Dramatic şi cam atât

luni, 10 aprilie 2017, 01:43

Penicilina Iaşi – Unic Piatra Neamţ 3-2 (23, -22, -21, 22, 11) în etapa a VII-a a Diviziei A1 de volei feminin

După ce au învins în “groapa lui Ouatu” în partida din tur, după ce nemţencele au pierdut acasă şi cu Târgu Mureş, fetele de la Penicilina au tratat acest meci de “floare la ureche” pentru că tot era ajun de Florii. Ei bine, n-a fost aşa, nemţencele au abordat partida de parcă ar fi fost una de “final four” şi nu de adormitul acesta de play-out. Primul set a aparţinut Penicilinei care, deşi condusă de la început şi-a ţinut adversarele la distanţă. Revenirea oaspetelor din finalul primului set a fost un avertisment neluat în seamă de către ieşence. Lipsa de concentrare şi de coeziune în teren, tratarea cu superficialitate a adversarelor,  care s-au agăţat  de fiecare minge, a făcut ca scorul la seturi să se întoarcă în favoarea oaspetelor. Penicilina a ratat setul II după ce au condus cu 21-19, în cel de-al treilea, dominat de nemţence, a revenit tardiv. Mai mult în setul al patrulea jucătoarele lui Rareş Gavril (în special Sorina Buz, Alexandra Pintea şi Irina Andreica) au vrut să dea lovitura de graţie şi n-au fost prea departe fiindcă, de la 20-16, nişte puncte cadou de la Iaşi le-a adus la 21-21. Setul decisiv a fost unul rarisim, fiindcă de la 12-2 pentru Penicilina s-a ajuns la 12-11. Ultimele puncte au revenit, totuşi, ieşencelor, care au câştigat un meci dramatic, dar  modest din punct de vedere tehnic. În afară de Jelena Cvijovic, remarcări sunt greu de făcut, Kristin Moncks a prins o zi slabă, Alicia Perrin s-a accidentat în final la genunchi, iar Maria Graboveţcaia a fost înlocuită repede cu Andra Streşină. Au mai jucat Milica Knezevic, Vesna Sekulic şi Melinda Şipoş.

Celelalte rezultate din runda a VII-a: SCM Piteşti – SCMU Craiova 3-0 (13, 14, 14); Medicina Târgu Mureş -CSU Galaţi 3-0 (24, 16, 11). Clasament: 1. Penicilina – 46 p; 2. Medicina – 41 p; 3. Unic – 39 p; 4. Piteşti – 36 p; 5. Galaţi – 6 p; 6. Craiova – 5 p. Etapa viitoare (12 aprilie): SCMU Craiova – Penicilina Iaşi (ora 15:00), Unic Piatra Neamţ – Medicina Târgu Mureş, CSU Galaţi – SCM Piteşti.