’50), Vacsko (’83). In fata unei echipe deja condamnate, cu sanse minime chiar de a realiza baremul, brasovenii lui Gabi Stan au jucat "au ralenti", asigurindu-si avantajul doar in repriza secunda.
Astra Ploiesti – FC National 0-0. Meci de factura modesta, animat doar spre final, cind s-au ratat si marile ocazii ale meciului. Mai intii, Caramarin a irosit deschiderea scorului de catre oaspeti pentru ca, in ultima secunda, fostul bancar Duna sa expedieze un sut din lovitura libera de la 20 m, in bara!
Rocar – FC Arges 1-0 (0-0). Luca (’54 – penalty). Ultimul meci al etapei s-a disputat in nota celorlalte, adica anost si de slab nivel tehnic. Lovitura de la 11 m a fost acordata la o faza confuza, in urma protestelor, atacantul argesean Ghinda fiind eliminat.
Dinamo – FCM Bacau 2-0 (2-0). Kirita (‘4), M. Niculaie (’17). In fata unei echipe ce parea deja resemnata cu retrogradarea, dinamovistii si-au asigurat victoria inca din primele minute, dupa care s-au linistit.
Foresta – Steaua 1-1 (0-0). Dani (’48) / R. Niculescu (’71). In ciuda anticiparilor, a fost un meci amarnic disputat, incheiat cu un egal pagubitor pentru ambele combatante. Foresta a inceput mai bine ambele reprize, Steaua avind finaluri mai reusite. Ratarile lui Fannis din prima repriza i-a privat pe suceveni de o victorie pe care ar fi meritat-o cu prisosinta.
Ceahlaul Piatra Neamt – Petrolul Ploiesti 1-0 (1-0) . Unicul gol marcat de Solomon, in min. 28 a rezistat pina spre final, deoarece nemtenii au invatat din lectia dura primita de fotbalistii bacauani, in etapa trecuta.
Gloria Bistrita – Otelul Galati 2-0 (1-0) . Mindrean (’21), Turcu (’70). Victorie logica a gazdelor, dar obtinuta in fata unui adversar care s-a aratat periculos pe contraatac.
Golgeteri: Marius Niculaie (Dinamo) – 15; Catalin Cursaru (FCM Bacau), Robert Nita (Foresta, Rapid) – 12; Ion Vladoiu (Steaua), Claudiu Niculescu (Craiova), Constantin Birsan (Gloria) – 10.
Etapa viitoare (miercuri, 2 mai): Petrolul Ploiesti – Dinamo (in tur, 3-2), FC Arges – FC Brasov (0-0), FCM Bacau – Rocar (0-2), Otelul – Foresta (1-1), Gaz Metan – Gloria Bistrita (0-1), FC National – Ceahlaul (1-2), Rapid – Astra Ploiesti (1-0), Steaua – Universitatea Craiova (0-1). (GIN).
Seria I: Hopa Mitica!
Precum FCM Bacau etapa trecuta, laminoristii romascani au primit doua goluri in ultimele minute de prelungiri in meciul cu Sportul Studentesc, ratind o victorie care se contura ca lejera. Astfel incit sansele de accedere la baraj prin ocuparea locului II in serie surid din ce in ce mai mult Farului constantean. In rest, multe victorii in deplasare, unele chiar chiorise. Mentionam trei echipe cu rol de "Hopa Mitica": ARO Cimpulung, Poiana Cimpina si Metalul Plopeni.
Rezultatele etapei a XXV-a: Metalul Plopeni – Apemin Borsec 1-2; Tractorul Brasov – FC Onesti 0-0; Juventus Colentina – Farul Constanta 1-2; Precizia Sacele – Midia Navodari 0-2; Callatis Mangalia – Poiana Cimpina 0-1; Cimentul Fieni – Unirea Focsani 2-0; Fulgerul Bragadiru – ARO Cimpulung 1-2; Poli Iasi – Metrom Brasov 0-2; Laminorul Roman – Sportul Studentesc 2-2.
Etapa viitoare ( miercuri, 2 mai): Farul Constanta – Metalul Plopeni (in tur, 1-2), Apemin Borsec – Callatis Mangalia (0-2); Poiana Cimpina – Fulgerul Bragadiru (0-4); Precizia Sacele – Tractorul Brasov (0-2); FC Onesti – Juventus Colentina (0-2); Unirea Focsani – Poli Iasi (1-0); ARO Cimpulung – Cimentul Fieni (3-0); Midia Navodari – Sportul Studentesc (0-1); Metrom Brasov – Laminorul Roman (1-2);
Clasament, seria I
1. Sportul Studentesc 25 20 2 3 53-16 62 (+23)
Seria a II-a: Szijj – salvatorul
In contrast cu cealalta, seria ardeleana a inregistrat doar victorii ale gazdelor, iar lupta pentru promovare este mult mai disputata, datorita infringerii in ultimul minut a liderului baimarean la Resita, prin golul lui Ioska Szijj. Conform asteptarilor, UMT si-a valorificat avantajul terenului in fata incomodei echipe a "pandurilor". Aproape condamnata la un moment dat, FC Bihor, antrenata de Andone si intarita cu doi jucatori unguri, pare a fi gasit calea spre salvare.
Rezultate: UM Timisoara – Pandurii Tg. Jiu 1-0; CSM Resita – FC Baia Mare 1-0; Extensiv Craiova – UTA 3-2; Corvinul Hunedoara – FCM Rm. Vilcea 2-1; Olimpia Satu Mare – ElectroBere Craiova 2-0; FC Drobeta Turnu Severin – Poli Timisoara 3-1; FC Bihor – Jiul Petrosani 1-0; ASA Tg. Mures si Apullum Alba Iulia au stat.
Etapa a viitoare: FC Baia Mare – ASA Tg. Mures (1-1); Extensiv Craiova – UM Timisoara (1-3); Pandurii Tirgu Jiu – CSM Resita (1-1); ElectroBere Craiova – FC Drobeta Turnu Severin (1-2); Apullum Alba Iulia – Olimpia Satu Mare (1-3); UT Arad – Jiul Petrosani (2-1); Poli Timisoara – FC Bihor (0-0). Corvinul Hunedoara si FCM Rm. Vilcea stau.