A ajuns-o oboseala pe Irina

luni, 30 mai 2016, 01:43
4 MIN

Beneficiara a fost Shelby Rogers care ar putea deveni revelaţia turneului feminin de la Roland Garros. Meciul Simonei Halep s-a întrerupt din cauza ploii şi a întunericului. Mergea s-a calificat în sferturi la dublu

Irina Begu, numărul 25 WTA, a fost învinsă, scor 3-6, 4-6, în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros, de sportiva americană Shelby Rogers (108 WTA), sportivă care a reuşit  cea mai bună performanţă a carierei într-un turneu de Grand Slam. Irina Begu a resimţit oboseala din partidele anterioare şi s-a văzut condusă cu 1-3  în debutul meciului, americanca păstrându-şi avantajul până în final. Irina a fost mai agresivă în debutul manşei secunde şi s-a desprins la 2-0, însă Rogers a revenit şi a luat patru game-uri consecutive. În finalul actului al doilea, Begu a egalat la patru, însă şi-a cedat serviciul în game-ul al zecelea, iar Rogers a înschis meciul în favoarea sa, scor 6-3, 6-4, după o oră şi 21 de minute de joc.  Astfel, primul sfert de finală stabilit în ziua de ieri a fost cel dintre Shelby Rogers şi spaniola Garbiñe Muguruza, aceasta dispunând cu 6-3, 6-4, de rusoaica Svetlana Kuzneţova. Ploaia care a curs pe terenuri imediat după meciul Irinei Begu a făcut ca partidele să fie întârziate. Cum meciurile feminine programate s-au desfăşurat după cele ale băieţilor ambele partide au fost amânate. Simona Halep conducea cu 5-3 în primul set în meciul cu australianca Samantha Stosur, iar Agnieszka Radwanska avea avantaj de 6-2, 3-0 în faţa sportivei bulgare Ţvetana Pironkova. Întâlnirile vor fi reluate astăzi, de la ora 12:00, învingătoarele urmând a se întâlni în sferturi.
Marea surpriză înregistrată ieri, în turneul masculin a fost înfrângerea canadianului Milos Raonic (9 WTA), aflat într-o formă foarte bună în acest an (locul V în clasamentul race), în faţa spaniolului Albert Ramos (55) şi încă în trei seturi: 2-6, 4-6, 4-6. Ramos îl va întâlni în sferturi pe deţinătorul titlului, Stanislas Wawrinka, care a câştigat cu 7-6, 6-7, 6-3, 6-2 o superbă partidă cu sârbul Viktor Troicki (24). Un alt sfert se va desfăşura între scoţianul Andy Murray (7-6, 6-4, 6-3 cu americanul John Isner) şi francezul Richard Gasquet (6-4, 6-2, 4-6, 6-2 cu japonezul Kei Nishikori).
Un succes frumos a obţinut Florin Mergea, în proba de dublu, alături de indianul Rohan Bopanna, calificându-se în sferturi. Cei doi au învins cu 6-2, 6-7, 6-1 echipa Brian Baker/Marcus Daniell (SUA/Noua Zeelandă). Meciul a durat o oră şi 48 de minute.
În sferturi, perechea Rohan Bopanna/Florin Mergea va întâlni învingătorii din meciul Ivan Dodig/Marcelo Melo (Croaţia/Brazilia) – Chris Guccione/Andre Sa (Australia/Brazilia), care se va disputa astăzi. Dodig şi Melo sunt campionii en-titre de la Roland Garros şi sunt favoriţi nr. 3  la câştigarea turneului în acest an. Totuşi, Bopanna şi Mergea au câştigat singura confruntare directă din acest an, pe zgură de la Madrid, în semifinale, scor 7-5, 6-7, 12-10. În altă ordine de idei, jucătorii noştri au încheiat conturile cu proba de dublu mixt. Echipa Iaroslava Şvedova / Florin Mergea a pierdut cu 6-2, 5-7, 6-10 în faţa cuplului Martina Hingis / Leander Paes (turu II), iar Simona Halep / Horia Tecău, cuplu care vizează participarea la Jocurile Olimpice, a fost învins în prima rundă cu 5-7, 6-7 de perechea Chan Yung Jan / Max Mirnîi (Taiwan / Belarus).

Rezultate din turul III la simplu, înregistrate sâmbătă

Feminin: Timea Bacsinszky (Elveţia) – Pauline Parmentier (Franţa) 6-4, 6-2; Iulia Putinţeva (Kazahstan) – Karin Knapp (Italia) 6-1, 6-1; Carla Suarez (Spania) – Dominika Cibulkova (Slovacia) 6-4, 3-6, 6-1; Elina Svitolina (Ucraina) – Ana Ivanovic (Serbia) 6-4, 6-4; Serena Williams (SUA) – Kristina Mladenovic (Franţa) 6-4, 7-6; Venus Williams (SUA) – Alizé Cornet (Franţa) 7-6, 1-6, 6-0; Kiki Bertens (Olanda) – Daria Kasatkina (Rusia) 6-2, 3-6, 10-8; Madison Keys (SUA) – Monica Puig (Porto Rico) 7-6, 6-3.
Masculin: Dominic Thiem (Austria) – Alexander Zverev (Germania) 6-7, 6-3, 6-3, 6-3; David Ferrer (Spania) – Feliciano Lopez (Spania) 6-4, 7-6, 6-1; Ernests Gulbis (Letonia) – Richard Gasquet (Franţa) 2-5 ab; David Goffin (Belgia) – Nicolas Almagro (Spania) 6-2, 4-6, 6-3, 4-6, 6-2; Tomas Berdych (Cehia) – Pablo Cuevas (Uruguay) 4-6, 6-3, 6-2, 7-5; Roberto Bautista (Spania) – Borna Coric (Croaţia) 6-2, 6-3, 6-3; Novak Djokovic (Serbia) – Aljaz Bedene (Marea Britanie) 6-2, 6-3, 6-3.