Andrei Cristea, naşul megieşilor

marți, 13 februarie 2018, 02:43
6 MIN

CSM Poli Iaşi – FC Botoşani 1-0 (0-0), în etapa a XXII-a a Ligii I de fotbal. Ieşenii au câştigat meritat derbiul Moldovei şi se vor califica în play-off, indiferent de rezultatele celelalte, dacă vor învinge în ultimele două etape, la Timişoara şi acasă, cu Viitorul. Golul decisiv a fost marcat de Andrei Cristea, care are multe reuşite în ultimele meciuri disputate cu Botoşani

CSM: Koşelev (’46 – Rusu) – Bosoi, Mihalache, Frăsinescu, Bădic (’41 – Zaharia) – Qaka, Chelaru – Platini, Jo, Sin – Cristea (’81 – Jagodinskis). Antrenor: Flavius Stoican.

Botoşani: Cobrea – Unguruşan, Miron, Burcă, Muşat – Achim, Oaidă (’83 – Chitoşcă) – Roman, Moruţan, Golofca (’70 – Cucu) – Axente (’60 – Golubovic). Antrenor: Costel Enache.

Cartonaşe galbene: Qaka (’38), Cristea (’50), Bosoi (’72), Jo (’81) – Oaidă (’18), Unguruşan (’25), Burcă (‘45^2), Roman (’81), Miron (‘90^1).

Arbitri: Istvan Kovacs – Ovidiu Artene, Alexandru Cerei

1-0, min. 53: Zaharia i-a dat o pasă ideală lui Platini, pe dreapta, acesta a centrat în faţa porţii, iar Cristea, din careul mic, cu poarta goală, a marcat.

CSM Politehnica Iaşi a câştigat ieri derbiul Moldovei la fotbal. Echipa ieşeană a trecut de FC Botoşani şi a ajuns la doi paşi de fericire. Iaşul poate ajunge în play-off, indiferent de celelalte rezultate, dacă învinge în ultimele două meciuri ale sezonului regulat, la Timişoara şi acasă, cu Viitorul. Succesul de aseară s-a conturat în repriza secundă. Asta pentru că primul act a fost unul în care ambele echipe au încercat mult, însă cu prudenţă, cele zece şuturi trimise neavând un grad ridicat de periculozitate, deşi Bosoi (’30) a fost în poziţie bună, iar lovitura liberă executată de Jo (‘45^2) a dat ceva culoare.

Meciul, care a excelat doar la capitolul determinare în prima repriză, s-a deschis după reuşita lui Cristea, care a devenit un fel de “naş“ al botoşănenilor. Oaspeţii au replicat imediat, Rusu având un reflex frumos la “foarfeca” spectaculoasă trimisă de Roman (’61) şi au dominat finalul, când au trimis de multe ori mingea în careul CSM şi au avut multe cornere. Ocaziile au apărut însă la cealaltă poartă, Frăsinescu (’74 – lovitură de cap), Cristea (’76 – şut peste poartă) şi, mai ales, Platini (‘90^1 – bară) fiind aproape de a închide meciul.

Până la urmă, golul nu a mai apărut, finalul fiind trăit la puls 200 de ambele tabere până la fluierul final, care a generat o nouă repriză de scandări “Iaşul, Iaşul” de către corul format din aproape 4 000 de suflete.

Victorie răsplătită

^ În ultimele două sezoane, Cristea a marcat de patru ori în poarta Botoşaniului, în returul sezonului trecut, în deplasare şi în ultimele trei partide directe: în returul play-out-ul sezonului trecut, când a semnat victoria de la Botoşani, în turul sezonului în curs (a marcat golul care a parafat egalarea, bifând şi o pasă de gol) şi aseară, când a dat un nou gol decisiv. Reuşita fostului golgeter al României este a 90-a în Liga I. ^ Primele două schimbări ale gazdelor au fost forţate, Bădic şi Koşelev accidentându-se. În locul ultimului a intrat basarabeanul Rusu, care s-a aflat la debutul în Liga I. “Am fost anunţat cu un minut înainte de începerea reprizei a doua că voi intra deoarece Koşelev avea dureri. Nu am avut nici timp să mă încălzesc, mă bucur că mi-am ajutat echipa” a spus jucătorul adus în iarnă de la Zimbru Chişinău. ^ Jucătorii de la CSM Poli au avut promisă o primă suplimentară, de 600 de euro, pentru un succes aseară. Jumătate din bani vor fi plătiţi zilele următoare, cealaltă jumătate – dacă echipa se califică în play-off. ^ Fost jucător la Iaşi, Golubovic a intrat în ultima jumătate de oră. Pe banca oaspeţilor au mai stat doi foşti ieşeni, Tincu şi Plămadă. ^ Rezerve neutilizate la gazde au fost Panţîru, Kizito, Cissé şi Mihăescu. ^  Aseară, în ultimul meci al etapei: Concordia Chiajna – Dinamo 3-4 (0-0). Bumba (’69), Batin (’73), Marc (’82)  / Nemec (’47), Salomao (’59), Torje (’71), Popa (’79).

Flavius Stoican: “Nu a fost un meci spectaculos, însă am câştigat pe merit. Am pornit prudent, ba chiar temători. Nu ne-am grăbit, pentru că ştiam că se vor descoperi şi vom găsi o breşă. Am nişte jucători fantastici, publicul a fost minunat. Mai avem două meciuri de câştigat, sperăm să facem lumea fericită”.

Costel Enache: “Nu am jucat rău, însă am pierdut. Am dus bine mingea până la careu, însă nu am finalizat. Am rămas fără gol marcat în acest an. Nu disperăm, trebuie să capacitez jucătorii pentru a nu rata play-off-ul”.

1. CFR           24        16        5          3          38-13 53 (^14)

2. FCSB         24        15        6          3          48-16 51 (^15)

3. Craiova      24        13        8          3          39-25 47 (^11)

4. Astra           24        11        8          5          36-25 41 (^5)

5. Viitorul       24        11        5          8          31-20 38 (^2)

6. Dinamo      24        11        5          8          37-27 38 (^2)

7. CSM Poli   24        10        6          8          32-29 36 (0)

8. Botoşani    24        10        6          8          26-24 36 (0)

9. Voluntari    24        7          7          10        24-31 28 (-8)

10. Timiş.       24        6          8          10        20-34 26 (-10)