Lumea fotbalului

Rarisim în campionatul Spaniei

vineri, 23 septembrie 2016, 01:43

Deşi au jucat acasă, nici Real, nici Barcelona n-au câştigat

Spania – V. Una dintre rarele etape ale campionatului spaniol în care nici Real, nici Barcelona, n-au învins, deşi ambele au evoluat pe teren propriu. Dar dacă Barça are un alibi serios, a avut în faţă “ghimpele” numit Atletico Madrid, Real n-a reuşit să treacă pe teren propriu de viitoarea adversară a Stelei în Europa League, Vilarreal. Pe “Santiago Bernabeu”, oaspeţii au marcat primii prin Bruno (’43), Real egalând în min. 47 la o fază fixă, prin Sergio Ramos. Barcelona a intrat pe “Nou Camp” cu toate vedetele, însă cel care a înscris a fost Ivan Rakitic (’41), cu capul, în urma unei mingi lansate în profunzime. Formaţia lui Luis Enrique a suferit un şoc în min. 59, în care Messi n-a mai putut continua jocul şi a fost înlocuit cu turcul Turan. Două minute mai târziu, Angel Coreea a egalat pentru “plăpumari” şi apoi Diego Simeone a păstrat scorul, aşa cum ştie el mai bine. FC Barcelona a anunţat că Messi, a suferit o ruptură de aductori la piciorul drept. şi va fi indisponibil aproximativ trei săptămâni. De remarcat faptul că liderul ocazional al clasamentului, Las Palmas, a suferit o grea corecţie, la San Sebastian, 1-4 cu Real Sociedad.
Alte rezultate ale etapei: Celta Vigo – Gijon 2-1; Granada – Bilbao 1-2. Meciurile Osasuna- Espanyol, Deportivo La Coruña – Leganes şi Valencia – Alaves  s-au disputat aseară. Clasament: 1. Real Madrid – 13 p; 2. Sevilla – 11 p; 3. Barcelona – 10 p.
Germania – IV. Borussia Dortmund era lider marţi seară în Bundesliga, dar era clar că nu-şi va putea menţine această poziţie, indiferent de rezultatul partidei Bayern München – Hertha Berlin, ambele neînvinse în primele trei etape. Cum era de aşteptat, elevii lui Carlo Ancelotti au învins cu 3-0, reuşitele aparţinând lui Ribéry (’16), Thiago (’68) şi Robben (’72), acesta fiind al patrulea succes în actuala ediţie de Bundesliga pentru formaţia din München şi a şaptea consecutivă în toate competiţiile. Alte rezultate:Bayer Leverkusen – Augsburg 0-0; Schalke-  Köln 1-3; Leipzig – Mönchengladbach 1-1; Werder – Mainz 1-2. Clasament: 1. Bayern – 12 p; 2. Köln – 10 p; 3. Dortmund – 9 p; 4. Frankfurt – 9 p; 5. Hertha – 9 p.
Italia – V: Formaţia AS Roma, adversara Astrei Giurgiu în Liga Europa, a învins, pe teren propriu, cu scorul de 4-0, echipa lui Adrian Stoian (intrat în min. 65) şi Valentin Cojocaru (rezervă). Au marcat El Shaarawy (’26), Salah (’37), Dzeko (’48, ’75). În minutul 60, Palladino de la Crotone a ratat un penalty. La AS Roma, Bogdan Lobonţ a fost rezervă.Fiorentina, cu portarul ătăruşanu integralist, a remizat, în deplasare, scor 2-2, cu Udinese. Gazdele au condus de două ori, prin golurile marcate de Zapata (’26) şi Danilo (’45), “viola” egalând de fiecare dată; Babacar (’30), Bernardeschi (’52 – penalty).  Alte rezultate din Serie A: Juventus – Cagliari 4-0; Empoli – Inter 0-1; Genoa – Napoli 0-0; Pescara -Torino 0-0 (Mitriţă a intrat pe teren la Pescara în minutul 77); Bologna – Sampdoria 2-0; Atalanta – Palermo 0-1; Chievo – Sassuolo 2-1. Clasament: 1. Juventus – 12 p; 2. Napoli – 11 p; 3. Roma – 10 p.
* Franţa – VI. Olympique Lyon a învins, pe teren propriu, cu scorul de 5-1, echipa Montpellier, într-un meci în care atacantul Tolisso a marcat două goluri (’42 şi ’71), Oaspeţii au fost cei care au deschis scorul în min. 4, prin Sanson, celelalte goluri ale lyonezilor fiind înscrise de Fekir (’36 – penalty, ’57) şi Cornet (’75). Fostul lider, AS Monaco a suferit o înfrângere grea în vecinătate, tot pe Coasta de Azur, cu OGC Nice, scor 0-4, într-un meci în care proaspăta vedetă a gazdelor, Mario Balotelli, a înscris de două ori (min. 30 şi 68), celelalte reuşite aparţinând lui Baysse (’17) şi Pléa (’86). Olympique Marseille a fost învinsă la Rennes cu 2-3 după ce a condus până în min. 86 cu 2-1. Sio a înscris primul (’41) pentru gazde, Gomis egalând trei minute mai târziu din penalty. Acelaşi Gomis a preluat conducerea pentru marseillezi în min. 50. Nisanii au primit un penalty în min. 86, transformat de Grosicki, iar Hunou a adus golul victoriei două minute mai târziu, gol care a propulsat formaţia pregătită de elveţianul Guillaume Faivre în vârful ierarhiei din Ligue 1.
Alte rezultate înregistrate miercuri: SC Bastia – AS Nancy 0-0; Angers – Caen 2-1; FC Nantes – AS Saint-Etienne 0-0; Guingamp – Lorient 1-0; FC Metz – Girondins Bordeaux  0-3. Clasament: 1. Nice – 14 p; 2. PSG – 13 p; 3. Monaco – 13 p; 4. Bordeaux – 12 p.